LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Od roku 1971 majú Rómovia svoju Medzinárodnú rómsku úniu, ktorú založili na zasadnutí prvého Rómskeho kongresu v Opringtone pri Londýne. Tajomníkom sa stal slovenský Róm, lekár Ján Cibuľa.
Toto stretnutie bolo vyvrcholením dovtedajšieho úsilia Rómov o vyjadrenie svojej vzájomnosti na medzinárodnej úrovni a zároveň prvým oficiálnym a jednotným politickým vystúpením Rómov.
Zástupcovia rómskeho hnutia zo 14 krajín deklarovali svoj spoločný pôvod, požiadali medzinárodné organizácie o rešpektovanie svojho etnického mena Róm a odmietli označenie Cigáň, Zigeuner, Gypsies, Gitanos ako nie rómske. Prihlásili sa ku krajine svojho pôvodu Indii a prijali rómsku vlajku a hymnu.
Za medzinárodný sviatok uznali 8. apríl. Je to príležitosť hovoriť o identite Rómov, spolunažívaní predsudkoch a tolerancii voči Rómom.
Medzinárodný deň Rómov v Liptovskom Mikuláši
Rómovia sú na území mesta Liptovský Mikuláš najväčšou národnostnou menšinou. Podľa zistení občianskeho združenia Jesko žije na území mesta 1500 Rómov. Toto združenie sa v poslednom období intenzívne venuje rómskej problematike a realizuje alebo pripravuje rôzne projekty.
Z ich iniciatívy si Rómovia v Liptovskom Mikuláši pripomínajú už 4 roky svoj vlastný medzinárodný deň. V posledných rokoch sa do programu zapája stále viac subjektov a aj vlastný program je z roka na rok hodnotnejší. Organizátorov podujatia teší záujem zo strany učiteľov základných škôl, v ktorých je významné zastúpenie rómskych detí.
Stretol som sa so šťastnými Rómami
„Tento deň sme mohli pripomenúť verejnosti vďaka organizačným schopnostiam a nadšeniu pedagógov zo Základnej školy Aurela Stodolu a Spojenej školy na Rumanovej ulici v Liptovskom Mikuláš, ktorí nacvičili s deťmi krásny program v duchu starých rómskych tradícií,“ povedal Dušan Plaček, predseda Občianskeho združenia Jesko.
Atmosféra programu pre verejnosť bola plná emotívnych vystúpení a publikum malo zážitok z pekných tanečných a hudobných výkonov. Na záver podujatia deti zaspievali rómsku hymnu Dželem, Dželem, lungore dromenca, maladilem bachtale Romenca .. Šiel som, šiel som, dlhými cestami, stretol som sa so šťastnými Rómami.
„Slová hymny, len potvrdili úspech tohto kultúrneho podujatia, pretože deti boli po vystúpení naozaj šťastné,“ priblížil Plaček.
Teší ho záujem mladých ľudí o šírenie prejavov rómskej kultúry, ktorá v priebehu viacerých storočí odolala rôznym kultúrnym vplyvom a aj v našom regióne má dôstojných nástupcov.
Konkurz do speváckeho súboru
„Vidíme veľký záujem o vystúpenia, deti poctivo nacvičujú program, preto v tomto roku plánujeme usporiadať Regionálny rómsky deň 2013. Zaujímavý bude aj projekt Čercheňora - Hviezdičky, ktorý v Liptovskom Mikuláši predstavilo občianske združenie Lačho drom a jeho predseda Vladimír Sendrei.
Spočíva vo výbere detí vo vedu od 6-14 rokov do speváckeho zboru,“ opísal jednu z mnohých aktivít Plaček a dodal:
„Tieto podujatia sú len začiatkom a prípravou na ďalšie bohaté aktivity v oblasti šírenia rómskej kultúry, ktoré pripravujeme.“
Autor: Dušan Plaček