Pavol Sališ najradšej fotografuje prírodu a športovcov

Pavol Sališ z Liptovského Mikuláša pracuje v lyžiarskom stredisku v Jasnej. Popri tom sa venuje fotografovaniu. Inšpirujú ho hlavne prírodné a športové témy.

Fotograf čerpá inšpiráciu v prírode.Fotograf čerpá inšpiráciu v prírode. (Zdroj: PAVOL SALIŠ)

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Prvé fotografie urobil ešte na základnej škole, fotil na film vo formáte šesťdesiat krát šesťdesiat milimetrov na otcovom fotoaparáte Flexaret. Neskôr používal Zenit a fotil na kinofilm. Čiernobiele fotografie si vyvolával sám. Ešte dnes má doma odloženú kompletnú výbavu na výrobu fotiek. „Keď prišli farebné fotografie, tak pri ich výrobe musela byť stabilná teplota a niekoľko vývojok. Už som si na to netrúfal a s vyvolávaním som preto prestal,“ povedal P. Sališ.

Amatér mal potom dlhšiu fotografickú odmlku, fotil len príležitostne. Prišli deti a času na tvorivú záľubu mal stále menej. Vrátil sa k nej až po päťdesiatke, keď mu kolegovia z práce k narodeninám kúpili prvý digitálny fotoaparát. Bol to jednoduchý automat Olympus.

SkryťVypnúť reklamu

Automat mu bol doslova malý

„Som typ človeka, ktorý so svojou prácou nikdy nie je spokojný. Za chvíľu mi bol automat doslova malý. Cítil som, že keď chcem fotiť tvorivejšie, musím mať fotoaparát s pokročilejšími funkciami. Kúpil som si teda vyššiu radu, od tej istej značky. V súčasnosti fotím s takmer profesionálnou zrkadlovkou Canon,“ dodal.

Napriek tomu, že P. Sališ má za sebou bohaté životné skúsenosti, prechod z klasického mokrého procesu na digitál a úprava fotiek v počítači mu problém nerobili. „Počítač používam aj pri mojej práci a keď som si pri úprave fotky s niečím nevedel poradiť, pomohol mi syn. No aj fotenie, ako všetko ostatné, je predovšetkým o motivácii, ak sa mu chcete venovať naplno, musí vás to baviť. Potom sa prekážky prekonávajú ľahšie,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

P. Sališa motivujú pekné fotografie v novinách, časopisoch či na internete. Hnevá ho, keď nevie odfotiť podobne kvalitnú fotografiu. Potom premýšľa, ako na to, skúša rôzne expozičné časy a učí sa pritom aj nové techniky. „V práci mám kolegu, volá sa Imro Gonda, je to veľmi skúsený fotograf. Má precíznu robotu, už som mu veľakrát povedal, že by sa fotografiou mohol živiť ako profesionál. Často s ním o fotkách diskutujem, odborne mi radí a aj motivuje,“ zdôraznil.

Páči sa mu robota starých majstrov

Fotografa inšpirujú aj starí majstri, napríklad Martin Martinček, ale aj súčasníci ako Joe Klamár. S Joem sa dokonca osobne pozná, veď jeho rodičia dlhé roky chatárčili na Záhradkách v Jasnej. „Doteraz sa chate aj napriek tomu, že už dávno zmenila prevádzkara, hovorí Klamárova a v neďalekom hoteli má aj dlhodobo vystavené fotografie. Páči sa mi jeho robota, preto som nedávno bol aj na jeho výstave,“ zaspomínal P. Sališ.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže fotograf - amatér pracuje vo veľkom lyžiarskom stredisku, je v bezprostrednom kontakte s pohybom v prírode. Keď na svahoch pod Chopkom bývajú športové podujatia, má veľkú chuť fotiť.

„Športové fotky sú väčšinou dynamické a na zachytenie správneho momentu potrebujete kvalitnú techniku a bohaté skúsenosti. Odfotiť vynikajúcu fotografiu som sa musel naučiť a ešte stále sa učím, veľmi mi pritom radí kolega Imro,“ dodal. Mnohé zo svojich prác uverejňuje aj na internetovom serveri, kde ich ďalší používatelia hodnotia, komentujú i bodujú. „Je dobré dať o sebe vedieť, veď názory iných ma tiež posúvajú vpred,“ doplnil.

V Liptove má P. Sališ veľa športových príležitostí na fotenie. Chodí aj do vodnoslalomárskeho areálu do Liptovského Mikuláša. Najbližšie sa tam chystá na majstrovstvá sveta juniorov. Za jednu z najvydarenejších považuje práve fotografiu Michala Martikána.

„Na vode sa nezameriavam na pohyb, zaujímajú ma hlavne emócie. Keď sa športovcom darí alebo nedarí, vždy to dajú najavo nejakým gestom či mimikou tváre. Práve takéto momenty vyhľadávam a potom sa ich snažím čo najzaujímavejšie zachytiť,“ opísal.

