LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Primátor Alexander Slafkovský stojí na strane nespokojných občanov z mestskej časti Ondrašová, ktorým prekáža hlavne hluk a častá frekvencia letov. Primátor sa s investorom Cyrilom Fogašom chce dohodnúť, čo môže urobiť preto, aby, heliport medzi Ondrašovou a akvaparkom nestál.
„Cyrila Fogaša som vyzval aby vyčíslil škodu, ktorú mu mesto spôsobilo. Problém by sme vyriešili odškodnením. Ak investor k takejto dohode nepristúpi, potom vidím jedinú cestu v zmene územného plánu mesta. Rozhodli by o tom hlasovaním poslanci na mestskom zastupiteľstve. Ak by návrh trojpätinovou väčšinou podporili, zrušili by tak možnosť výstavby heliportu neďaleko Ondrašovej,“ povedal A. Slafkovský.
Investoval tri milióny
Primátor dodal, že absolútna väčšina poslancov a súdne zmýšľajúcich ľudí zo stavebného úradu a úradu životného prostredia si myslí, že v tejto lokalite by heliport stáť nemal.
Investor sa ale bránil, že primátor ho doteraz na vyčíslenie škody nevyzval. „Síce sumu päťdesiattisíc eur sám navrhol, no neviem podľa čoho ju vypočítal. Tiež nesúhlasím, so zmenou územného plánu, je to iba názor A. Slafkovského, no nie som si istý, či je to legislatívne možné. Mám platné všetky odborné stanoviská a ani jedno nie je rozporné a už vôbec nie zamietavé," doplnil nespokojný investor.
Pokračuje podľa plánu
Fogaš povedal, že zatiaľ do prípravy projektu investoval približne tri milióny eur. Primátor ale oponoval, že ide o neprimeranú sumu. „Investor nemal územné rozhodnutie, ani stavebné povolenie. Do projektu napriek tomu investoval veľkú sumu len na základe záväzného stanoviska, ktoré mesto o štyri mesiace v súlade zo zákonom zrušilo. Uznávam, že spracoval projekt, štúdiu a vyhodnotil hluk. Na to by si mohol finančne nárokovať, ale určite nesúhlasím s celou sumou, ktorú do prípravy investoval. Ak sa na výške odškodného nedohodneme, pravdepodobne o ňom rozhodne súd,“ vysvetlil.
Primátor Slafkovský podľa Fogaša deformuje realitu a neprizná svoje chyby. „Primátor nie je odborne spôsobilou osobou, aby problematiku hodnotil. Všetko robí preto, aby pred verejnosťou zakryl, že podpísal záväzné stanovisko mesta Liptovský Mikuláš. Vedenie mesta síce tvrdí, že ho neskôr zrušilo, ale krajský stavebný úrad v Žiline zase zrušil zamietavé stanovisko mesta Liptovský Mikuláš. V liste citoval, že mesto nemôže vydávať samo pre seba zmenené záväzné stanoviská. My preto pokračujeme podľa plánu. Všetky dotknuté inštitúcie sa vyjadrili kladne, takže projekt napreduje ďalej v rámci zákonných možností,“ vysvetlil investor.
Lietajú z provizórnej plochy
Ak by zastupiteľstvo schválilo zmenu územného plánu a heliport by v ňom už nebol, C. Fogaš povedal, že lietanie to neohrozí. „Máme provizórnu pracovnú plochu a z nej môžeme pri dodržaní leteckého zákona bez problémov dočasne lietať ďalej. O celom svojvoľnom konaní primátora A.Slafkovského budeme informovať všetky dotknuté orgány. O preskúmanie celého postupu požiadame prokuratúru a svojích práv sa budeme domáhať nielen na Slovensku, ale aj v Európskej únii.“ doplnil.
Investor v súčasnosti organizuje petíciu za výstavbu heliptortu. „Verím, že do začiatku májového mestského zastupiteľstva ju mestu doručím s tým, že bude mať viac podpisov, ako petícia proti výstavbe heliportu," dodal.
Nakoniec rozhodnú štátne orgány
K problému sa vyjadril aj Peter Hujo, zástupca spoločnosti, ktorá spracovala správu o hodnotení projektu. Podobný heliport posudzovali aj v Košiciach, no ten bol určený pre záchranné zložky. Heliport, ktorý by mohol stáť neďaleko Liptovského Mikuláša, je určený na komerčné lety.
„Projekt nemá žiadny technický ani legislatívny problém a dotknuté orgány k nemu vydali niekoľko kladných stanovísk. Druhou stránkou veci je ale sociálny rozmer, čiže názor verejnosti a ten musí vždy korešpondovať s technickou časťou. Tam potom vzniká problém, o riešení ktorého v konečnej podobe projektu rozhodnú štátne orgány. V tomto prípade závisí, do akej miery bude štúdia vplyvov na životné prostredie rešpektovať pripomienky nespokojných ľudí z Ondrašovej,“ vysvetlil špecialista.