LIPTOVSKÝ HRÁDOK. „Mohli sme si vybrať, či chceme robiť prezentáciu, stránku, videoklip, či animáciu,“ otvorila debatu na tému prvenstva v súťaži zodpovedne.sk Izabela Trepáčová. S Emou Pavlíkovou sa rozhodli pre kategóriu webové stránky. „Pani učiteľka Veronika Vernarecová nás nasmerovala, a potom sme už šli,“ doplnili dievčatá zo Základnej školy na Ul. J.D.Matejovie v Liptovskom Hrádku.
Výherkyne si posvietili na počítačovú závislosť To, že dievčatá urobili takú originálnu stránku, ktorá zaujala porotu, závisí podľa Miroslava Trepáča od ich dobrej počítačovej znalosti, ktorú im poskytla práve škola. „Viem, o čom hovorím, som informatik,“ dodal otec jednej z dievčat. Upozornil hneď aj na druhý rozmer víťazného projektu hrádockých šiestačok. Webová stránka totiž rozoberá aj problém počítačovej závislosti z pohľadu tých, o ktorých celá verejnosť dnes tvrdí, že nevedia nič iné, len celé hodiny sedieť pri počítačových hrách. „Dobrá myšlienka sa tak dostáva naspäť k deťom. Môžu si uvedomiť, že robia s niečím, čo môže byť pre nich určitým spôsobom závislé. Na druhej strane však svojou prácou na podobných projektoch poznávajú, že počítač je aj na niečo iné ako na hranie.“
Čím podľa dievčat zaujala webstránka porotu? „Urobili sme reálnu stránku so životnými príbehmi, skutočnou anketou. Samé sme sa rozhodli pre grafiku, písmená, obrázky,“ vysvetlila Izabela. Jednoducho, stránka zaujala tým, že do nej nezasahovali dospelí a jej bonusom bol ešte aj ďalší rozmer: obe dievčatá majú umelecké cítenie. Po víťazstve sa však dievčatá stretli aj s neprajnosťou. Ozvala sa závisť naša slovenská. Znechuteným hlasom to potvrdila Izabela: „Keď pani učiteľka v škole povedala, že máme prvé miesto, výnimočnú cenu, hneď večer bolo na stránke niekoľko hodnotení - nepáči sa mi to.“ Informatik dodal: „Porota z dvadsaťtisíc detí vyberie prácu dievčat s tým, že je najlepšia, a deti - malí neprajníci označia, že stránka sa im nepáči. Verím však, že ich aj táto ľudská neprajnosť povzbudí do ďalšej práce.“
Dievčatá majú široký záber svojich aktivít Posvieťme si na výherkyne aj z inej stránky. Keďže dostali nedávno vysvedčenie, na ktorom bolo hodnotenie výborný, možno tvrdiť, že sú výbornými žiačkami. Navyše, športovkyne, ktorým je blízky biatlon, ale aj tanec či výtvarný a hudobný prejav.
VIAC FOTOGRAFIÍ NÁJDETE TU.
„Sú citlivé, vnímavé, vedia svoje názory pretaviť do života,“ odhalil ďalšiu prednosť dievčat Izabelkin otec. Svoje charizmatické srdiečka totiž dievčatá ukázali svetu už pred dvoma rokmi. Miriam, Izabelkina mama, vysvetlila, že často doma pozerajú v televízií životné príbehy ľudí, ktorí potrebujú pomoc. Tak si vraj dcéra uvedomila, že ona má možnosť z toho, čo má, podať tým, ktorí nemajú.
S priateľkou Emou sa však nespoliehali len na rodinné zázemie. Zapojili rozum i ruky, uplietli náramky priateľstva, za dobrovoľné príspevky rozdali svojim priateľom a so získanými peniazmi prišli za Miroslavom Trepáčom. Muž spojil dlane - napodobnil dievčatá - a zopakoval slová dcéry: „Ocko, chceme pomôcť. Ako poslať tieto peniaze do Unicefu?“ Otec vysvetlil, že pomoc možno potrebujú aj niektoré liptovské deti, a preto by bolo dobré hľadať možnosti vo svojom okolí. Výsledok? Stretli sa dve malé Hrádočanky a Komunitná nadácia Liptov (KNL).
Výsledkom stretnutia je jedinečný projekt „Tak sa zrodil jedinečný projekt Deti deťom, ktorý iniciovali deti - dve liptovské dievčatá pre konkrétne liptovské deti. Cieľom projektu je totiž získať peniaze cez sponzorov alebo vlastnou činnosťou a potom ich rozdeliť deťom, ktorým pomôžu. Dievčatá veľmi chcú potešiť, pomôcť, “ potvrdila Jana Mrlianová, správkyňa KNL, ktorá s dievčatami pri projekte bola od začiatku.
Dnes nabieha projekt už k svojim tretím narodeninám. Čo všetko má za sebou? Poslednou akciou bol dobrovoľnícky punč za dobrovoľný príspevok na inej dospeláckej akcii v Liptovskom Hrádku. Samozrejme, punč varili a nalievali dospelí, malí dobrovoľníci boli informačnými tykadlami pre návštevníkov podujatia. „Touto akciou sme do projektu Deti deťom získali stopäťdesiat eur,“ zhodnotila cez peniaze podujatie J. Mrlianová. „Nečakáme len peniaze od sponzorov. Plánujeme, že nosnými akciami tohto projektu budú benefičné koncerty. Minulý rok sme založili ich tradíciu so Základnou umeleckou školou v Liptovskom Hrádku.
Dievčatá však pripájajú aj ďalšie doplnkové akcie. Taká bola ich účasť, napríklad na Mikulášskom jarmoku v Liptovskom Mikuláši či na súťaží v pečení a zdobení medovníčkov v Hybiach,“ pokračovala správkyňa. Benefičné koncerty KNL zatiaľ boli v Liptovskom Hrádku, ale nadácia sa podľa slov jej správkyne usiluje ich urobiť v spojení s miestnymi umeleckými školami aj v Liptovskom Mikuláši a Ružomberku, čím chce spojiť a tiež prezentovať aktivity všetkých umeleckých škôl v Liptove.
„Ďalšou veľmi peknou podpornou akciou sú dražby obrazov, ktoré namaľovali deti a my sme ich zarámovali. Tieto obrazy vydražujú nielen rodičia, ale objavili sa už aj vo firmách,“ tvrdila M. Trepáčová. Nadácia Deti deťom stihla za čas svojej existencie urobiť dve dražby, tretia ju čaká teraz na jar, a dvakrát odmeňovala deti zo sociálne slabších rodín.