LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Strážcovia prírody z Tatranského národného parku sa minulý rok zmenili na medvedích detektívov. Dvanásť mesiacov zisťovali, koľko medveďov žije v kompetenčnom území parku, teda na slovenskej strane Tatier a v časti Chočškých vrchov.
Územie s rozlohou viac ako 100-tisíc hektárov rozdelili na 15 oblastí.
Výskyt a početnosť medveďa zisťovalo počas roka pätnásť profesionálnych strážcov prírody. Každý z nich sledoval svoj monitorovací úsek, ktorý dôkladne pozná a rovnako vie, ktoré časti šelma rada navštevuje.
Použili fotopasce a sledovanie v teréne
Medvede počítali priamo v teréne, rozlišovali ich voľným okom, pomáhali si fotografiami, no najmä meraním a porovnávaním stôp.
Pri sledovaní medveďov v Tatrách poslúžili aj fotopasce, ktoré rozmiestňovali tak, aby zachytili územia, kadiaľ medvede chodia za sezónnou potravou, vyhľadávajú partnerov na párenie. Objektív fotopascí zaznamenával okolie krmovísk pre lesnú zver, medvedie stromy a priechody, miesta, kde sa kŕmia lesnými plodmi, ale aj polia s poľnohospodárskymi plodinami. Cenné informácie získali aj vďaka satelitným obojkom, ktoré má v Tatrách už päť medveďov.
Pomer pohlaví je vyrovnaný
Z celoročného monitoringu vyplynulo, že na území Tatier a Chočškých vrchov žilo vlani 134 medveďov.
„Samcov nad 150 kilogramov bolo 23, vodiacich medvedíc 27. Samcov a nevodiacich medvedíc do 150 kilogramov sme napočítali 43. Jedno a dvojročných medvieďat žilo na monitorovanom území 41. Celkový pomer pohlaví okrem medvieďat je 1:1,“ povedal Pavol Lenko zo Správy Tatranského národného parku v Liptovskom Mikuláši.
Technické zabezpečenie je finančne náročné
Kombináciou niekoľkých metód sa teda podarilo strážcom prírody z Tatranského národného parku získať presné údaje o počte medveďov v Tatrách.
„Fotopasce, telemetria a DNA analýzy sú dnes najspoľahlivejšie metódy určovania početnosti,“ spresnil Lenko.
Sčítanie samotársky žijúcich šeliem je ale finančne náročné, preto neexistuje presný údaj o tom, koľko medveďov žije na Slovensku. „Fotopasce a ich príslušenstvo niečo stoja, rovnako aj satelitné obojky s potrebným softvérom a analýza DNA,“ konštatoval liptovskomikulášsky strážca prírody.
Medveďom kraľuje tristokilogramový Vlado
Medvede sa pohybujú po veľkom teritóriu, prechádzajú cez množstvo okresov a poľovníckych revírov. Vďaka údajom zo satelitných obojkov piatich šeliem sa podarilo zistiť, že medvedica Zita má teritórium na území Liptovského Mikuláša a Popradu s rozlohou 12-tisíc hektárov. „V lete a na začiatku jesene, okrem prirodzenej potravy, chodila aj na polia, ktoré sa nachádzajú pri Važci, Hybiach, Liptovskej Kokave a Pribyline,“ opísal putovanie medvedice Lenko.
Ďalším satelitom sledovaným medveďom je Vlado. Ten sa vybral ďalej do sveta, potravu hľadal na oveľa väčšom území s rozlohu až 40-tisíc hektárov medzi Žiarskou dolinou, Hrboltovou a oravským Bielym Potokom.