RUŽOMBEROK. V tomto roku musel správca mestských bytov v Ružomberku pristúpiť k represívnej deratizácii, ktorá sa robí pri veľkom premnožení hlodavcov. Problémy sú v bytovkách na Rybárpoľskej a Textilnej ulici.
„Nemôžeme mať otvorené dvere, lebo sa bojíme, že nám potkany vbehnú do bytu. Preto radšej rýchlo zatvárame vchodové dvere,“ povedala nám rodina, ktorá býva na prízemí bytovky na Textilnej ulici.
Pravidelná deratizácia sa neosvedčila
Situácia s premnoženými potkanmi sa v bytovkách opakuje, správca mestských bytov musí každý rok, vždy na jar, robiť represívnu deratizáciu. Len tento rok vynaložilo mesto na boj s hlodavcami na Rybárpoľskej a Textilnej ulici viac ako 1200 eur.
Spoločnosť Bypo, ktorá spravuje mestské byty v Ružomberku, sme požiadali o stanovisko k riešeniu problému, no napriek niekoľkým výzvam sa k nemu nevyjadrila.
Raz ročne je málo
Správca bytov zabezpečuje deratizáciu na Textilnej a Rybárpoľskej ulici raz ročne. Podľa Romana Ondrejku, ktorý sa deratizácií venuje 19 rokov, je to málo. „Deratizácia pri takomto výskyte sa robí dva až štyrikrát ročne. To znamená, že pri prvej deratizácii sa po piatich až siedmych dňoch opakuje dosyp, ktorý sa robí dovtedy, kým je odber od hlodavcov. Je to síce nákladné ale úspešné,“ vysvetlil Ondrejka.
Opakované kladenie chemických prípravkov sa stopercentne osvedčilo. „Hlodavce sa týmto spôsobom dostanú pod prach škodlivosti. Úplné odstránenie v deratizácii ale neexistuje,“ zdôraznil Ondrejka s tým, že v boji proti hlodavcom je potrebná aj mechanická očista, napríklad zabránenie vstupu hlodavcov do bytovky, čistota okolo komunálneho odpadu, upratovanie vo dvoroch a podobne.
Boj s hlodavcami zvládajú aj včasným čistením
Mesto Košice nedávno vyhlásilo boj s hlodavcami celoplošnou deratizáciou. Napríklad v Liptovskom Mikuláši ju nariadili pred desiatimi rokmi a odvtedy výrazné problémy s hlodavcami mesto nemá.
Nariadená deratizácia stála mesto Liptovský Mikuláš nemálo finančných prostriedkov. Odvtedy sa snažia predchádzať podobnému problému pravidelným čistením, ale aj vyzývaním majiteľov nehnuteľností, aby dodržiavali zákon a teda deratizáciu si zabezpečili sami na vlastné náklady.
„Situácia s hlodavcami v posledných rokoch je stabilná, nie je alarmujúca. Sú problematické lokality, ktoré v prvom rade treba čistiť a boj s hlodavcami takýmto krokom lepšie zvládneme,“ povedala Iveta Klepáčová, vedúca oddelenia životného prostredia na Mestskom úrade v Liptovskom Mikuláši.
Hlodavce priláka aj pach po skŕmenom jedle
Hlodavce sa držia tam, kde majú dostatok potravy a tepla. Úkryt si nachádzajú v blízkosti kanalizácie a prípojok k bytovým domom, v starých rozvodoch tepla.
Vhodné podmienky majú aj pri rôznych zvieracích chovoch, ale napríklad aj v blízkosti psích búd.
„Evidovali sme výskyt hlodavcov pri výmenníkových staniciach a menších trafostaniciach. Ak sa aj pri kontajneroch na odpad pohodia zvyšky jedla pre túlavé mačky, zaručene hlodavce priláka aj pach po skŕmenom jedle. Obyvatelia vyhadzovaním zvyškov potravy do kanalizácie týmto poskytujú hlodavcom dostatočnú obživu v meste,“ dodala Klepáčová.