VATIKÁN, LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. O niekoľko dní, po odstúpení Benedikta XVI., sme jej poslali správu, že to zase nemusela zobrať tak zhurta.
Sestra Michaela pôsobila štyri roky ako vychovávateľka v Charitnom dome svätej Kláry. Keď vo februári odchádzala do Ríma, ani sa jej nesnívalo, že na vlastnej koži zažije nezabudnuteľné chvíle, ktoré sa opakujú raz za jednu generáciu.
Spolu s ďalšími sestrami františkánkami a desaťtisícami pútnikov stála na Námestí svätého Petra vo Vatikáne a s napätím čakala na biely dym, ktorý svetu oznámil, že katolícka cirkev má nového pápeža.
Na námestí vo Vatikáne vládla napriek zime a vytrvalému dažďu v deň zvolenia pápeža neskutočná atmosféra.
„Stretávali sme ľudí z celej Európy. Brali si v práci dovolenku a merali dlhú cestu do Ríma, aby mohli byť svedkami tejto výnimočnej udalosti,“ opísala Michaela.
Biely dym stúpal k oblohe dlhšie ako čierny
Na dym v stredu 13. marca čakala Michaela so svojou spolusestrou, tiež Slovenkou. Spolu s davom veriacich naživo sledovali komín s čajkou, na ktorý sa upierali zraky ľudí z celého sveta.
„Dohodli sme sa, že po dyme pôjdeme domov, lebo sme mali premrznuté nohy. Nečakali sme, že pápeža zvolia tak rýchlo. No z komína zrazu začal stúpať najprv sivý pramienok, a potom kúdoly bieleho dymu. Už sme nemohli ísť domov a aj nohy nás zrazu prestali oziabať,“ priblížila františkánka.
Po vyhlásení mena námestie stíchlo
Čas očakávania výsledku volieb sa v okamihu premenil na radosť zo skutočnosti, že cirkev dostala pápeža. Ľudia sa tešili, objímali sa a hrnuli sa dopredu, aby spoznali meno a videli tvár Svätého otca.
„Do hodiny sa tam zbehol asi celý Rím. Ľudia telefonovali priateľom a rodinám, aby prišli na námestie.
Zvolenie pápeža už oznamovali aj zvony, najprv Svätopeterskej baziliky, ku ktorým sa pridali zvony všetkých rímskych kostoloch. Neopakovateľný pocit eufórie.
Potom v centrálnom okne priečelia baziliky sa rozsvietilo svetlo. Keď sa na balkóne objavil kardinál protodiakon a oznámil svetu meno nového pápeža, dav stíchol, bol to okamih prekvapenia, takmer nikto nevedel, kto to je a odkiaľ pochádza.
Dokonca aj talianske stávkové kancelárie dávali na argentínskeho kardinála kurz 1 k 41.
„Na námestí sme čakali spolu s bratom kapucínom , ktorý si cez internet v mobile ihneď pozrel aspoň základné údaje. Dokonca vedľa nás stáli anglicky hovoriaci spravodajský štáb a redaktorka sa nás bezradne spýtala, či vieme, kto to je,“ priblížila Michaela.
František si získal dav civilným vyjadrovaním
Ľady sa však zlomili vtedy, keď sa k ľuďom prihovoril už sám Jorge Mario Bergoglio, ktorý prijal meno František.
Neoslovil masy pozdravom zaužívaným v cirkevných kruhoch, ale buona sera, teda dobrý večer.
Ľudia začali burácať a ihneď si ich získal. Neprihovoril sa totiž iba veriacim, ale celému svetu bez ohľadu na postavenie, náboženstvo.
„Bolo úžasné sledovať reakciu ľudí na jeho pozdrav a výzvu k modlitbe za Benedikta XVI. a za neho. Aj Taliani, ktorí chceli svojho pápeža, ihneď prijali málo známeho Argentínčana, ktorý hovorí zrozumiteľnou rečou.
Potvrdil to aj po modlitbe Anjel Pána, ktorú si vypočulo naživo 300-tisíc ľudí, keď sa s nimi rozlúčil prianím peknej nedele a dobrého obeda,“ priblížila rehoľná sestra s tým, že Rím je doslova nasiaknutý radostnými emóciami.
„Na slávnostnú inauguráciu prišlo neuveriteľných milión ľudí. Veľmi sympatické bolo, že pápež František zrušil vstupné lístky na omšu. Jednoducho, kto skôr prišiel, mohol si nájsť dobré miesto,“ opísala Michaela.
František zachránil chrám pred skazou
„Okrem toho, že je patrónom našej rehole, ma výber mena potešil aj preto, že František vynikal skromnosťou a láskou k chudobným,“ priblížila sestra Michaela.
František z Assisi, podľa ktorého si terajší pápež zvoli meno, žil v náročnom období, keď cirkev prežívala akési zdanlivé umieranie.
Rád potulných mníchov, ktorí ohlasovali pokánie, povolil vtedajší pápež Inocent III. Vraj na základe sna, v ktorom videl postavu žobráka s tvárou Františka podopierať rúcajúce sa múry Lateránskej baziliky, symbol celej cirkvi, a zachránil ju.