Sneh nie je jednoduché zachytiť

„Keďže novú lanovku zo severnej a južnej strany Chopka vybudovala jedna firma, jej zástupca ma poprosil či by som pre nich neurobil niekoľko záberov. Neskôr sa mi do rúk dostal medzinárodný lanovkársky časopis, a moja fotografia bola na jeho titulke.“

Liptovský amatérsky fotograf povedal, že pre dobrú fotografiu je veľmi dôležité, kedy a ako vzniká. Výsledok ovplyvňuje čas alebo špecifické podmienky, napríklad voda.

Filter zvýrazní alebo odstráni odlesk

„Užitočným doplnok fotografa môže byť napríklad polarizačný filter. Nepoužíva sa síce často, ale sú situácie, pri ktorých je nevyhnutný. Dokáže výrazne potlačiť alebo zvýrazniť odlesky na rôznych fotografovaných materiáloch, výnimkou je ale kovový lesk. Pomocou polarizačného filtra môžete zvýrazniť alebo odstrániť odlesk skla či vodnej hladiny, dá sa tiež zvýrazniť napríklad obloha,“ vysvetlil.

P. Sališ dodal, že zdanlivo nepodstatný sa na fotografii môže zdať sneh. No v skutočnosti ho nie je úplne jednoduché zachytiť tak, aby nebol šedivý. „Logicky to fotografa núti pricloniť, no v skutočnosti by mal odcloniť, teda fotografiu preexponovať. Sneh sa potom vo výslednom efekte javí ako biely,“ poradil.

Ideálny objektív asi neexistuje

Možnosti kreatívneho fotenia podľa liptovského amatérskeho fotografa rozširuje nielen nápad, ale aj výbava. Hovorí sa, že objektív je oko fotoaparátu. Telo v podstate zaznamenáva len obraz, ktorý na snímač či film premietne práve objektív. Predovšetkým na ňom záleží, aký bude výsledok. Či bude fotografia ostrá a kontrastná, alebo zdeformovaná s rôznymi optickými chybami.

„Ideálny objektív asi neexistuje, pretože fotografi majú rôzne nároky. Iný objektív používa športový reportér, iný fotograf krajiny alebo svadobný fotograf. Záleží na tom, aký výsledok očakáva. Ak nechcete byť profesionál alebo nebudete zväčšovať vaše práce na výstavný formát, určite nebudete potrebovať zbytočne drahý objektív,“ vysvetlil P. Sališ.

Dôležitým parametrom objektívu je ohnisková vzdialenosť. Pre bežné univerzálne fotografovanie sú ideálne základné zoomy dodávané napríklad v sete s telom zrkadlovky. Ich typický rozsah býva približne 18 – 70 mm. Ďalším parametrom je aj svetelnosť objektívu. Udáva v podstate schopnosť objektívu prepúšťať svetlo. Označuje sa číslom, napríklad f/2,8.

„V zásade platí, čím je toto číslo menšie, tým je svetelnosť lepšia, ale objektív drahší. Objektívy sa líšia napríklad konštrukciou a mechanickou stavbou. Najkvalitnejšie sú vyrobené tak, aby vydržali náročné pracovné nasadenie. To sa však odráža aj v ich cene. Naopak, pri lacnejších objektívov by ste mali počítať s tým, že nie sú vyrobené z takých kvalitných materiálov a nemôžete od nich očakávať ani profesionálnu obrazovú kvalitu,“ poradil P. Sališ.

Určite by išiel do dunajskej delty

Najnovšie fotograf skúša panning, inak povedané, sledovanie objektu fotoaparátom. Táto technika sa používa na zachytenie rýchleho pohybu a optického odlíšenia predmetu od pozadia. Zníži sa tak jeho rušivý efekt.

„Najprv som mal pred touto technikou rešpekt. Skôr, než som začal panning fotiť naostro, som si ho musel natrénovať. Chodil som k hlavnej ceste a fotil som prechádzajúce autá. Skúšal som rôzne časy či clony, aby som techniku, ako sa hovorí, dostal do rúk a do oka. V praxi som ju potom vyskúšal na leteckom dni v Poprade,“ povedal.

P. Sališ má pred sebou ešte veľa nesplnených fotografických snov. Stále ho veľmi láka fotiť prírodu. „Niekoľko pekných záberov sa mi podarilo urobiť pod Lomnickýcm štítom. Sledovali sme tam tatranské kamzíky. Často chodím fotiť na Chopok, páčia sa mi scenérie prelievajúcich sa mrakov cez kopce, námrazy, inverzie či hmly. Fotografiám dramatické počasie dodáva krásnu atmosféru. No keby som mal vhodné objektívy, určite by som išiel fotiť vtáctvo do dunajskej delty,“ dodal liptovský amatérsky fotograf.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 221
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 237
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 052
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 078
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 775
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 191
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 587
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Obľúbený predajca elektroniky NAY pokračuje vo svojom VEĽKOM VÝPREDAJI.


Najlepšie tímy.

Organizátorov teší účasť.


Ilustračná fotografia.

Podľa rozpisu hlavných pojednávaní by sa v kauze malo začať pojednávať 15. apríla.


TASR
Zásahový tím pre medveďa hnedého v Jasenskej doline.

Okres Liptovský Mikuláš rozdelili.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu