Na špeciálnych hrách vyhrala všetky zjazdové disciplíny

Liptovskomikulášska lyžiarka na Svetových zimných hrách špeciálnych olympiád v kórejskom Pyeong Changu vyhrala všetky disciplíny, v ktorých súťažila.

Marianna Vojtková (v strede) vyhrala tri zlaté medaily: v slalome, superobrovskom slalome a zjazde. Všetky zjazdárske disciplíny absolvovala na požičaných lyžiach.Marianna Vojtková (v strede) vyhrala tri zlaté medaily: v slalome, superobrovskom slalome a zjazde. Všetky zjazdárske disciplíny absolvovala na požičaných lyžiach. (Zdroj: ARCHÍV M. V.)

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Marianna Vojtková bola jednou z trinástich športovcov, ktorí obhajovali farby Slovenska na tohtoročných Svetových zimných hrách špeciálnych olympiád. Dejiskom takmer dvojtýždňového sviatku zimných športov, ktorý sa koná každé štyri roky, bolo juhokórejské mesto Pyeong Chang.

Na olympiáde sa zúčastnili športovci z 84 krajín sveta. Slovensko zastupovalo jedenásť lyžiarov a dvaja krasokorčuliari. Domov si priniesli sedemnásť medailí, o najväčšiu zbierku cenných kovov sa postarala Marianna Vojtková, ktorá vyhrala zlato v slalome, zjazde a superobrovskom slalome.

SkryťVypnúť reklamu

Zopakovala úspech z predchádzajúcej olympiády

„Naši mentálne znevýhodnení športovci dokázali prekonať nielen svoje znevýhodnenie, ale úspešne súťažiť a mnohí aj získať medailu. A tým, ktorým sa darilo trošku menej, citujúc jednu z účastníčok výpravy, byť štvrtý, piaty, šiesty, či siedmy najlepší na svete, je aj tak úžasné,“ povedala Eva Lysičanová, prezidentka Slovenského hnutia špeciálnych olympiád.

Pre dvadsaťpäťročnú lyžiarku z Liptovského Mikuláša to bola už tretia olympiáda, absolvovala hry v americkom Idaho a japonskom Nagane, z ktorého si priniesla tri zlaté medaily.

Úspech z krajiny vychádzajúceho slnka zopakovala aj na posledných hrách. Vyhrala všetky zjazdové disciplíny, v ktorých sa postavila na štart a stala sa najúspešnejšou reprezentantkou slovenskej výpravy.

SkryťVypnúť reklamu

Všetko naštartoval lyžiarsky výcvik

Zjazdárka Marianna sa narodila v Čavoji pri Prievidzi, no odmalička vyrastala v detskom domove v Liptovskom Jáne. Práve tu sa aj po prvý raz postavila na lyže a zažila radosť z rýchlej jazdy, ktorá sa jej ako kliešť drží až doteraz. So svojou rodinou nie je v kontakte a o jej úspechoch ani netušia.

„Lyžovaniu sa venujem od siedmej triedy. Pod svoje ochranné krídla si ma zobral Vladko Dzurek, ktorý je nielen obetavý tréner, ale aj výborný človek,“ povedala úspešná lyžiarka.

V živote stretáva veľa dobrých ľudí

Marianna hovorí, že napriek náročnému životu mala šťastie na dobrých ľudí, ktorí vyvážili nezáujem vlastnej rodiny. Lyžovanie nie je lacný šport, svoj talent môže rozvíjať aj vďaka pomoci chlapov zo svahu v Liptovskom Jáne, kde trénuje už dvanásť rokov.

SkryťVypnúť reklamu

„Lyže mi zakaždým ochotne požičajú v miestnej požičovni. Keď idem na nejaké vrcholové podujatie, chlapi, s ktorými sme už zohraná partia, mi požičajú svoje najlepšie lyže a perfektne mi ich pripravia. Na medailách, ktoré sa mi podarilo vyhrať, majú veľkú zásluhu tréner, vlekári a chlapi z požičovne. Lesk zlata patrí aj im,“ povedala lyžiarka.

Sebadôveru jej dodalo prvé zlato

Južná Kórea mladú lyžiarku očarila nielen upravenými zjazdovkami a vybudovanými strediskami, ale aj kultúrnym bohatstvom.

„Počas voľna sme si boli pozrieť pamiatky. Kórejci ich udržiavajú a oprávnene sa nimi hrdia. Sú veľmi snaživí a úctiví,“ opísala Marianna.

Na štart sa mladá lyžiarka postavila so zdravím rešpektom. V duchu sa bála, že sa zopakuje nepríjemný pád z Nagana. Pomodlila sa, zobrala si k srdcu trénerovo povzbudenie a vypla myseľ.

„Za chvíľu som bola v cieli,“ opísala lyžiarka s radosťou a neskrývanou hrdosťou, že trať zvládla na výbornú a bez pádu.

„To ma povzbudilo a naštartovalo. Prvá medaila mi dodala odvahu a sebadôveru. Zatvorila som oči a povedala som si, že mi chýbajú už len dve zlaté. Verila som tomu, že mám na to, aby som ich vyhrala,“ opísala úspešná zjazdárka, ktorá v Južnej Kórei rozšírila svoju bohatú zbierku ocenení.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 267
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 333
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 087
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 469
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 307
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 046
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 963
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 477
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Hlavná cesta je úzka a krajnice sú minimálne.


5
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Medvede pri Liptovskej Kokave.

Medvedici nasadili sledovací obojok.


2

Uvažujete nad kúpou nového auta? Tak práve teraz prichádza tá pravá chvíľa premeniť svoje myšlienky na činy.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu