RUŽOMBEROK. Ešte v roku 2011 sa na mesto obrátila súkromná spoločnosť so žiadosťou o prenájom pozemku pri hlavnej ceste, v tesnej blízkosti sútoku riek Revúca a Váh.
Za to, že mesto pozemok prenajme bez verejnej súťaže ako vec osobitého zreteľa, dala spoločnosť mestu dar vo výške 15-tisíc eur. Vtedy tvrdila, že pri hlavnej ceste chcú postaviť parkovisko.
Len málo ľudí prekvapila skutočnosť, že onedlho spoločnosť, ktorá je spojená so synom bývalého primátora, požiadala mesto o zmenu účelu prenájmu. Z parkoviska sa stala čerpacia stanica. Poslanci zámer odobrili, pozitívne stanoviská dali aj ostatné inštitúcie, napríklad stavebný úrad či úrad životného prostredia.
Aktivisti sú z krokov mesta sklamaní
Úrady teda súhlasili, Ružomberčania však nie a občianski aktivisti rozbehli veľkú kampaň s cieľom zastaviť výstavbu. Ani petícia s takmer dvetisíc podpismi však nepomohla a trávnatá plocha v centre mesta sa dnes zmenila na stavenisko. Zaujímavosťou je, že úradom neprekáža tesná blízkosť jedného z posledných prírodných neresísk riečnych rýb u nás.
Dnes už však nie je možné žiadnym legálnym spôsobom výstavbu zastaviť. Slovo čerpacia stanica alebo benzínka sa v očiach Ružomberčanov stalo symbolom zlyhania mesta.
„Sme nahnevaní, akým spôsobom sa v Ružomberku nakladá s verejným majetkom a ako sa z podnikateľov, ktorí zaviedli mestské zastupiteľstvo, robia strategickí investori. Prevláda v nás smútok,“ povedali občianski aktivisti.
Primátor vychádzal z názoru odborníkov
Ružomberský primátor Ján Pavlík tvrdí, že ak by boli opodstatnené výhrady aktivistov, odborné inštitúcie by súhlas nevydali.
„Vážim si názor obyvateľov, zaoberal som sa podrobne aj petíciou proti výstavbe tejto čerpacej stanice, no zároveň dôverujem odborníkom, ktorí podľa platnej legislatívy vydali svoje stanoviská,“ povedal primátor.
Stavba by musela ohrozovať ľudí
Primátor mohol teoreticky zastaviť výstavbu čerpacej stanice tým, že by nepodpísal povolenie stavebného úradu. Mohol by tak urobiť len v tom prípade, ak by stanica podľa stavebného zákona ohrozovala obyvateľov mesta.
„Stavebné povolenie som podpísal na základe súhlasných stanovísk všetkých odborných štátnych inštitúcií, ba dokonca výstavbu tejto benzínky podporila aj väčšina poslancov. Mne ako občanovi mesta sa nemusí páčiť jej poloha, estetický vzhľad, môžem sa domnievať, že spôsobuje ekologickú záťaž, ale keďže nie som odborník vo všetkých oblastiach, spolieham sa na závery týchto inštitúcií a dôverujem im,“ vysvetlil Pavlík.
Počet čerpacích staníc nemôžu obmedzovať
Okrem kontroverznej čerpacej stanice je v Ružomberku ďalších osem. Aktivisti, ale aj mnohí Ružomberčania tvrdia, že je to priveľa a radnica by mala zasiahnuť.
Pri povoľovaní stavieb sa stavebný úrad drží platného územného plánu. Pokiaľ dovoľuje v danej oblasti stavať čerpacie stanice, vydá súhlasné stanovisko.
„Nemôžeme obmedziť počet čerpacích staníc v meste, pretože je to druh podnikania ako každé iné,“ vysvetlila mestská hovorkyňa Michaela Milá.