RUŽOMBEROK. Pri práci s pacientmi sa nemôže spoliehať na to, že jej povedia, čo ich bolí, aké majú ťažkosti. Helena Godnárová Vyhničková sa stará o pacientov v najťažšom stave, po haváriách, porážkach, úrazoch. Často dokážu len slabo kývať hlavou, aby naznačili odpoveď.
Odbor intenzívnej medicíny patrí medzi najťažšie. Zdravotnícky personál stojí pri lôžku pacienta v najťažších situáciách, pri operačných stoloch, uspávaní alebo pracujú ako záchranári.
Prednáša na Slovensku aj v zahraničí
Zdravotná sestra, rodáčka z Oravského Podzámku, má za sebou 33-ročnú prax vo viacerých slovenských mestách, posledné štyri roky pracuje na klinike anesteziológie a intenzívnej medicíny v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku.
Nielen obetavosť a odbornosť pri práci dostali ružomberskú zdravotnú sestru do finále súťaže Sestra roka. Helena Godnárová Vyhničová popri práci na oddelení a v domácnosti stíha písať odborné články, v priebehu posledných siedmich rokov predniesla 56 odborných prednášok doma aj v zahraničí.
Vďaka úsiliu dosiahla, že pacientov a zamestnancov dolnokubínskej nemocnice vysadia niektoré autobusy pred budovou. Stojí aj za kampaňou Dajme prednosť starším, teda nálepkami v liptovských a oravských autobusových linkách.
K starostlivosti patrí odbornosť a komunikácia
Už len samotný fakt, že zdravotná sestra sa zaradila medzi tri najlepšie na Slovensku je pre ružomberskú nemocnicu ocenením.
„Zároveň to vnímam ako dôkaz, že sa o pacientov vieme dobre postarať nielen na odbornej úrovni. Kvalitný výkon je aj o komunikácii a prístupe k pacientovi,“ povedal riaditeľ nemocnice Jozef Ježík.
„O pacientov sa sestrička stará skutočne príkladne. Oceňujem, že svoje bohaté skúsenosti a vedomosti bez problémov odovzdáva mladším kolegyniam. Ani medzi lekármi nie je bežné, aby prednášali a publikovali,“ povedal prednosta kliniky anesteziológie a intenzívnej medicíny Marián Berešík.
Vedomosti musí využiť v zlomkoch sekúnd
Sestra hovorí, že nominácia na najlepšiu sestru Slovenska nie je iba úspech, ale aj veľký záväzok voči pacientom a nemocnici.
Najťažšie na práci zdravotnej sestry v odbore intenzívnej medicíny je schopnosť dokázať zúročiť vedomosti v priebehu pár sekúnd.
„Omyly sa jednoducho nepripúšťajú. Aj keď má človek vedomostí neúrekom, v urgentnej situácii sa musí vedieť rýchlo vynájsť, správne sa rozhodnúť a konať správne. Vyžaduje si to rozvahu a odhodlanie stáť pevne na svojom mieste,“ povedala Godnárová Vyhničková.
Sedem rokov dýchal pomocou prístroja
Na oddeleniach intenzívnej medicíny personál nezažíva len smutné okamihy, ale aj zázraky, ktoré sú veľkým povzbudením.
Sestra Godnárová rada spomína na kvadrulegického pacienta, ktorý sedem rokov ležal na anesteziologicko-resuscitačnom oddelení. Celý čas dýchal len vďaka umelej pľúcnej ventilácii. Raz pri sprchovaní požiadal sestru, aby ho odpojila od dýchacieho prístroja.
„Nešlo o eutanáziu, naopak, snažil sa vydržať dýchať bez prístroja. Najprv päť minút, postupne čoraz dlhšie, až napokon po troch mesiacoch ho cez deň už nepotreboval,“ opísala s tým, že aj vďaka práci sestier odišiel pacient do domácej starostlivosti.
Najväčšiu radosť majú, keď pacienti zakývajú
„Naši pacienti sú často bez známok života, niekedy ich treba v priebehu dňa viackrát oživovať. Keď však odchádzajú na iné oddelenie, aj keď nie po svojich, ale aspoň nám zakývajú, je to pre nás veľké povzbudenie. Vidíme, že naša práca má význam,“ uzavrela Godnárová.
Odborná porota vybrala do finále súťaže šesť sestier. Počas galavečera, ktorý bude 25. marca v Činohre Slovenského národného divadla, vyberie víťazky v kategóriách sestra poskytovateľka ošetrovateľskej starostlivosti a sestra manažérka. Nositeľky najvyšších ocenení dostanú Strieborné ruže svätej Alžbety.