LIPTOV. Vybojovali si v kategórii mužov i žien po päť miesteniek na budúcoročné zimné olympijské hry v ruskom Soči, ale na medailu, čo bolo druhou najdôležitejšou úlohou, si nesiahli.
Najbližšie k nej mala Anastasia Kuzminová, ktorá vo vytrvalostných pretekoch na 15 kilometrov skončila štvrtá iba 12,5 sekundy od pódia. V desiatke najlepších našla svoje miesto aj Janka Gereková, ktorá v záverečných pretekoch s hromadným štartom uzatvárala vo výsledkovej listine TOP 10.
Ženy zopakovali umiestnenie z vlaňajška
Potešiteľné boli výsledky štafiet. Miešaná siedmym miestom vyrovnala svoje historické maximum z roku 2012 v Ruhpoldingu, ženy si rovnako zopakovali umiestnenie z vlaňajška, keď skončili ôsme, muži si polepšili, obsadili 10. miesto.
„Podstatné bolo vybojovať si olympijské miestenky, to sme splnili. Všetkým trom štafetám sa podarilo skončiť do desiateho miesta, to nás musí tešiť. Takisto máme radosť z výsledkov Kuzminovej a Gerekovej. Mierne sme ustúpili v mužskej kategórii, vlani sme mali umiestnenie v dvadsiatke, teraz bolo najlepším výsledkom dvadsiate deviate miesto Mateja Kazára. Maťo pritom mal na umiestnenia do desiatky. Niečo sa teda podarilo, niečo nie. Sme stále v širšej špičke, nezískali sme však medailu. Určite to ale nebolo sklamanie či ´výbuch´, potenciál tam je," začal hodnotenie účinkovania na MS vedúci slovenského reprezentačného tímu Milan Gašperčík.
Významným faktorom je psychika
Šampionát ukázal, že uspieť môžu iba tí, ktorí na špičkovej úrovni zvládnu nielen beh, ale aj streľbu. Kto v jednom zaostáva, nemá šancu. Matej Kazár i Anastasia Kuzminová patria vo svojich kategóriách medzi najrýchlejších bežcov medzi svetovými biatlonistami, Pavol Hurajt aj Miroslav Matiaško zase medzi excelentných strelcov. Napriek tomu medailové úspechy neprichádzajú.
„Máme skvelý servis, ktorý vie pripraviť pretekárom lyže na špičkovej úrovni. Máme pušky, ktoré sú kvalitou porovnateľné s tým, čo používajú najlepší pretekári. Nie sme žiadna rozvojová krajina, nemáme sa teda po tejto stránke na čo vyhovárať. V biatlone je však množstvo faktorov, ktoré ovplyvňujú výsledky. Nie je to len o nabehaných kilometroch či počte vystrieľaných nábojov v tréningu. Významným faktorom je psychika, rýchle vyhodnotenie aktuálnej situácie, chýba nám stabilita výkonov," pokračoval šéf slovenského reprezentačného družstva a skúsený trénerský odborník.
Majú víťazné typy pretekárov
Vysočina arénu v Novom Meste na Morave ovládli Nóri. Z jedenástich disciplín vyhrali osem, celkovo si vybojovali jedenásť medailí (8 - 2 - 1). Ich vlajka nestúpala na stožiar v jedinom prípade - po vytrvalostných pretekoch mužov na 20 kilometrov, ktoré musela zo zdravotných dôvodov vynechať ich hviezda Emil Hegle Svendsen. Tora Bergerová získala šesť medailí (4-2-0), čo je nový historický rekord.
Svendsen si na pódium pre najlepších vyskočil päťkrát (4-0-1), čím prekonal aj legendu biatlonu, svojho krajana Oleho Einara Björndalena, ktorý sa mohol v rokoch 2005 a 2009 pochváliť ziskom štyroch titulov, ale bez ďalšieho medailového zásahu. „To je neskutočné, čo dokázali. Zrejme ostane tajomstvom, čo urobili, aby tak perfektne načasovali formu. Je pravda, že sú lyžiarskym národom, takú základňu nemá nikto na svete, majú z čoho vyberať. Majú víťazné typy pretekárov. To je sila veľkých. Myslím si, že Bergerová, Svendsen, Bö a ďalší z nórskeho tímu budú ešte dlho vládnuť," dodal Milan Gašperčík.