LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Mária Škutová vystavuje fotografie v Galérii na schodoch liptovskohrádockého kultúrneho domu. O fotografiu sa začala vážnejšie zaujímať, keď po skončení Pedagogickej školy v Leviciach pracovala v materskej škole v Bratislave, kde sa spoznala s budúcim manželom Vladimírom, ktorý bol v tom čase členom známeho fotografického klubu Roland v Bratislave.
Jej prvé zábery začali vznikať z portrétov a reportáží vlastných detí, Vladimíra, Petra a Márie. V roku 1980 sa stala členkou fotografického klubu ktorý pracoval pri Tesle v Liptovskom Hrádku.
Vypracovala sa na uznávanú fotografku
V súčasnosti je členkou fotografického klubu Art štúdio v Liptovskom Hrádku a od roku 2007 aj členkou Zväzu slovenských fotografov (ZSF). Pravidelne sa zúčastňuje klubových podujatí a fotosúťaží a siaha aj na fotosúťaže, ktoré sú pod medzinárodnou hlavičkou FIAP. Vystavovala v mnohých mestách na Slovensku aj v zahraničí, v Poľsku, Českej republike, Anglicku a iných.
Z domácich prehliadok sa pravidelne zúčastňuje postupových fotografických súťaží Amfo, Liptov vo fotografii, medzinárodných salónov Strom a fotosúťaží usporiadajúcich pod hlavičkou ZSF. Získala viacero uznaní a ocenení. Najviac si cení prvé miesto v medzinárodnej súťaži Liptov vo fotografii v roku 2012 v kategórii krajina.
Fotografii sa venujú v rodine všetci
V rodine Škutovcov sa fotografii venujú všetci, najstarší syn Vladimír je od roku 2010 členom Asociácie profesionálnych fotografov Slovenskej republiky (APFSR), o dva roky neskôr získal pre Slovenskú republiku prestížny profesionálny titul Qualified European Professinal Photographer (QEP) a zaradil sa k ôsmim doterajším držiteľom tohto titulu na Slovensku. Titul udeľujú v Bruseli.
Druhý syn Peter sa venuje prevažne reportážnej fotografii. Vystavoval aj vo viacerých štátoch Európy a Ázie. Začiatkom tohto roku mu akceptovali tri fotografie v čínskom Pekingu.
Dcéra Mária žije v zahraničí a venuje sa fotografii rodinného charakteru.
Výstava ako darček k narodeninám
Kurátorom výstavy Márie Škutovej bol jej manžel Vlado, známy fotograf, zakladateľ Art štúdia v L. Hrádku, predseda jeho sekcie fotografov, člen ZSF. Vystavoval na viac ako 200 kolektívnych i samostatných výstavách na Slovensku aj u našich susedov, ale aj v Kaliningrade či na Kube. Venuje sa aj reportážnej a jaskyniarskej fotografii, precestoval viacero krajín, je predsedom Liptovského esperantského klubu. Za jeho fotografie mu udelili mnohé ocenenia na súťažiach AMFO, za fotku najvyššej ázijskej sopky Damavan získal 1. miesto na súťaži Adrenfoto. Fotografie z expedície Sopky Ázie - Ararat (Turecko) - Damavan (Irán) vystavoval aj v liptovskohrádockej Galérii na schodoch. Výstavu Reminiscencie pripravil manželke ako darček k okrúhlym narodeninám.
Na vernisáži v príhovore spomenul: „Pri výbere kolekcie som bral do úvahy autorkin vývojový fotografický postup a jej fotografické etapy. Jednou časťou sú aj fotografie kostolov v Liptove v úplne nových pohľadoch. Zaujímavé sú napríklad kostoly v Pribyline, Dovalove, Hybiach a Liptovskom Petre. Zaujímavé je, že pri fotografovaní kostola v Liptovskom Petre zaznamenala aj rodný dom majstra fotografie Martina Martinčeka, hoci vtedy o tom nevedela. V archíve má však aj fotografie iných liptovských kostolov.“
Mária Škutová netradične podala aj športové dianie v meste. Pri fotografovaní cyklistických pretekov Okolo Slovenska autorka zachytila špurt pretekárov v Liptovskom Hrádku z veľmi dobrej pozície a dobrého uhla záberu a vôbec netušila, že prvý pretekár v tom cyklobalíku je Matej Jurčo z Dovalova.
O vystavených fotografiách Márie Škutovej by sa dalo povedať a napísať ešte veľa, najlepšie je však pozrieť si ich. Výstava, ktorej organizátormi sú Art Štúdio a mesto Liptovský Hrádok, potrvá do 3. apríla tohto roku.