LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Liptovskomikulášski hasiči nedávno bojovali s rozsiahlym požiarom odpadu a suchej trávy pri hlavnom mestskom cintoríne a na Alexyho ulici.
„Už sa začínajú objavovať prvé takéto požiare a predpokladáme, že s teplejším počasím budú pribúdať,“ povedala Eva Krajčiová, riaditeľka Hasičského a záchranného zboru v Liptovskom Mikuláši.
Za vypaľovanie hrozia vysoké pokuty
Zdá sa, že ľudia sú nepoučiteľní, od vypaľovania suchej trávy ich neodrádza ani vysoká pokuta. Fyzická osoba môže za nedodržanie zákona zaplatiť až 331 eur, právnická osoba až takmer 16 600 eur.
Vlani zaznamenali hasiči takmer 10-tisíc požiarov v prírodnom prostredí, ktoré zničili majetok v hodnote troch miliónov eur. O život prišlo sedem ľudí a ďalších 29 utrpelo zranenia. Aj v tomto roku oheň vážne zranil človeka, ktorý na svojom pozemku vypaľoval trávu.
„Najmä pri silnom vetre sa dokáže požiar po suchom poraste rýchlo šíriť. Po nadýchaní sa dymu človek upadne do bezvedomia a uhorí. Alebo nestihne pred narastajúcim požiarom ujsť,“ spresnila Krajčiová s tým, že najviac ohrození sú najmä starší ľudia.
„Podobne nebezpečné je spaľovanie prírodného odpadu, napríklad suchých konárov a lístia,“ dodala riaditeľka.
Poučenie z vlaňajšej katastrofy
Hoci je tento rok v lesoch ešte veľa snehu, s prichádzajúcim teplým počasím sa rýchlo rozpustí. Stačí suchšia plocha bylinného krytu najmä na polomoch a rúbaniskách a môže dôjsť k rozsiahlym lesným požiarom, tak ako to bolo vlani na jar v Nižnej Boci.
Hasiči bojovali s plameňmi päť dní, škody vyčíslili na takmer 200-tisíc eur. „Napriek tomu, že zvýšené riziko lesných požiarov pre celú oblasť Nízkych Tatier pretrváva, dúfame, aj vďaka zodpovedným občanom a vlastníkom lesov, že podobný scenár sa v tomto roku opakovať nebude,“ uzavrela Krajčiová.