LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Keď pracovníci Múzea Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši objavili zaprášené obradné textílie, netušili, aký poklad majú v rukách. Šetrne ich oprali a vysušili a s pomocou kolegov z Múzea židovskej kultúry ich skatalogizovali.
Našli puzdro na tóru, vlnený záves a parochet, ktorý slúžil ako záves zakrývajúci svätostánok v synagóge. Sú to veľmi vzácne, staré a zároveň jediné textílie, ktoré sa zachovali v liptovskomikulášskej synagóge.
Múzeum Janka Kráľa získalo z ministerstva kultúry peniaze na ich zreštaurovanie. „Textílie sú veľmi poškodené a okrem samotného reštaurovania určite potrebujú aj ďalšie odborné vyčistenie, aby vydržali čo najdlhšie,“ povedala Ľubica Rybárska z Múzea Janka Kráľa.
Kvalitné a honosné materiály
„Obradové textílie, ktoré sme našli, slúžili pri bohoslužobných obradoch v židovskej synagóge. Mali duchovnú hodnotu, pretože na nich môžu byť náboženské texty či symboly, zároveň boli praktické, chránili totiž predmety, alebo oddeľovali časti interiéru,“ vysvetlila Rybárska.
Okrem toho mali aj dekoračnú funkciu, ich výzdobe venovali veľkú pozornosť, zhotovovoali ich z kvalitných až honosných materiálov.
Obal sprevádzal Židov takmer dve storočia
Vek a stav textílií posudzovala reštaurátorka Sylvia Birkušová, ktorá vlani vdýchla nový život vzácnym svadobným šatám zemianky z 19. storočia. Potvrdila vzácnosť židovských textílií a určila ich vek.
Najstarším predmetom je brokátový plášť na tóru, ktorý podľa Birkušovej, pochádza z 18. storočia. Práve v tomto období prišli prví členovia židovskej komunity do Liptovského Mikuláša. Je to zároveň najstarší textilný predmet v depozite múzea.
Hodvábny parochet pochádza z prelomu 18. a 19. storočia, vlnený záves z 19. storočia. „Hodnota a vzácnosť textílii nespočíva iba v ich veku, ale aj v tom, že sú jedinými zachovanými obradovými textíliami, ktoré sprevádzali židovských obyvateľov Liptovského Mikuláša. Najmä obal používala obec od svojho začiatku a uchovávala ho ako cennú pamiatku,“ povedala Rybárska.
Do konca roka textílie zreštaurujú
Po výborných skúsenostiach múzea s reštaurátorkou dostane už v najbližších týždňoch do rúk aj obradové textílie.
„Do konca roka by mali byť zreštaurované a pripravené nielen na ďalšie uchovávanie v depozitári múzea, ale aj na prezentáciu na výstavách či krátkodobé inštalovanie napríklad pri podujatiach v synagóge. Zároveň budú prístupné na štúdium odborníkom alebo zapožičanie iným múzeám,“ dodala Rybárska.