V starej múdrosti sú ukryté zrnká pravdy

„Veriť všetkému a neveriť ničomu, je ľahké, ale sú to dva bezcenné extrémy. Pravda je niekde uprostred a treba si ju osobne vybojovať,“ formuluje svoje krédo sofiológ Emil Páleš. Nie je ani skeptik, ani jednoduchý veriaci, skúma starú múdrosť a doluje z n

Emil Páleš je presvedčený, že dnešná doba potrebuje povedomie, že existujú duchovné zákony a princípy života.Emil Páleš je presvedčený, že dnešná doba potrebuje povedomie, že existujú duchovné zákony a princípy života. (Zdroj: ARCHÍV EMILA PÁLEŠA)

Veriť všetkému a neveriť ničomu, je ľahké, ale sú to dva bezcenné extrémy. Pravda je niekde uprostred a treba si ju osobne vybojovať,“ formuluje svoje krédo sofiológ Emil Páleš.

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Nie je ani skeptik, ani jednoduchý veriaci, skúma starú múdrosť a doluje z nej zlaté zrnká pravdy. Viac o svojej práci povedal v rozhovore.

Pred Vianocami vyšiel druhý zväzok vašej knihy Angelológia dejín. Ako dlho ste na nej pracovali?
- Pracujem na nej už tridsaťdva rokov a zrejme budem až do smrti. Vytýčil som si tento cieľ ako štrnásťročný. Trápila ma otázka, ako dať do súladu náboženské zážitky človeka s vedeckým obrazom sveta. Začal som systematicky študovať správy o zjaveniach duchovných bytostí a zážitkoch inšpirácie v dejinách. A zistil som, že určité duchovné vnuknutia sa vracali pravidelne a zachytili ich ľudia nezávisle od seba v rôznych kútoch sveta.

SkryťVypnúť reklamu


Dá sa povedať, že ste vedeckou cestou dokázali existenciu anjelov, duchov času?
- Nie tak priamo. Ako vedci pozorujeme kultúrne vlny v dejinách. Isté náboženské a filozofické intuície, umelecké štýly a politické nálady sa vynárajú v pravidelných a celosvetovo synchrónnych rytmoch. Naši predkovia o týchto rytmoch vedeli a až do konca stredoveku sa to vysvetľovalo tak, že bohovia či archanjeli sa striedajú v určitých cykloch a inšpirujú dianie na Zemi. To je jeden uhol pohľadu, ale v skutočnosti nie je jasné, čo je príčinou. Moji materialisticky ladení kolegovia hľadajú nejaké periodické kozmofyzikálne sily ovplyvňujúce ľudský organizmus.


Ako vaše zistenia prijímajú ľudia?
- To je spoločensky náročný a dlhodobý proces. Väčšina ľudí na všetko okolo seba reaguje navyknutými predsudkami. Tu však ide o bádanie, objavovanie nového, kde platí len dôkaz a argument, nie dogmy. Na Slovensku je, žiaľ, asi najúčinnejšie, ak niečo potvrdia autority zo Západu. Pred piatimi rokmi napríklad britské univerzity priznali, že ich dovtedajšie datovanie slávneho kamenného kruhu Stonehenge bolo mylné. Je o 500 rokov starší, ako som to predpokladal ja v prvom zväzku mojej knihy. Na základe poznania o periodickom striedaní archetypov v kolektívnej duši sveta som urobil celý rad takýchto predpovedí, ktoré sa splnili.

SkryťVypnúť reklamu


Čo môže váš výskum dať človeku a spoločnosti?
- Takýto výskum dejín nám pomáha objaviť a uvedomiť si základné duchovné sily, ktoré utvárajú ľudskú psychológiu, kolektívnu aj individuálnu. Vzostupy a pády kultúr, osobné šťastie alebo tragédie závisia od toho, či ich správne pochopíme. Podľa starej múdrosti, napríklad duchom súčasnosti je archanjel Slnka, ktorý kedysi inšpiroval klasické Grécko. Táto bytosť prináša vždy ideál individuálnej slobody a víziu demokratickej spoločnosti. Pretože ju však vôbec nechápeme, vzniká celosvetový chaos a akási karikatúra demokracie.


Rozprávate o rytmoch v dejinách, ale aj v prírode.
- Cirkevní otcovia ako Augustín boli presvedčení, že aj každé zviera, kvetina alebo minerál majú svoju nadradenú duchovnú moc. A že sú to tie isté bytosti, ktoré utvárajú prírodu, dejiny i ľudský život. Niektoré dejinné epochy sa vskutku podobajú na isté geologické epochy v evolúcii.

SkryťVypnúť reklamu

Napríklad koncom druhohôr bolo všetko špicaté, rohaté a začalo vymierať. Niečo podobné sa stalo koncom stredoveku. V umení zavládla špicatá estetika plamienkovej gotiky a morová pandémia kosila ľudstvo.
Podľa starých predstáv sa takto prejavuje démon zo sféry Marsu. V súvislosti s tým som už pred pätnástimi rokmi vyslovil domnienku, že morová baktéria bola v 14. storočí mimoriadne virulentná preto, lebo ľudia boli agresívni, jedli veľa mäsa a mali vyššiu hladinu železa v krvi. Pred troma rokmi sa to veľmi dramaticky potvrdilo. Jeden profesor na univerzite v Chicagu náhle umrel v laboratóriu, keď skúmal túto baktériu. Vyšetrovanie ukázalo, že mal organizmus plný železa, preto ho zabila so šokujúcou rýchlosťou. Babylonská démonológia obsahovala poznatky o súvislosti medzi duševným stavom a chorobami orgánov, ktoré sú dnes naliehavo potrebné ako protiváha k prevládajúcej koncepcii medicíny.


