LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Život akademického maliara Ivana Rumanského bol síce krátky (zomrel vo veku nedožitých 46 rokov, 5. februára 1990), ale stihol počas neho vytvoriť vyše dvetisíc diel. Veľkú časť z nich tvoria kresby.
„Výstavná kolekcia je zostavená tak, aby poskytla prierez jeho tvorbou v tejto disciplíne v čase i technikách kresby od ceruzky až k pastelu alebo akvarelu. Každý, kto je oboznámený s osudom tohto umelca, môže nájsť vo vystavených dielach dôležité faktory, ktoré mali vplyv na vývoj jeho tvorby: domáce palugyayovské reminiscencie, úcta k osobnostiam profesorov na VŠVU, chvíle pohody i zlých čias choroby, rovnako hodnoty, ktoré boli pre neho rozhodujúce,“ povedal odborný garant výstavy Karol Maliňák.
Hovorí o potrebe zázraku lásky, hľadaní pokoja
Zdôraznil, že Ivan Rumanský bol citlivý maliar, kresliar a grafik, „ktorý v celej svojej tvorbe hovorí o potrebe a zázraku lásky, spolupatričnosti, pokoja a vyrovnanosti. O túžbach, ktoré sa nepodarí vždy naplniť. O oslobodení ducha, o bolestnom hľadaní pokoja a harmónie.“
Výstavu otvoril a návštevníkov na nej privítal Michal Rumanský, brat akademických maliarov Ivana a Igora Rumanských. Galéria vznikla pred troma rokmi z jeho iniciatívy. Jeho snom bolo, aby sa na nich nezabudlo a aby ich diela videlo čo najviac ľudí. Galéria je aj vyjadrením jeho vďačnosti obom starším bratom, ktorí mu pomáhali a starali sa o neho po smrti ich otca. Zomrel, keď mal Michal Rumanský iba štyri roky.
V príhovore na vernisáži zacitoval z knižky maliara Janka Nováka, ktorého kresby a myšlienky sú mu blízke a pripomínajú mu brata Ivana. „Umenie je napokon úžasné i preto, lebo dokazuje, ako sme i ľudsky schopní dosiahnuť vrcholy. Nie preto, že vytvára ilúziu a zakrýva biedu, ale že v nás obnovuje pocit spravodlivosti a že svojou nadzemnou krásou udržuje rovnováhu našej nízkosti.“
Príroda bola pre neho doslova chrámom
Na vernisáži sa prihovorila aj spisovateľka a historička Slavomíra Očenášová-Štrbová. Niekoľko rokov sa intenzívne zaoberala všetkým, čo súviselo so životom a tvorbou bratov Rumanských. S Igorom sa poznala osobne a napísala o ňom dve knihy. Je aj autorkou prvej a zatiaľ jedinej knihy o Ivanovi Rumanskom, v spoluautorstve s akademickým maliarom Ľudovítom Hološkom.
„Ivan sa už ako školáčik líšil od iných detí. Mal svoj svet, vždy sa trochu izoloval. Cítil už v malom veku, že iba pohrúženie sa do samoty a totálne sústredenie sa môže pretaviť do hmotného výsledku. Keď tento fakt pochopil, potom to robil zámerne a cielene. Ako spomínal Janko Droppa, pri každej vychádzke mal so sebou skicár, do ktorého si zaznamenával zaujímavé partie krajiny. Keď mal spoločnosť, ktorú mu mnoho razy robil Igor alebo neskôr Miško, vedel sa rozhovoriť o vzdialenosti, hĺbke, odraze farieb v prírode, pomenúval náladu,“ povedala S. Očenášová-Štrbová.
Zdôraznila, že príroda bola pre Ivana Rumanského nielen inšpiráciou k tvorbe, ale doslova chrámom. „To jeho i všetky deti naučila mama. Nesmierne chlapcov podporovala, bezhranične totiž verila ich talentu. Zem, ktorej sa dotýkali pohľadom, bola preplnená nebom a bežné kry boli pre nich horiace, pomyselne si s pokorou zobúvali obuv.“ Pripomenula, že Ivan Rumanský „nebol iba umelcom, ale predovšetkým človekom, uctievajúcim hodnoty, ktoré mu ponúkala rodina, mal v sebe dobrotu, charakter a človečenskú krásu.“
Na vernisáži zahrali na gitare žiačky zo ZUŠ J. L. Bellu v Liptovskom Mikuláši, Alida Hižnayová zarecitovala báseň Za Ivanom Rumanským, ktorú napísala Jolana Trobauerová.
Michal Rumanský poinformoval aj o výstavách, ktoré v galérii Rumanský Art Centre chystajú v tomto roku. Začiatkom mája v nej otvoria výstavu diel amatérskych fotografov AMFO, od júna do októbra v nej budú prezentovať diela významných slovenských umelcov Dušana Kállaya a Kamily Štanclovej, na sklonku roka je v galérii naplánovaná inaugurácia poštovej známky Igora Rumanského.
Výstavu Ivana Rumanského si v galérii Rumanský Art Centre môžete pozrieť do 20. apríla od utorka do piatka od 13. do 17. hodiny.