LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Vlastníkmi pozemkov pod dvorom Verejnoprospešných služieb (VPS) na Revolučnej ulici, kde momentálne sídli aj karanténna stanica, sú vlastníci združení v Pozemkovom spoločenstve Komposesorát Ondrašová.
Na stretnutí predstaviteľov mesta so zástupcami komposesorátu sa dohodli, že pozemky bude VPS môcť využívať do konca tohto kalendárneho roka.
Predseda Pozemkového spoločenstva Komposesorátu Ondrašová Kazimír Krivoš povedal, že na stretnutí mali ešte jednu dôležitú podmienku. „Chceli sme, aby mesto karanténnu stanicu presťahovalo na dôstojnejšie miesto. Pre psov je súčasný priestor nevyhovujúci. Hovorili sme aj o tom, že keď nám mesto s reštitúciou ďalších pozemkov pomôže, sme ochotní pre karanténnu stanicu vyčleniť niektorú z našich parciel vo vhodnej lokalite,“ povedal K. Krivoš.
Priestory im chýbať nebudú
Mesto už ale náhradu pre karanténnu stanicu našlo.
„Do jesene ju chceme presťahovať do areálu bývalých skleníkov v Okoličnom. Tam bude mať určite dlhodobejšiu perspektívu. Pozemky pod dvorom VPS musíme vrátiť komposesorátu, no chceme sa ešte dohodnúť, ako sa vyrovnáme s budovou, ktorá sa nachádza v areáli,“ vysvetlil primátor mesta Alexander Slafkovský.
Priestory na Revolučnej ulici vraj VPS chýbať nebudú. Úložný priestor na zelený odpad, ktorý tam mestský podnik mal, vie vytvoriť aj v areáli pri skleníkoch.
Psíky budú mať väčší výbeh
Sťahovanie do nových priestorov prevádzkovateľom karanténnej stanice určite pomôže.
„Vraciame sa v postate do staronových a väčších priestorov útulku v Okoličnom. Psíky tam budú mať dôstojnejšie priestory, väčší výbeh a viac kotercov. V malej administratívnej budove si budeme môcť zriadiť kanceláriu a ambulanciu na operačné zákroky, prevažne kastrácie,“ vysvetlila Jana Dvořáčková, predsedníčka občianskeho združenia (OZ) Očami psa.
Každá samospráva by mala zriadiť karanténnu stanicu a postarať sa o túlavé psy. V Liptovskom Mikuláši to v spolupráci z mestom zabezpečuje občianske združenie Očami psa.
„S mestom máme zatiaľ uzavretú zmluvu o prevádzke karanténnej stanice na jedenásť mesiacov. Samospráva nám prispieva mesačne sumou 833 eur. Z týchto prostriedkov dokážeme financovať jedného zamestnanca, to znamená mzdu a odvody do sociálnej poisťovne. Z peňazí sčasti pokryjeme aj náklady na energie. Malá časť z nich zostane ešte na zaplatenie veterinára,“ doplnila Jana Dvořáčková.
Peniaze zháňajú sponzorsky
Väčšiu časť prostriedkov si ale dobrovoľníci z karanténnej stanice zháňajú sponzorsky od dobrovoľníkov či od firiem. Potom ich využívajú predovšetkým na kastrácie zvierat.
Dôvodom založenia občianskeho združenia bolo hlavne zlepšiť situáciu pri odchyte túlavých psov.
„Napriek tomu, že sme karanténna stanica, psíkov neutrácame. Sú u nás dovtedy, kým nenájdeme nového majiteľa. Niektorým sme ho našli až po roku, iným už po niekoľkých týždňoch. Naším cieľom do budúcnosti je výstavba väčšieho útulku pre celý liptovský región. Chceme robiť aj osvetu pre verejnosť, aby ľudia netýrali a nevyhadzovali zvieratá na ulicu,“ doplnila J. Dvořáčková.
Na pozemkoch pod dvorom Verejnoprospešných služieb na Revolučnej ulici, boli v minulosti Pongrácovské kúpele.
„V roku 1868 vyhoreli. Neskôr slúžili ako pasienky a pri budovaní železničného vojska ich sčasti využívala Stavoindustria ako dočasné zariadenie staveniska.
Pozemky by sme chceli v budúcnosti prenajať záujemcom a využiť ich na komerčné účely, aby boli v súlade s územným plánom mesta,“ doplnil K. Krivoš.