RUŽOMBEROK. Ružomberčania si na špecifický zápach i kvalitu ovzdušia zvykli. Väčšina na otázku, ako vnímajú ovzdušie v meste, reaguje neutrálne, alebo tvrdia, že sa to zlepšilo.
Oproti obdobiu spred dvadsiatich rokov, keď vodiči zatvárali okná pred štipľavým kyslým zápachom, to je skutočne oveľa lepšie a v meste majú „tatranský“ vzduch.
Firma Mondi SCP, najväčší zamestnávateľ v meste, pracuje s technológiami, ktoré sú k prírode podstatne šetrnejšie.
Sú viac chorí
Niektorí Ružomberčania však zatvárajú okná na bytoch aj teraz. Najmä ráno a večer. Dôchodkyňa (75) hovorí, že vzduch je ťažký na dýchanie.
Detská lekárka Danica Papúchová hovorí, že zápach je menší, ale to ostatné vo vzduchu, čo ľudia necítia, len nevnímajú.
„Prašnosť má vplyv na dýchacie cesty, ale dá sa len ťažko preukázať súvislosť s množstvom ochorení v Ružomberku, pretože nemáme podrobné rozbory.“
Regionálna hygienička Gabriela Guráňová potvrdila, že porovnaním hlásení lekárov úrad zistil, že respiračných ochorení je v Ružomberku viac ako v neďalekom Liptovskom Mikuláši.
V špičke chrípkových ochorení je to jedenapol až dvojnásobne viac.
Šéf zelených v Ružomberku Ľubomír Schmida hovorí, že v tejto oblasti sú v Česku ďaleko pred nami. V Ostrave majú špeciálny úrad, niekoľko nezávislých analýz, päť meracích staníc vrátane pojazdnej, systém výstrahy obyvateľstva pred znečistením. V najhorších situáciách producenti obmedzujú výrobu,“ porovnáva.
Mondi: Aj iní
Mondi SCP už v minulosti odmietlo, že fabrika je hlavným zdrojom prachu v okrese. Hovorca Ľubomír Čech konštatoval, že na celkových emisiách prachu sa podieľajú približne pätnástimi percentami.
„Náš podiel prijímame, ale upozorňujeme, že prechod mnohých rodinných domov na kúrenie tuhým palivom a extrémna intenzita dopravy majú tiež svoj podiel,“ konštatoval.
Práve pre odlišný pohľad na mieru znečisťovania žiadajú zelení nezávislé štúdie o pôvodcoch prachu v meste.