LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. O možnom rušení či spájaní mestských škôl sa v Liptovskom Mikuláši začalo hovoriť v súvislosti s novým vládnym nariadením financovania základných škôl. Samostatné tak zostanú aj školy Aurela Stodolu a Márie Rázusovej-Martákovej a mesto nemá záujem spájať ani školy na sídlisku Podbreziny či v Okoličnom.
„Osobne som sa v škole Dr. Aurela Stodolu presvedčil, že finančná situácia a vyhliadky sú únosné. Vďaka pedagogickému kolektívu tam panujú dobré podmienky pre žiakov, dokonca lepšie ako v iných porovnateľných školách,“ povedal liptovskomikulášsky primátor Alexander Slafkovský o škole, do ktorej chodia prevažne rómske deti.
Škola Aurela Stodolu, ktorú aktuálne navštevuje 193 detí, sa už zmierila s tým, že je považovaná za rómsku. „Učitelia si zvykli pracovať s týmito deťmi. Verejnosť si bude musieť zvyknúť na to, že toto je prevažne rómska škola a možno časom iba rómska. Vzdelanostná úroveň týchto detí nie je možno porovnateľná s inými školami, ale som presvedčená, že tieto deti dokážu urobiť na určitej úrovni veľa vecí a my ich k tomu budeme viesť,“ povedala zástupkyňa riaditeľky Základnej školy Dr. Aurela Stodolu Jarmila Pokrievková.
Podľa Slafkovského, ak by sa škole podarilo motivovať deti zo sociálne slabého prostredia absolvovať a dokončiť celú základnú školskú dochádzku, bol by to krok vpred v ich budúcej integrácií do bežného života.
„Možno budú na úrovni 70-tich percent bežného priemeru žiakov väčšinového etnika, ale budú mať vzdelanie, sociálne návyky a šancu dostať sa napríklad na učňovskú školu. Myslím si, že režim, ktorý je tu zabehnutý, je perspektívny a mohol by poslúžiť ako príklad riešenia rómskej problematiky v oblasti základného školstva,“ dodal primátor Liptovského Mikuláša.