Prečo s takýmito poznatkami už skôr neprišli kňazi, religionisti alebo historici?
- Lebo sa špecializujú a okrem toho väčšinou nehľadajú pravdu, ale živobytie. Kňaz nič neskúma, len verí (ak ešte verí). Vedci sú platení z grantov na úzko špecializované výskumy. Ja som opustil akadémiu a určujem si vlastné ciele. Idem na to z opačného konca: hľadám syntézu, celkový obraz.
Sofiológia je snaha zosúladiť rôzne špeciálne poznatky do jedného zmysluplného obrazu sveta. Vďaka tomu si niekedy všimnem súvislosti, ktoré kolegom z úzko špecializovaných odvetví uniknú.

Čo vás osobne motivuje k tejto práci?
- Myslím, že mám podobnú motiváciu ako Platón. On žil v dobe, ktorá sa veľmi podobala našej. Okolo neho zúrila demokracia, čo v praxi znamenalo chaos. Všetko sa relativizovalo, každý mal svoj názor (každý človek iný a každú chvíľu iný, podľa potreby). Popieralo sa poznanie a existencia pravdy. Platón preto s veľkou energiou rozvinul svoju intuíciu o večných ideách, nebeských pravzoroch pravdy, krásy a dobra. Aj ja som presvedčený, že dnešná doba naliehavo potrebuje povedomie, že existujú nejaké duchovné zákony a princípy života. Uráža ma osobne, keď sa tieto vznešené pravzory popierajú. Chvíľami sa asi podobám na dona Quijota.
Ľudia si myslia, že si môžu zvoliť niečo nepravdivé, a keď ich bude veľký počet, čo si navzájom pritakávajú, že to pôjde. Vytvoria stranu, cirkev, ekonomický smer, vymenujú si vlastné autority. Začnime sa konečne učiť rozoznávať skutočnosť od spoločenských fikcií! Keď som pred pätnástimi rokmi písal, že padne dolár a prídeme o peniaze, že južná Európa dotáciami schudobnie alebo že bankovníctvo bez etiky je nezmysel, nikto nepočúval. Teraz o tom hovorí každý. Ale ak poviem, čo bude o ďalších pätnásť rokov, zase nikto nepočúva.

Slovenský bádateľ v oblasti integrálnych vied Emil Páleš koncom februára absolvuje niekoľko prednášok po severnom Slovensku. Podelí sa s poslucháčmi o dobrodružstvo objavovania významu starých mýtov. Turné začne 26. februára v Žiline, 27. februára bude v Martine a v Liptovskom Mikuláši sa prednáška uskutoční 28. februára o 17. hodine v Jogacentre na Ul. 1. mája 112. Témou v Martine sú Tajomné rytmy v dejinách - pravzor múdrosti a samoty, v Žiline a Liptovskom Mikuláši Tajomné rytmy v dejinách – pravzor lásky a krásy. Súčasťou programu v Liptovskom Mikuláši bude vystúpenie liptovského rodofolkového pesničkára Janka Svetlana Majerčíka, ktorý svojimi piesňami posilní atmosféru stretnutia.

Autor: DSP

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 443
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 182
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 173
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 817
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 454
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 158
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 917
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 177
  1. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  2. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  3. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  6. Adam Austera: Nečakaný ťah juhokórejského Samsungu: Nový ultratenký S25 Edge má vymazať predchádzajúci 30 % pokles ceny akcií
  7. Tomas Hlavaty: Cirkev v službách, nepokoj a jednota.
  8. Martin Krištofiak: Porušuje Ministerstvo zákon ak sprístupňuje rodné čísla?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 066
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 037
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 103
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 056
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 601
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 235
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 865
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 443
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Medzinárodný deň detí je tu a s ním prichádza deň plný smiechu, hier a milých prekvapení. Pripravili sme pre vás prehľad zaujímavých podujatí a tipy na darčeky, ktoré zaručene potešia malých oslávencov.


Most ponad rieku Revúca je mimoriadne vyťažený.

Radnica dostala na realizáciu dotáciu.


David Púchovský.

David Púchovský roky pracoval pod ľuďmi zo Smeru.


3
Dievčatá dosiahli skvelý úspech.

Juniorky MBR Ružomberok skvelým spôsom ovládli majstrovstvá Slovenska v basketbale dievčat junioriek (U 19) v Košiciach.


Ján Svrček
  1. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  2. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  3. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  6. Adam Austera: Nečakaný ťah juhokórejského Samsungu: Nový ultratenký S25 Edge má vymazať predchádzajúci 30 % pokles ceny akcií
  7. Tomas Hlavaty: Cirkev v službách, nepokoj a jednota.
  8. Martin Krištofiak: Porušuje Ministerstvo zákon ak sprístupňuje rodné čísla?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 066
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 037
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 103
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 056
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 601
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 235
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 865
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 443
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu