Námestie je ľudoprázdne, radnica oživenie nepodporila

Liptovský Mikuláš je centrom turizmu v regióne. Napriek tomu, že počas zimnej sezóny boli zjazdovky pod Chopkom preplnené, centrum mesta turisti takmer nenavštívili.

Liptovskomikulášske námestie osloboditeľov je vkusne upravené, ale väčšinou zíva prázdnotou.Liptovskomikulášske námestie osloboditeľov je vkusne upravené, ale väčšinou zíva prázdnotou. (Zdroj: MAREK JURIŠ)

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. V baroch, kaviarňach či reštauráciách na námestí sedeli prevažne domáci počas celej zimnej turistickej sezóny.

Prečo námestie a centrum mesta vymiera a život sa presúva do okrajových častí, sa pýta aj majiteľka reštaurácie na námestí Alena Debnárová.

„Pomaly ale isto na pešej zóne neostane nič, iba čínske obchody. Námestie osloboditeľov pred našou prevádzkou sme chceli aspoň trochu oživiť otvorením dreveného stánku. Predávali by sme ovčie syry, suveníry a v zimných mesiacoch punč či pečené gaštany,“ povedala majiteľka.

SkryťVypnúť reklamu

Žiadosť poslala vedeniu mesta, no po takmer troch mesiacoch dostali zápornú odpoveď. Ich stánok by vraj svojím tvarom nezapadol medzi asi šesť drevených prístreškov na námestí.

Tie boli od posledných predvianočných trhov opustené, v lete ožili počas stoličných dní. Ako náhradu im samospráva ponúkla jeden z nich.

„Neviem si predstaviť, ako by sme ho v zime využívali. Na takúto prevádzku potrebujeme isté zázemie. Museli by sme niekde umiestniť chladničky, termosky, gril či suveníry. Preto sme potrebovali uzavretý priestor, ktorý by sa dal vykúriť, napojiť na elektrinu a, samozrejme, aj zamknúť. Náš drevený multifunkčný domček by zabral asi štyri metre štvorcové a spĺňa všetky naše kritériá. Myslím si, že by v zimných mesiacoch na pešej zóne mohol vytvoriť príjemnú atmosféru,“ vysvetlila nespokojná majiteľka.

SkryťVypnúť reklamu

Vkusné mikulášske centrum vymiera

Druhou možnosťou bol priestor pri Dome služieb. Tam však majiteľke reštaurácie chýbali vlastné sociálne zariadenia, skladové priestory, ale aj kuchynské vybavenie. A. Debnárová verí, že je v záujme mesta, aby bolo centrum oddychovou zónou pre príjemnú prechádzku a posedenie.

„Vkusné mikulášske centrum, žiaľ, vymiera, postupne sa vytrácajú obchody a prevádzky z pešej zóny. Preto sme na námestie chceli len pritiahnuť viac ľudí, neviem, prečo nám samospráva kladie nezmyselné byrokratické prekážky, veď v iných mestách takúto iniciatívu vítajú. Dokonca záujemcom priestor ponúkajú sa symbolický nájmom,“ dodala.

Drevené stánky, ktoré boli ešte nedávno na námestí, sú súčasťou projektu európskych fondov Rekonštrukcia a oživenie centrálnej mestskej zóny v meste Liptovský Mikuláš.

SkryťVypnúť reklamu

„Nerozumiem, ako ju oživujú, keď o ne nikto nemá záujem a v daždi či snehu len chátrajú. Netvrdím, že náš nápad bude fungovať, no pri súčasnej krízovej dobe nemôžeme len čakať, kým sa všetko rozpadne pod rukami. Treba skúšať, o čo bude či nebude záujem,“ doplnila A. Debnárová.

Nie sú prispôsobené na predaj potravín

Miroslav Parobek z oddelenia marketingu a podnikania má napriek kritike iný názor.

„Priestor na prenájom stánkov pre predaj tradičných potravín či remeselných výrobkov v centre ponúkame počas celého roka. Najväčší záujem je ale počas tradičných jarmokov. Stánky na námestí pred múzeom Janka Kráľa nie sú, žiaľ, prispôsobené na ambulantný predaj potravín. Ponúkali sme ich preto remeselníkom aspoň na sezónne využitie, no záujem bol minimálny. Rovnako dopadla aj naša snaha o oživenie atmosféry na námestí o vianočné trhy. Napriek tomu opäť pripravíme ponuku na prenájom existujúcich stánkov za symbolickú cenu,“ dodal.

Primátor Alexander Slafkovský doplnil, že trend pretvárania centier mesta na oddychové zóny je neodvratný.„Naším dlhodobým zámerom je zvýrazniť funkciu centra mesta ako pokojnej oddychovej zóny a posilniť v ňom funkciu bývania. Nie je cieľom budovať v centre mesta stánky, ale pokiaľ bude záujem, tak tento zámer radi podporíme,“ dodal.

M. Parobek dodal, že je to aj dôsledok budovania veľkých obchodných centier mimo centra mesta a trávenia voľného času nákupmi, ktoré sa udomácňuje vo väčšine miest. Turisti preto nakupujú hlavne na okraji mesta.

Turistov prilákajú kultúrne podujatia

Jana Piatková, riaditeľka Informačného centra v Liptovskom Mikuláši, povedala, že sa snažia spropagovať zaujímavosti mesta, aby prilákali čo najviac turistov počas celého roka.

„Zimná turistická sezóna je špecifická. Hostia sa zameriavajú hlavne na lyžovanie a relax v akvaparkoch. Dovolenku trávia aktívne v strediskách a využijú tam aj stravovacie či občerstvovacie služby,“ povedala riaditeľka.

V zimnej sezóne sa hostia v meste zdržia priemerne tri hodiny. „Prichádzajú ráno alebo o tretej popoludní a pozrú si zvyčajne tie atraktívnejšie miesta. Mestská turistika je v zime slabšia. Dôvodom je počasie, krátke dni, ale aj menej podujatí. No v lete je to celkom inak,“ vysvetlila J. Piatková.

Centrum podľa M. Parobeka pomôže oživiť organizovanie rôznych podujatí na prilákanie turistov a návštevníkov.

„Ide o takzvaný event marketing. Tento rok sme pripravili v meste a regióne súbor podujatí venovaných trojstému výročiu súdu a popravy Jura Jánošíka pod spoločným názvom. Zimná a jarná časť vyvrcholila zbojníckou verbovačkou. Letnej časti podujatí budú dominovať Stoličné dni venované Jánošíkovi a tiež majstrovstvá Slovenska vo varení a jedení halušiek. V rámci Kultúrneho leta budú filmové večery s Jánošíkom,“ vysvetlil.

Dodal, že okrem kultúrnych a spoločenských akcií aj tento rok bude mesto hostiteľom viacerých tradičných i nových športových podujatí. Uskutočnia sa napríklad majstrovstvá sveta juniorov vo vodnom slalome.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 206
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 321
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 081
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 468
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 298
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 034
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 970
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 477
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Hlavná cesta je úzka a krajnice sú minimálne.


5
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Medvede pri Liptovskej Kokave.

Medvedici nasadili sledovací obojok.


2

Uvažujete nad kúpou nového auta? Tak práve teraz prichádza tá pravá chvíľa premeniť svoje myšlienky na činy.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu