LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. V Liptovskej knižnici G. F. Belopotockého sa dnes začala trojdňová séria autorských čítaní pri príležitosti 1150. výročia príchodu solúnskych bratov na Veľkú Moravu. V rámci projektu pod príznačným názvom Putovanie (po)slov sa uskutoční vo všetkých piatich regionálnych knižniciach Žilinského samosprávneho kraja.
„Toto podujatie sme zámerne venovali predovšetkým stredoškolákom a deviatakom, aby si trošku oprášili a ozrejmili svoje vedomosti o cyrilo-metodskej tradícii. Aby sa mladým ľuďom lepšie vžilo, prečo oslavujeme práve toto výročie. Je to základ, na ktorom vyrastá naša kultúra a vzdelanosť," povedala riaditeľka liptovskomikulášskej knižnice Marcela Feriančeková.
Osobný postreh pridal prozaik Milan Igor Chovan z Hubovej. „Pri písaní románu o Pribinovi som sa dopátral k zaujímavému faktu, že Cyril a Metod neprichádzali na úplne duchovne pusté pole. Naši vtedajší predkovia, dovolil som si ich nazvať starí Slováci, už mali informáciu o Hospodinovi. Takže to prostredie bolo už do istej miery pripravené, čo, samozrejme, v žiadnom prípade neznižuje dejinnú úlohu týchto dvoch veľkých mužov," skonštatoval.
Nadčasový význam duchovných hodnôt zdôraznili aj ďalší autori. „Snažím sa stierať rozdiel medzi sekulárnou a náboženskou literatúrou. Rád si vyberám témy, ktoré balansujú na hrane noža, ktoré pichnú s cieľom naprávať cestu na hodnotový rebríček vystavaný v desatore," povedal Ružomberčan Radislav Kendera.
„Literárna tvorba, ktorá uznáva základné spoločenské a sociálne hodnoty, má určite duchovný rozmer," dodala mladá poetka Iveta Kloptová.