Dofinancovanie stavby schválil zamestnanec svojvoľne

Výstavba kultúrneho domu v Hrboltovej sa skomplikovala, stavebník žiadal od mesta viac peňazí.

Zo štyridsiatich tisíc eur, ktoré žiadal doplatiť stavebník, radnica akceptovala tridsaťtisíc.Zo štyridsiatich tisíc eur, ktoré žiadal doplatiť stavebník, radnica akceptovala tridsaťtisíc. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

RUŽOMBEROK. Obyvatelia mestskej časti Hrboltová sa tešia z nového kultúrneho domu, ktorý prestavalo mesto z budovy starej školy. Podľa predbežných odhadov mala rekonštrukcia stáť viac ako 800-tisíc eur, pomocou elektronickej aukcie sa podarilo cenu znížiť na 330-tisíc eur.

Vedenie mesta ale zistilo pri príprave preberania diela vážne pochybenie. Stavebná firma urobila práce naviac a od mesta sa dožadovala ich preplatenia. Navýšenie sumy odsúhlasil pracovník oddelenia investícií a nákupu na mestskom úrade bez toho, aby o tom informoval vedenie mesta.

SkryťVypnúť reklamu

Požadovanú sumu znížili

„Práce navyše zrealizovali s vedomím pracovníka mesta, ktorý ich rozsah a finančné krytie neprerokoval s vedením mesta. Vnímame to ako vážne pochybenie mestského úradu, riešili sme to aj s konkrétnym útvarom,“ povedal viceprimátor mesta Miroslav Zuberec.

„Prekontrolovali sme rozsah prác, ktoré stavebník žiadal doplatiť. Z požadovanej sumy 40-tisíc, sme akceptovali len 30-tisíc eur,“ dodal Zuberec.

Zamestnanca nepotrestali

Prácam naviac sa stavebná firma, podľa slov viceprimátora, nemohla vyhnúť.

Musela doizolovať časť podzemného podlažia, vymeniť časť stropu, pretože po jeho odkrytí zistili, že nespĺňa statické požiadavky.

Pracovníka mestského úradu, ktorý svojvoľne odsúhlasil peniaze na dokončenie stavby, vedenie mesta upozornilo na porušenie postupu a svojich povinností.

SkryťVypnúť reklamu

„Ďalšie opatrenia voči zamestnancovi by neboli účelné, vzhľadom na to, že prácam naviac sa nedalo predísť a dielo je postavené kvalitne,” spresnil Zuberec.

Pokutu za omeškanie nedali

V zmluve o dielo sa radnica s víťaznou firmou dohodla na termíne ukončenia k 31. októbru 2012. Mesto stavbu prevzalo až 17. decembra, 46 dní po termíne. Mesto ale firmu za omeškanie nepokutovalo.

„Takmer 99 percent prác firma dokončila v stanovenom termíne. Vyhodnotili sme mieru omeškania a rozhodli sme, že uplatnenie pokuty by bolo nenáležité,“ povedal Zuberec. Dodal, že sklz vznikol pre nepodstatné nedostatky. Chýbali napríklad certifikáty k zdvíhacím plošinám pre telesne postihnutých či označenie vedení.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 459
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 649
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 437
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 479
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 065
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 676
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 557
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 178
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Obľúbený predajca elektroniky NAY pokračuje vo svojom VEĽKOM VÝPREDAJI.


Najlepšie tímy.

Organizátorov teší účasť.


Ilustračná fotografia.

Podľa rozpisu hlavných pojednávaní by sa v kauze malo začať pojednávať 15. apríla.


TASR
Zásahový tím pre medveďa hnedého v Jasenskej doline.

Okres Liptovský Mikuláš rozdelili.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu