LIPTOV. Bez násilia by mal byť každý deň v roku. Neustále sa však stretávame s jeho rôznymi podobami. Dochádza k nemu predovšetkým na miestach, kde na to majú páchatelia príležitosť.
„V minulom roku sme zaznamenali 974 lúpeží, 88 znásilnení a prípadov ublíženia na zdraví až 2 183. S násilím sa stretávame aj za zatvorenými dverami v podobe takzvaného „domáceho násilia“, keď sú ľudia obeťami neľudského správania, sú zneužívaní alebo týraní. Takéto konanie je porušovaním základných ľudských práv. Polícia v minulom roku evidovala 284 prípadov týrania blízkej a zverenej osoby,“ povedal Michal Slivka, hovorca Prezídia policajného zboru.
Život, zdravie, sloboda, či iné práva sú hodnoty spoločnosti, ktoré chráni Trestný zákon. Ak dochádza k ich ohrozeniu alebo porušeniu, je potrebné zasiahnuť. Ak dochádza k domácemu násiliu, treba problém neodkladať a riešiť ho.
Pre obete je oznámenie polícii ťažké rozhodnutie, zvlášť ak je útočník blízka osoba. No ani príbuzenský vzťah nikoho neoprávňuje páchať trestnú činnosť. Úlohou polície je chrániť všetkých, preto by poškodení nemali váhať a s dôverou sa môžu kedykoľvek obrátiť na políciu.
Násilie nemusí oznámiť len obeť, ale ktokoľvek, komu na iných záleží.
Čo robiť v prípade priamej hrozby násilia?
– snažiť sa dostať medzi ľudí, podľa možností do blízkosti vozovky, kde je väčší predpoklad, že si nás niekto všimne a pomôže nám,
– volať o pomoc a podľa možností telefonicky privolať políciu a oznámiť udalosť,
– na základe svojej fyzickej kondície ako aj nebezpečnosti páchateľa a ďalších okolností v konkrétnej situácii zvážiť možnú obranu, aby nebola zjavne neprimeraná útoku a ten kto sa bráni nečelil obvineniu z trestného činu,
– zapamätať si čo najviac informácií o páchateľovi, teda čo má oblečené, aký je vysoký, pokúsiť sa odhadnúť jeho vek, všimnúť si farbu očí, črty tváre ako je tvar hlavy, strih vlasov a ich farba, ako sa vyjadroval, či mal rečovú vadu, nejaký prízvuk, dialekt, možno nejaké poruchy motoriky, špecifiká chôdze, tetovania, jazvy, ak použil zbraň, možno niečo k jej opisu, samozrejme, odkiaľ prišiel, ktorým smerom unikal, proste všetko, čo by mohlo policajtom, kriminalistom pomôcť,
- snažiť sa nepodľahnúť panike a sústrediť sa na „tu a teraz“, pomáha hlboký nádych a výdych,
- páchateľovi sa nevyhrážať udaním na polícii, aby sme ho neprovokovali k závažnejšej forme konania, aby v panike nezvolil formu fyzickej likvidácie, nedošlo k umlčaniu obete.