LIPTOV. Najrozšírenejším spôsobom vykurovania domov a bytov na Slovensku je plyn. Pre Žilinský kraj to však neplatí, ľudia najčastejšie kúria pevným palivom. V každom treťom dome používajú drevo alebo uhlie.
V Liptovskomikulášskom okrese žijú ľudia v 23-tisíc domoch alebo bytoch. Dvanásťtisíc z nich vykuruje plyn, šesťtisíc pevné palivo a elektrinou kúri štyritisíc domácností.
V Ružomberku z trinásťtisíc domácností využíva až šesťtisíc na kúrenie drevo alebo uhlie. Asi päťtisíctisíc domácností kúri plynom a elektrinou dvetisíc domácností.
Novostavieb je v regióne sotva päť percent
„Roky 1946 až 1990 sú obdobím, počas ktorého bola postavená väčšina z obývaných domov,“ vyplynulo z výsledkov sčítania domov.
Toto zistenie platí aj pre okresy Liptovský Mikuláš a Ružomberok. Druhým najčastejším obdobím, kedy sa stavali domy, v ktorých ešte aj dnes bývame, je obdobie spred konca druhej svetovej vojny.
Viac ako polovicu rodinných domov v okrese Liptovský Mikuláš postavili v rokoch 1946 až 1990.
Novostavby, teda najviac desaťročné nehnuteľnosti, tvoria len štyri a pol percenta celkového domového fondu okresu.
Ružomberské domy sú staršie, 56 percent z nich postavili do Nežnej revolúcie a len štyri percentá z celkového počtu domov sú novostavby.
Staré domy sú najmä na vidieku
Najviac starých domov, ktoré postavili ešte pred koncom druhej svetovej vojny, je v Ružomberku. V pomere k celkovému počtu stojacich domov je však viac starých domov na vidieku.
Každý štvrtý dom, ktorý stojí v Partizánskej Ľupči, bol postavený pred rokom 1945, pre Likavku to platí pre približne každý tretí dom.