LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. „Mali sme s priateľmi športové stretnutie, zarozprával som sa a zmeškal som autobus,“ povedal oklamaný pán.
Keďže bol neďaleko železničnej stanice, rozhodol sa, že sa domov odvezie taxíkom. Neďaleko stanoviska, kde majú taxíky stanovisko, ho oslovil mladík v čiernom aute.
„Už mám predsa len vyšší vek a aj isté životné skúsenosti, no napriek tomu som, žiaľ, naivne naletel. Presvedčil ma, nasadol som do jeho auta a tašku so športovými vecami som si odložil do kufra,“ pokračoval v rozprávaní nepríjemného zážitku Mikulášan.
Senior naivne naletel, vie, že urobil viac chýb
Keď sa usadil, zistil, že v aute sú okrem neho ďalší dvaja muži. „Bol som trochu prekvapený, no aj tak som začal zjednávať cenu za odvoz. Dohodli sme sa na troch eurách. Zistil som, že nemám drobné mince a vtedy som urobil druhú chybu. Vodičovi som podal dvadsaťeurovú bankovku. Zobral ju, ale povedal, že mi nemá vydať naspäť,“ dodal oklamaný.
Tretiu chybu Mikulášan urobil, keď vypil malý pohárik alkoholu, ktorý mu ponúkol prísediaci na zadnom sedle. „Neviem, čo v alkohole bolo, ale dva malé poháriky by ma určite nezložili. Bol som ako omámený a na podrobnosti si už nespomínam. Viem len toľko, že ma dlhší čas vozili po meste,“ dodal.
Keď sa muž trochu spamätal, vodičovi prikázal, aby zastavil a z auta rýchlo vstúpil. „Tašku so športovými vecami som, samozrejme, nechal v kufri a výdavok z dvadsať- eurovky som už neuvidel. Chcem aspoň ľudí upozorniť, aby si dávali väčší pozor ako ja a nenaleteli podobným spôsobom ľuďom, ktorí sa vydávajú za taxikárov a v skutočnosti nimi nie sú. Na vidinu lacného odvozu som napokon doplatil,“ uzavrel oklamaný muž.
Odhaliť páchateľov podvodov je zložité
Polícia zatiaľ žiadny podobný prípad neeviduje. Napriek tomu upozorňuje najmä starších ľudí, ktorí žijú osamotene, aby boli obozretní, opatrní a nenechali podvodníkmi zneužiť svoju dôveru pod zámienkou prílišnej ochoty.
Treba si dávať pozor aj v prípadoch, keď sa na nich nakontaktuje neznáma osoba, ktorá ich osloví rôznymi vymyslenými príbehmi, alebo sa im predstaví ako príbuzný. Vždy si treba situáciu overiť. Teda zavolať deťom, vnukom a zistiť, či bol telefonát skutočne od nich, alebo od niekoho iného, kto si číslo náhodne vybral v telefónnom zozname.
„Objasniť a odhaliť páchateľov je v týchto prípadoch pre políciu zložité, lebo pamäť najmä starší ľudia už nemajú stopercentnú a popis páchateľa je preto u nich často veľmi nepresný. Práve tento fakt niektorí vynaliezavci využívajú na páchanie trestnej činnosti,“ povedala Jana Balogová, hovorkyňa krajského policajného zboru v Žiline.