LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Cieľom projektu Bezpečná jeseň života je pomáhať ohrozenej skupine seniorov chrániť sa pred kriminalitou.
„Mnohí starší ľudia žijú osamote, sú neopatrní, dôverčiví, ochotní pomôcť aj ľuďom, ktorých dobre nepoznajú. A práve to využívajú páchatelia, ktorí ich svojím konaním často pripravia o celoživotné úspory,“ vysvetlila Anna Poljaková, preventistka z Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Liptovskom Mikuláši.
Projekt o zvýšení vlastnej bezpečnosti
Projekt navrhuje konkrétne cesty k základným návykom bezpečného správania, ktoré majú pomôcť dôchodcom zvýšiť vlastnú bezpečnosť.
„Poskytuje rady, ako si treba zabezpečiť majetok, nenaletieť na podvod, ochrániť sa pred zlodejmi na ulici. Tiež radí, ako možno predchádzať riziku prepadnutia. V projekte nechýbajú ani odporúčania v súvislosti s bezpečnosťou v cestnej premávke, alebo čo treba robiť, ak sa niečo stane,“ poznamenala Poljaková.
O zásadách budú hovoriť v kluboch seniorov
Projekt odprezentujú dôchodcom na stretnutiach v kluboch seniorov, ale rady sa zídu aj tým, ktorí sa na nich nezúčastnia.
„Starším ľuďom odporúčame, aby okná na domoch a bytoch zatvárali aj keď nebudú dlho preč. Kľúče by si mali brať vždy so sebou a nenechávať ich na takzvaných bezpečných miestach, napríklad pod rohožkou alebo za kvetináčom. Dobre je mať rezervný kľúč u dôveryhodných susedov,“ poznamenala preventistka.
Z ďalších zásad spomenula, že netreba otvárať dvere, pokiaľ sa nepresvedčíte, kto je za nimi, a neznámych ľudí netreba nikdy pustiť do bytu.
„Neznámym ľuďom netreba dôverovať a požičať peniaze ani vtedy, keď ich lákajú pod zámienkou rôznych emotívnych príbehov. Podvodníci sa tiež často v telefóne predstavia ako príbuzní. Treba sa mať na pozore aj vtedy, keď pri dverách zvonia cudzí ľudia a ponúkajú na predaj rôzny tovar, alebo dokonca hovoria, že prišli odovzdať výhru v lotérii,“ pripomenula Poljaková.
Overiť si treba aj totožnosť pracovníkov, ktorí neohlásene prišli odpísať vodu, elektrinu alebo plyn a žiadať od nich predložiť preukaz, prípadne zavolať na príslušný úrad alebo inštitúciu, či je ich návšteva oprávnená.
Určite netreba podpisovať bez konzultácie s príbuznými alebo právnikom dokumenty neznámym ľuďom, lebo môžu zneužiť nevedomosť a zníženú schopnosť rozpoznávať dôsledky konania staršieho človeka.
Dobré vzťahy so susedmi sa môžu oplatiť
„Bezdôvodne ponúkanú pomoc, pod zámienkou ktorej sa páchatelia často snažia dostať do bytu osamelého dôchodcu, treba rázne odmietnuť. V prítomnosti neznámych ľudí nevyberať úspory a cennosti. Veľmi dobré je, ak si ľudia cenné veci odfotografujú alebo odpíšu výrobné čísla drahých vecí. V prípade ich krádeže to môže polícii pomôcť usvedčiť páchateľa,“ upozornila Poljaková.
Po tme na ulici sa treba vyhýbať tmavým a odľahlým miestam. Dávať si pozor na tašky, kabelky a osobné veci aj pri cestovaní autobusom alebo vlakom, najmä ak sú preplnené. Netreba strácať pozornosť ani v nákupných centrách, kde sa pohybuje veľa ľudí a chvíľa nepozornosti môže spôsobiť, že ju zlodeji využijú.
„Telefónne čísla polície, hasičov a lekára treba mať vždy poruke. Ale oplatí sa aj udržiavať dobré vzťahy so susedmi, pretože práve ich pomoc môže byť niekedy najrýchlejšia,“ dodala Anna Poljaková.