RUŽOMBEROK. Novela zákona o odpadoch, ktorá platí od 1. januára, spresnila povinnosti samospráv pri nakladaní s biologickým odpadom. Pre obce musia zabezpečiť odvoz a spracovanie zeleného odpadu zo záhrad.
Ružomberský poslanecký zbor preto schválil nové všeobecne záväzné nariadenie, ktorým sa zavádzajú nové pravidlá v zbere biologického odpadu. Vyplýva z neho, že ľudia už nemôžu vhadzovať zelený odpad zo záhrad do nádob s klasickým komunálnym odpadom. Nové pravidlá sa týkajú aj konárov a jedlého oleja, ktorý zostáva napríklad po vyprážaní.
Môžu si ich pýtať v zbernom dvore
Mnohé domácnosti majú vlastné kompostoviská a vzniknutú hmotu potom naspäť vracajú do pôdy ako hnojivo. No veľa domácností odpad zo záhrad nekompostuje, vhadzujú ho do komunálneho odpadu alebo v horšom prípade vyvážajú do voľnej prírody.
Každý producent zeleného odpadu, teda domácnosť, môže požiadať Technické služby Ružomberok o pridelenie kontajneru, pokiaľ kompost nedováža do zberného dvora sám. Tie mu potom dodajú 120-litrovú plastovú nádobu hnedej farby a špeciálne vrecia.
„Do tejto nádoby bude možné uložiť zelený odpad v rozložiteľných 30 litrových vreciach. Na jeden vývoz dostane domácnosť tri takéto vrecia. Spôsob vývozov bude zverejnený v samostatnom harmonograme v rozhlase a na internetovej stránke, rovnako ako to robíme pri veľkokapacitných kontajneroch,“ spresnil Vladimír Trnovský, vedúci oddelenia životného prostredia na ružomberskom mestskom úrade.
Zmesový a zelený odpad v jednej nádobe nevyvezú
Na prevádzku kompostárne a zvoz biologického odpadu vyčlenilo mesto 23-tisíc eur. Za jeho vývoz a spracovanie ľudia nebudú platiť, cena je zahrnutá v poplatku za tuhý komunálny odpad.
„Uvedomujeme si, že ľudia sa ešte len budú učiť nemiešať zelený odpad so zmesovým. Nevylučujeme ale, že ak budú stále vhadzovať všetko do zmesového odpadu, takto naplnený kontajner im Technické služby neodvezú a nahlásia nedodržiavanie nariadenia o odpadoch. Potom to bude riešiť polícia alebo radnica ako priestupok,“ spresnil Trnovský.
Štiepkovať budú priamo v mestských častiach
Novinkou je aj štiepkovanie konárov, ktoré zostávajú z orezávania stromov a kríkov, ktoré mohli ľudia doteraz nosiť na zberný dvor.
„Chceme im pomôcť tak, že napríklad raz ročne budú môcť obyvatelia mestských častí a vilových štvrtí priniesť konáre na vopred ohlásené miesto. My tam privezieme techniku a konáre rovno zoštiepkujeme,“ vysvetlil Trnovský.
Kuchynský olej, ktorý zostáva v domácnostiach napríklad po vyprážaní, nepatrí do koša alebo toalety. Ľudia by si ho mali postupne zlievať do čistej nádoby a priniesť na zberný dvor.
O podrobnostiach noviniek v triedení biologického odpadu bude radnica informovať prostredníctvom letákov.
„V polovici apríla budú pracovníci nášho oddelenia roznášať výmery dane z nehnuteľnosti po domácnostiach. Obyvateľom rodinných domov okrem toho prinesú aj informačné letáky,“ uzavrel Trnovský.