Agentúrne spravodajstvo sme v nedeľu o 20:46 nahradili autorským článkom denníka SME.
BANSKÁ BYSTRICA. Štyria skialpinisti v sobotu ráno zlyžovali do Meteorologického žľabu pod stanicou meteorológov na Chopku. Hneď pri prvých oblúkoch spustili 400-metrovú lavínu.
Zachránilo ich, že sa nedostali pod nánosy snehu, informovala Horská záchranná služba.
Signál v hmle a víchrici
Masa snehu lyžiarov tlačila cez niekoľko skalných prahov, aj tak ich sneh nepohltil. Keď dvaja nestrhnutí lyžiari zavolali pomoc, horskí záchranári ich s lavínovým psom dokázali rýchlo nájsť.
Pomohlo aj to, že lyžiari mali lavínové vyhľadávače, malé škatuľky, ktoré vysielajú signál prípadným záchrancom.
„Jedného zo strhnutých lyžiarov zanechala v polovici a druhého pri vyústení do Lukového kotla. Vietor na hrebeni dosahoval silu víchrice a videľnosť sa blížila k nule,“ napísali o akcii záchranári na svojom webe.
Z lavíny v Nízkych Tatrách sa pred dvomi týždňami dostal aj iný skialpinista. Toho zachránil lavínový batoh.
Batoh s balónom
Vystrelený balón podobný systému airbagu čiastočne chráni lyžiara a drží ho pri vrchu lavíny.
„Človek, ktorý sa dostane do lavíny, odpáli tlakovú bombu, ktorá nafúkne balón. Ten vytvorí okolo zasypaného priestor a môže dýchať,“ opísal systém fungovania lavínového batoha Miroslav Leitner, prezident Slovenskej skialpinistickej asociácie.
Varuje však, že batoh môže spôsobiť aj problémy. Lyžiar s ním podľa neho často viac riskuje a púšťa sa aj do vecí, ktoré by inak nerobil. „Mnohí freerideri by sa báli, ale batoh im dodáva odvahu.“
Miko, skialpinista z Detvy, jazdí bez lavínového batoha. Hovorí, že je drahý.
Lavínové vaky sa na trhu pohybujú v cenách od 400 do 800 eur, ale na internete sa dajú nájsť aj o polovicu lacnejšie.
Niektoré možno odpáliť aj na diaľku, napríklad jeden z lyžiarov môže pri páde lavíny odistiť batoh ostatným až na vzdialenosť tristo metrov.