Utorok, 29. november, 2022 | Meniny má Vratko

Rada odborníka je prevenciou proti možným konfliktom v budúcnosti

Milan Žoldoš je advokát, pomáha ľudom uplatniť si či obhájiť ich práva. Mnohí ešte stále nie sú zvyknutí, využívať služby advokátov, príliš im nedôverujú. Pomoc vyhľadajú zvyčajne až vtedy, keď sa dostanú do problémov. Môže byť však už neskoro.

Ľudia rady advokáta vyhľadávajú aj pri nepríjemnejších situáciách, napríklad rozvodoch či riešení problémov v rámci pracovnoprávnych vzťahov.Ľudia rady advokáta vyhľadávajú aj pri nepríjemnejších situáciách, napríklad rozvodoch či riešení problémov v rámci pracovnoprávnych vzťahov. (Zdroj: ARCHÍV (MŽ))

Advokát Milan Žoldoš hovorí, že sa vo svojej praxi často stretáva, že ľudia sa nevedia zorientovať ani v základných pojmoch, teda čo je právnik, advokát či notár.

„Po skončení právnickej fakulty je absolvent právnik bez akejkoľvek špecializácie. Potom sa rozhodne, čomu sa bude podrobnejšie venovať. Môže si urobiť advokátske, notárske, prokurátorské alebo justičné skúšky. Prípadne môže robiť firemného právnika. V podstate si vyberie, akým spôsobom bude právo v praxi vykonávať,“ vysvetlil M. Žoldoš.

Na pomoc advokáta sa obracajú napríklad ľudia, na ktorých niekto podal žalobu, ale aj takí, ktorí ju chcú podať.

„Advokáti pôsobia na oboch stranách, teda na strane žalovaného alebo žalobcu. Niekedy chránime aj práva poškodených, ktorým vznikla škoda dôsledkom trestného činu. Vtedy nevystupujeme ako obhajcovia, ale ako právni zástupcovia poškodených,“ dodal.

Radu hľadajú, keď chcú mať väčšiu istotu

Dôležitý je podľa neho hlavne prístup ku klientovi a poskytnúť mu väčšiu starostlivosť, ako len základné právne služby.

„Často riešime rôzne prevody majetkov či uzatváranie zmlúv o predaji nehnuteľností. Zvyčajne, až keď ide o vyššie hodnoty, ľudia oslovia advokáta, lebo chcú mať väčšiu istotu, aby všetko prebehlo zákonným spôsobom. Chcú mať istotu, aby v rámci obchodu nebol možný podvod a peniaze boli zaplatené včas. V prípade hypoték rokujeme aj s bankou, prípadne riešime aj záložné práva. Komplex služieb je v takýchto prípadoch širší,“ objasnil M. Žoldoš.

Ľudia rady advokáta vyhľadávajú aj pri nepríjemnejších situáciách, napríklad rozvodoch či riešení problémov v rámci pracovnoprávnych vzťahov.

„Pri rozvodoch zvyčajne ide aj o vysporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov, určenie výživného, ale aj o úpravu starostlivosti o deti. Pri výpovediach riešime ich platnosť či neplatnosť, náhrady mzdy, nevyplatenie dovoleniek či iné nároky. Zastupovať môžeme obe strany, to znamená zamestnancov i zamestnávateľov. Samozrejme, nie súčasne v jednom spore,“ doplnil.

Mnohé problémy riešia často neskoro

M. Žoldoš povedal, že advokát nemusí vždy riešiť len spory, ale aj záležitosti súvisiace s rôznymi druhmi zmlúv, ich správne spracovanie a podobne. Ľudia ho často požiadajú o pomoc vtedy, keď už je problém na svete, ale to už môže byť neskoro a riešenie je zdĺhavejšie a náročnejšie. Mnohí podceňujú medziľudské vzťahy.

„Dohodnú sa, napríklad, na užívaní pôdy len slovne a postupom času, zabudnú, čo si presne povedali. Vzťahy medzi ľuďmi sa vyvíjajú, a keď sa zhoršia, stane sa, že každý tvrdí čosi iné. Ak ide o závažnejšie dohody, odporúčam prevenciu, to znamená, aby sa vždy poradili s odborníkom. Určite tak skôr predídu možným konfliktom v budúcnosti. Z deväťdesiatich percent ľudia právnické služby podceňujú, prichádzajú veľakrát neskoro a potom musíme doslova čarovať, aby sme situáciu ako tak vyriešili,“ povedal advokát.

Podľa takzvaného uhorského práva

Na Slovensku sa uplatňuje takzvané uhorské právo. To znamená, že pôda sa delí rovnakým dielom medzi všetkých dedičov. V minulosti sa rodina medzi sebou slovne dohodla, kto akú roľu bude obhospodarovať.

„Jeden syn si zobral pôdu na hornom konci dediny, druhý na dolnom konci, no právne vyrovnanie nikdy nedoriešili a podiely sa z generácie na generáciu drobili. Dnes môže byť na niektorých parcelách aj dvesto podielnikov, napriek tomu, že väčšina z nich na pôde nepracovala a nestarala sa o ňu. Keď potom chcú mnohí majitelia rozdrobený pozemok vysporiadať, je to aj časovo veľmi náročné,“ zdôraznil M. Žoldoš.

Advokát tvrdí, že v takýchto prípadoch je najlepšie dohodnúť sa s podielnikmi mimo súdu. „Súdny proces stojí všetky zúčastnené strany čas, peniaze a energiu. Najnepríjemnejším dôsledkom bývajú rozvrátené medziľudské vzťahy v rodinách a medzi priateľmi,“ povedal.

V zúfalej situácii podpíšu ľudia čokoľvek

Do problémov s vlastníckymi vzťahmi môže vstúpiť aj verejný sektor prostredníctvom svojich nástrojov, ako je napríklad register obnovenej evidencie pôdy, takzvaný ROEP, alebo pozemkové úpravy.

V období socializmu pôdu štát znárodnil, pretrhla sa kontinuita vlastníckych vzťahov a mnohí vlastníci sú neznámi. Preto sa ROEP postupne robí v každom katastrálnom území na Slovensku. Všetky pozemky sa postupne zapisujú, aby sa identifikovala pôda neznámych vlastníkov. Do procesu môže potom vstúpiť napríklad aj Slovenský pozemkový fond, ktorý neznámych vlastníkov zastupuje.

V úverovej pasci aj pre malú sumu

Stále viac ľudí si v súčasnosti podľa M. Žoldoša požičiava peniaze. V zlej finančnej situácii, ktorú potrebujú rýchlo vyriešiť, si mnohí zoberú aj nevýhodnú pôžičku od niektorého z nebankových subjektov pôsobiacich na trhu. Stane sa, že splatiť ho nevládzu z rôznych príčin.

„Ľudia si zoberú úver, aby dokázali splácať predchádzajúci úver. Niekedy si ani neuvedomia, že ten nasledujúci je často ešte nevýhodnejší. Dostanú sa tak do bludného kruhu zadlženosti, z ktorého sa nevedia vymotať. Nebankové subjekty nespadajú pod bankový dohľad. Zmluvy, na základe ktorých spoločnosti pôžičky poskytujú, sú nevýhodné pre klientov. Sú vyslovene jednostranné a podmienky sú neprijateľné. Ale v zúfalej situácii si ľudia ani neuvedomujú, čo podpisujú. Sú radi, že dostanú peniaze. Neskôr sa čudujú, že pre relatívne malú sumu prídu o majetok. Zničia ich vysoké úroky, zmluvné pokuty či pokuty z omeškania,“ opísal skúsenosti z praxe advokát.

Nepoznajú svoje práva a skončia zle

Existuje takzvaná spotrebiteľská agenda, ktorá chráni ľudí pred nekalými praktikami obchodníkov. Ide o spotrebiteľské združenia, ktoré spolupracujú aj s advokátmi. Tie môžu vstupovať do súdnych konaní, v ktorých sú žalovaní zadlžení ľudia za neplatenie pôžičiek.

„Advokáti sa snažia týmto ľudom pomôcť uplatniť svoje práva a poskytnúť právnu pomoc. Stáva sa, že nebankové spoločnosti si nárokujú na premlčané pohľadávky. Stáva sa, že spotrebiteľ nepozná svoje práva a dlžobu zo strachu pred ich praktikami radšej zaplatí, pričom to nemusí robiť,“ vysvetlil M. Žoldoš.

Základom nevýhodnosti týchto produktov nie je samotné požičanie peňazí, ale iné, často nezákonné vyššie vedľajšie nároky. Napríklad, vysoké úroky nad zákonom stanovený rámec, obrovské zmluvné pokuty či rôzne zabezpečovacia prevody práva, ako k tomu dochádzalo v minulosti.

„To znamená, že človek na veriteľa, v tomto prípade nebankový subjekt, dobrovoľne previedol napríklad vlastnícke právo domu, čo v rámci normálnych obchodných vzťahov nie je bežné. Pre malú sumu môže potom prísť o nehnuteľnosť. S pohľadávkami sa tiež vo veľkom obchoduje. Predávajú ich vymáhačským spoločnostiam, ktoré majú niekedy doslova mafiánske spôsoby. Práve pomocou spotrebiteľskej agendy nedokážu advokáti ľudí oddlžiť, ale pôvodný záväzok znížiť, aby bol v rámci zákonom predpísaných pravidiel. Aby veriteľ od dlžníka nepýtal viac, ako v rámci zákona môže,“ povedal advokát.

Ľudia podľa M. Žoldoša ešte stále nie sú zvyknutí využívať služby advokátov. „Advokáti vo všeobecnosti nemajú takú dôveru bežnej verejnosti, ako by chceli. Ľudia by sa však pri vážnych rozhodnutiach mali včas poradiť s odborníkom. Je to dobrá prevencia, aby sa vyhli zbytočným problémom, neprišli o rodinu, priateľov či majetok,“ poradil na záver M. Žoldoš.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Počúvaj hlas svojho srdca a študuj, čo ťa baví...
 2. Liečba rakoviny sa u nás výrazne zlepší. Bude to stáť 300-tisíc
 3. Zažívali domáce násilie a nikdy nepracovali. Ako dlho trvá naučiť ich to?
 4. Po štúdiu u nás si ťa skvelá práca nájde sama
 5. Desať dôvodov, prečo študovať na Trnavskej univerzite
 6. Vedeli ste, čo všetko kryje poistenie nehnuteľnosti?
 7. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nemusia
 8. Hľadá sa nástupca slávneho pekára
 1. Kríza nie je dôvodom na zmrazovanie miezd
 2. Zmeny v systéme revíznych postupov
 3. Prvotriedne služby, nikoho iného by sme už nebrali
 4. Posledné voľné byty z úrody Jabloní. Nenechajte si ich ujsť.
 5. Prejdite na zelený benzín, pomoc životnému prostrediu sa ráta!
 6. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
 7. Získajte sériu retro keramických hrnčekov
 8. Aby ste si pri príprave vianočných dobrôt spievali od radosti
 1. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 17 595
 2. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 7 128
 3. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 6 895
 4. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 5 503
 5. EUBA - Tvoja voľba, tvoja budúcnosť 2 664
 6. TESCO pokračuje v raste.Otvorilo predajňu v Kysuckom Novom Meste 2 020
 7. Blíži sa najväčšia investičná konferencia roku 2022 1 676
 8. Liečba rakoviny sa u nás výrazne zlepší. Bude to stáť 300-tisíc 1 571

Blogy SME

 1. Anton Kaiser: Prvá adventná nedeľa
 2. Věra Tepličková: A sme tam, odkiaľ sme vyšli...
 3. Júlia Piraňa Mikolášiková: Takto začala vojna v bezpečnostných zložkách. Kto potreboval zachrániť Seržanta?
 4. Erik Kriššák: Liberálna vôľa nie je nadávka, všakže, fátum?
 5. Helena Michlíková: Apartmány Hvar
 6. Michaela Jónová: Posledné Vianoce
 7. Martina Paulenová: Prečo (ne)bijem svoje deti
 8. Martin Šuraba: Bol som pri strednej škole
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 174 444
 2. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 15 761
 3. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 6 127
 4. Jana Melišová: V závoji hmly 4 842
 5. Ľuboš Vodička: Železnica na Slovensku: Myjavský viadukt 4 017
 6. Ján Valchár: 9 mesiacov štvordňovej operácie (a najlepšia investícia histórie). 3 875
 7. Věra Tepličková: Tak Sme rodina, alebo nie sme rodina? 3 398
 8. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 2 503
 1. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 2. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 3. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 4. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 5. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 7. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
 8. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Tím zo Švošova zimuje na líderskej pozícií.

Futbalisti OŠK Švošov sú jesenným lídrom IV. ligy, skupiny B s bilanciou 10 víťazstiev, 1 remíza, 2 prehry, pri skóre 41:12.


a 1 ďalší 7 h
Nový ružomberský primátor Ľubomír Kubáň (vľavo) a už bývalý primátor Igor Čombor (vpravo)

Zložením sľubu sa na dnešnom ustanovujúcom rokovaní mestského zastupiteľstva ujal primátorskej funkcie Ľubomír Kubáň.


SITA 10 h

Nakupovať musí naozaj každý. Či už vás to baví alebo musíte. V každom prípade platí, že každý rád šetrí. Ušetrené euro sa vždy hodí.


28. nov
TJ Iskra Hrboltová

Futbal v Hrboltovej pozdvihol na vyššiu úroveň, keď z vtedajšej minulosezónnej siedmej ligy postúpil do šestky, terajšej sedmičky.


a 1 ďalší 13 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Anton Kaiser: Prvá adventná nedeľa
 2. Věra Tepličková: A sme tam, odkiaľ sme vyšli...
 3. Júlia Piraňa Mikolášiková: Takto začala vojna v bezpečnostných zložkách. Kto potreboval zachrániť Seržanta?
 4. Erik Kriššák: Liberálna vôľa nie je nadávka, všakže, fátum?
 5. Helena Michlíková: Apartmány Hvar
 6. Michaela Jónová: Posledné Vianoce
 7. Martina Paulenová: Prečo (ne)bijem svoje deti
 8. Martin Šuraba: Bol som pri strednej škole
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 174 444
 2. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 15 761
 3. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 6 127
 4. Jana Melišová: V závoji hmly 4 842
 5. Ľuboš Vodička: Železnica na Slovensku: Myjavský viadukt 4 017
 6. Ján Valchár: 9 mesiacov štvordňovej operácie (a najlepšia investícia histórie). 3 875
 7. Věra Tepličková: Tak Sme rodina, alebo nie sme rodina? 3 398
 8. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 2 503
 1. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 2. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 3. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 4. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 5. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 7. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
 8. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu