Päťdesiatnička márne hľadá prácu. Deprimujú ju inzeráty ohraničujúce vek

Alena má takmer päťdesiat rokov a momentálne je nezamestnaná. Prácu si už hľadá dlhší čas, asi pred rokom si rozšírila aj vzdelanie.

Ľudia nad 50 rokov tvoria až 25 percent z celkového počtu evidovaných nezamestnaných v okrese Liptovský Mikuláš.Ľudia nad 50 rokov tvoria až 25 percent z celkového počtu evidovaných nezamestnaných v okrese Liptovský Mikuláš. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ JÁN KROŠLÁK)

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. „Mám vysokoškolský diplom zo sociálnej pedagogiky a sociálnej práce. Napriek tomu, že odbor je často podceňovaný, som presvedčená, že s pribúdajúcimi sociálnymi problémami, je veľmi dôležitý,“ povedala nezamestnaná žena.

Vybrala si ho preto, lebo má rada ľudí. Chcela by pomáhať deťom, ale aj rodinám, ktoré sú v zložitých životných situáciách.

„Mám vzdelanie, presvedčenie a cítenie. Mrzí ma, že sa v odbore nedokážem zamestnať. Po skúsenostiach s hľadaním práce mám pocit, že seriózne výberové konania, v ktorých vyhrá najlepší, sú len naivnou predstavou. Myslím si, že v štátnom sektore často rozhodujú hlavne kvalitné známosti,“ dodala.

SkryťVypnúť reklamu

Čo je NP XXI?

Alena prácu v odbore po mnohých pokusoch nenašla, začala si ju preto hľadať aj inde. „Trpezlivo som pozerala na rôznych pracovných internetových portáloch, no nedarilo sa mi. Deprimovali ma inzeráty, ktoré ponúkali prácu v mladom, dynamickom kolektíve, starších ľudí podľa mňa vekovo diskriminujú. Z množstva odoslaných žiadostí zamestnávateľom ma pozvali len na niekoľko výberových konaní, aj keď som všetky podmienky spĺňala. Žiaľ, po doterajších skúsenostiach to pripisujem veku,“ doplnila.

Nevzdávala sa a hľadala ďalej. Na internetovej stránke Úradu práce sociálnych vecí a rodiny nakoniec našla ponuky, ktoré by ihneď vzala.

„Potešila som sa, no každá, ktorá ma zaujala, bola označená značkou NP XXI. Najprv som nevedela, čo to znamená. Neskôr som zistila, že ide o národný projekt na podporu zamestnanosti pre ľudí do 29 rokov. Prístup ústredia práce ma nahneval, mladý človek má predsa oveľa viac možností pri hľadaní zamestnania ako ľudia v mojom veku. Čo potom ponúka starším nezamestnaným, ako som ja,“ povedala nezamestnaná Mikulášanka.

SkryťVypnúť reklamu

Chce zmeniť svoju situáciu

Alena uvažovala, že by si otvorila aj živnosť a bola nezávislá, no odradila ju výška odvodov.

„Napriek tomu, že chcem zmeniť svoju súčasnú situáciu a nebyť nikomu na príťaž, nie je to jednoduché. Výška odvodov pre začínajúceho podnikateľa je likvidačná,“ dodala nezamestnaná žena.

Ivana Parasková z Úradu práce sociálnych vecí a rodiny v Liptovskom Mikuláši starším nezamestnaným, ktorí sú v evidencii dlhšie, odporúča, aby situáciu prebrali s odborným poradcom.

„Jeho úlohou je hľadať ďalšie perspektívy, reálne zhodnotiť možnosti nezamestnaného a odporučiť mu, ako prekonať prekážky a uplatniť sa na trhu práce,“ vysvetlila.

Inzeráty nesmú diskriminovať

Nezamestnaní sa môžu vzdelávať bez rozdielu veku. „V súčasnosti pripravujeme, napríklad kurzy výpočtovej techniky pre začiatočníkov, opatrovateľskej starostlivosti v Európskej únii, pre bezpečnostné služby, prípravu na samostatne zárobkovú činnosť či v odboroch kuchár, čašník, ale aj iné,“ dodala I. Parasková.

SkryťVypnúť reklamu

Voľné pracovné miesta nesmú byť vekovo ohraničené. Zverejňovať sa môžu len v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania a bez akýchkoľvek diskriminačných požiadaviek.

„Zamestnávateľ nemôže uchádzačovi o prácu položiť ani diskriminačnú otázku súvisiacu s vekom alebo rodinným stavom. Výnimku tvoria iba prípady súvisiace priamo s pracovným zaradením,“ povedala Parasková.

O problémoch treba hovoriť, informácie žiadať

Ak nezamestnaný nemá dostatok informácií, mal by ich žiadať od svojej sprostredkovateľky. Potom by mal hľadať rady aj u odborného poradcu.

„Ak sa stretne s nejakým problémom, mal by o ňom informovať vedúcu alebo riaditeľku oddelenia služieb zamestnávateľom,“ poradila I. Parasková.

Marcela Glevická z internetového portálu, ktorý ponúka voľné pracovné miesta, povedala, že pracovné ponuky ohraničené vekom s finančnou podporou únie, majú pomôcť mladým uchádzačom zamestnať sa.

V takomto prípade musí inzerát obsahovať aj zdôvodnenie, prečo je vekovo ohraničený.

„Formulácia práce v mladom kolektíve zase hovorí o tom, aké je prostredie v spoločnosti. Kandidátov nediskriminuje, len im oznamuje informácie o firme, no ku všetkým uchádzačom musí pristupovať rovnako,“ doplnila Glevická.

Mladší hľadajú prácu častejšie

Glevická vysvetlila, že podľa vekových kategórií sú na pracovnom portáli najprezeranejšie životopisy uchádzačov vo veku od 25 do 34 rokov.

„Rozdiely v počte firiem, ktoré prejavili záujem o ľudí vo veku do 34 rokov a nad 45 rokov však nie sú veľmi výrazné. Najaktívnejšie si prácu hľadajú muži vo veku od 25 do 34 rokov. Reagujú na najväčšie množstvo pracovných ponúk a v priemere pošlú svoj životopis na deväť pracovných ponúk pracovných miest. Muži vo veku nad 45 rokov reagujú v priemere na sedem ponúk,“ dodala Glevická.

Nezamestnaným odporúča, aby nedávali najavo sklamanie. Aj keď sa to v období, keď sa človeku nedarí, ťažko počúva, no určite to pomáha.

Uchádzači v každom veku by mali ísť na každý pohovor pozitívne nastavení. Zamestnávatelia nechcú počúvať, na koľkých pohovoroch uchádzač neuspel.

„V prieskumoch dlhodobo vychádza, že mladí ľudia majú lepšiu znalosť cudzích jazykov či práce s počítačmi. Starší ľudia by sa preto nemali báť experimentovať, používať moderné technológie a dôverovať im,“ poradila.

Mali by skúšať aj iné odbory

Na Slovensku sa ľudia boja zmeniť svoju kariéru. Nie je bežné, aby potom, ako niekoľko rokov pracoval v jednej oblasti, ju úplne zmenil.

„V zahraničí je to bežná prax. Ľudia často nepracujú len v oblasti, ktorú vyštudovali. Na to, aby zvládli inú profesiu, nepotrebujú vždy vyštudovať ďalšiu školu. Žiaľ, štart v inej oblasti im často komplikuje aj byrokracia. Vek odchodu do dôchodku sa u nás stále predlžuje a ľudia po štyridsiatke majú pred sebou ešte dvadsať rokov na trhu práce. Ak teda prídu o prácu a nedarí sa im zamestnať v ich odbore, radíme im, aby to vyskúšali v iných oblastiach,“ povedala M. Glevická.

Spoločnosť robí aj platový online prieskum a podľa neho sa situácia na trhu práce v odmeňovaní mužov a žien pracujúcich na rovnakých pracovných pozíciách za posledné roky zlepšuje. V roku 2007 bol rozdiel v plate muža a ženy na rovnakom pracovnom mieste 11 percent, vlani bol tento rozdiel 7 percent.

Úrad práce v Liptovskom Mikuláši k 25. februáru 2013 evidoval 1484 nezamestnaných, korí majú viac ako päťdesiat rokov. Tvoria až 25 percent z celkového počtu evidovaných nezamestnaných. K rovnakému dátumu úrad evidovali aj 1262 nezamestnaných mladých ľudí do 25 rokov. Tí tvoria približne 21 percent z celkového počtu nezamestnaných.

Všetky štatistické údaje sú zverejnené na internetovej stránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 979
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 831
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 153
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 429
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 096
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 638
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 233
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 835
  1. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  2. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  3. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  4. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  5. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  6. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  7. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  8. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 015
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 878
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 984
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 102
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 042
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 114
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 862
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 585
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  2. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  3. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  4. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  5. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  6. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  7. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  8. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 015
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 878
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 984
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 102
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 042
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 114
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 862
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 585
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu