Ministerstvo obrany našlo v rozpočte peniaze na dokončenie druhej etapy lodenice pri Areáli vodného slalomu Ondreja Cibáka. Náklady na dostavbu predstavujú približne päťstotisíc eur.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Vodný slalom je nepochybne najúspešnejším slovenským športom. Veľa vodnoslalomárskych profesionálov je odchovaných na vode v areáli Ondreja Cibáka v Liptovskom Mikuláši.
Napriek mnohým úspechom na vrcholných športových podujatiach vodákom roky chýbal dôstojný športový areál s komplexným vybavením.
Ešte v roku 2009 sa začalo v výstavbou novej budovy lodenice. Investorom bolo ministerstvo obrany. Stavbu budovy, ktorá má po dokončení športovcom, trénerom, funkcionárom ale aj divákom poskytovať roky chýbajúce priestory aj servis, pre nedostatok prostriedkov v roku 2011 pozastavili.
Vodáci si novú lodenicu zaslúžia
Na prvú časť stavby vyčlenili približne 1,6 milióna eur. Po jej dokončení zostala lodenica zakonzervovaná. Neboli dobudované priestory na rehabilitáciu, posilňovňu, ale najmä vzduchotechnika, pre ktorú nemohli vodáci budovu plnohodnotne využívať.
Podmienky pre liptovských športovcov kritizoval v minulosti aj Ivan Cibák, prezident Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode. Povedal, že sú katastrofálne. „Po niekoľkých úspešných olympiádach si naši vodáci novú lodenicu naozaj zaslúžia. Najlepšie by bolo, keby sa nám budovu podarilo dokončiť naraz, pretože konzerváciou sa určite predraží a, navyše, nebudeme ju môcť kompletne využívať,“ poznamenal vtedy Cibák.
Zmluvu podpísali už v decembri
Minister obrany Martin Glváč ešte pred olympiádou vodákom povedal, že dostavba môže byť pre nich aj motiváciou. „Keď budú v Londýne úspešní, tak peniaze na dostavbu určite nájdeme,“ dodal. M. Martikán priniesol z olympiády bronzovú medailu, takže potom bolo už len na ministrovi, či svoj sľub splní.
Peniaze rezort obrany nakoniec uvoľnil. Celková suma pokryje náklady na zvyšných približne tridsať percent stavby. Dokončia sa priestory na rehabilitáciu a fitnes, priestory pre novinárov, tribúna a vzduchotechnika.
„V decembri sme podpísali zmluvu s dodávateľom a v januári už firma prevzala stavenisko druhej etapy. Dokončiť by ju mala začiatkom mája, aby bola mesiac pred juniorskými majstrovstvami sveta hotová,“ doplnil I. Cibák.
Dostavba olympioničku potešila
Objekt bude síce dostavaný, ale priebežne sa bude zariaďovať interiér prvej etapy. „Športovci sa do nej nasťahujú prvého apríla, v čase, keď pustíme do kanála aj vodu na tréningy. Postupne budeme vybavovať aj druhú časť stavby. Ak sa nič neskomplikuje, budova by mohla byť úplne funkčná tesne pred začiatkom svetového juniorského šampionátu,“ dodal šéf kanoistického zväzu.
Jednu z najlepších vodných slalomárok svetovej histórie Elenu Kaliskú začiatok výstavby druhej etapy novej lodenice potešil.
„Nové moderné priestory budú slúžiť nielen nám, ale hlavne, nastupujúcej generácii domácich aj zahraničných vodákov. Uvidíme, ako kvalitnejšie podmienky zúročia v budúcnosti. Lodenica už určite mohla stáť aj o niekoľko rokov skôr, no výstavbu sprevádzalo mnoho problémov. Tešme sa však, že je budova už pred dokončením a buďme vďační ministerstvu, že našlo chýbajúce peniaze,“ dodala niekoľkonásobná olympijská medailistka.