LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Primárnymi aktivitami je monitorovanie nelegálnych skládok odpadu, lokalít inváznych druhov rastlín a protiprávneho konania v oblasti životného prostredia.
„Táto súťaž umožňuje aktívnym školám a žiakom zaoberať sa praktickou ochranou životného prostredia. Ľudia by mali konečne vziať do rúk zodpovednosť za stav svojho bezprostredného okolia. Slovensku nepomôže anonymné filozofovanie na internetových fórach, ale iba skutočný záujem o naše životné prostredie," povedal predseda Občianskeho združenia (OZ) Tatry Rudolf Pado.
Vypísaná súťaž ponúka podľa neho mladým ľuďom nielen možnosť pozorovať terén a rôzne javy v ňom. „Mali by sa pokúsiť zmeniť zistené skutočnosti. Získané údaje sa môžu stať základom kvalitnej práce v rámci biologickej olympiády či stredoškolskej odbornej činnosti. Dokážeme im účinne metodicky a konzultačne pomôcť,„" pokračoval Pado.
Súčasťou dlhodobej súťaže, ktorá sa realizuje od začiatku mája 2013 do konca novembra 2014 a OZ Tatry ju vyhodnotí koncom budúceho roka, sú aj osvetovo-propagačné aktivity v škole, obci či regióne, napríklad rovesnícke vzdelávanie, prednášky pre širokú verejnosť, výstavy, tvorba propagačných novinových článkov či vzdelávacích rozhlasových relácií.