LIPTOVSKÁ KOKAVA. Priekopníkom nového varovného systému bude obec Liptovská Kokava, nikde na Slovensku totiž podobný systém nemajú.
Podhorskej obci Liptovská Kokava sa podaril husársky kúsok, za niečo viac ako 50-tisíc eur vymysleli jedinečný systém monitorovania veľkej plochy lesa s cieľom zabrániť katastrofám, ktoré majú na svedomí lesné požiare. Na lesy budú dohliadať kamery a špeciálny program, ktorý dokáže vyhodnotiť riziko vzniku požiaru.
„Okolo Liptovskej Kokavy je veľká lesná plocha so suchými stromami, haluzinou po ťažbe. Všetko sú to faktory, ktoré môžu spôsobiť lesný požiar. Napríklad, vlani horel les na Boci, v roku 2010 zas v Račkovej doline,“ vysvetlil Július Porubän, starosta Liptovskej Kokavy.
Prevencia pred prírodnými katastrofami je podľa neho o to dôležitejšia, že sledované územie patrí do územia Tatranského národné parku a často ho navštevujú domáci aj zahraniční turisti.
Kamery budú nonstop snímať krajinu
Do terénu čoskoro vynesú kamery, ktoré budú sledovať lesné a poľnohospodárske územia s rozlohou tritisíc hektárov, z ktorých dvetisíc patrí priamo do katastrálneho územia Liptovskej Kokavy a zvyšok tvorí lesný porast v Jamníckej doline, ktorý patrí Pozemkovému spoločenstvu bývalých urbarialistov obce Liptovská Kokava.
Kamery na vysokých statívoch budú dvadsaťštyri hodín denne sledovať krajinu vďaka energii zo slnka. Obraz prenesú cez internet do centrálneho počítača na obecnom úrade a špeciálne navrhnutý program bude vyhodnocovať, čo sa deje v desiatky kilometrov vzdialenom lese.
Cez deň dokáže program zaznamenať dymovú stopu, v noci zas plameň. V prípade vzniku lesného požiaru odošle varovanie so súradnicami ohniska, údajmi o počasí a dokonca sám navrhne prístupové cesty k ohnisku požiaru.
Informácie o počasí získajú z meteostaníc
Nebezpečné lesné požiare vznikajú na odľahlých miestach a sú ťažko spozorovateľné. Projekt monitorovania lesov pomocou kamier tak výrazne skráti čas vyhľadania zdroja požiaru. Vďaka rýchlemu zásahu zas zabránia ďalšiemu rozháraniu.
Sedem malých kamier bude neustále dohliadať na lesné porasty od podhoria po hornú hranicu lesa od Račkovej doliny až po Kamenistú dolinu.
Súčasťou varovného systému budú aj tri meteostanice so schopnosťou merania údajov, ktoré sú potrebné pre účinné hasenie požiarov, napríklad teplotu ovzdušia, okamžité zrážky a smer vetra.
Pomôžu aj cestovnému ruchu pod Tatrami
Kamery však nebudú sledovať len lesné porasty. V rámci projektu osadia aj ďalšie tri kamery na solárnu energiu, tie budú cez internet prenášať turisticky atraktívne scenérie z oblastí od Liptovskej Kokavy po Podbanské. Jedna kamera bude aj priamo v obci.
Online prenos si budú môcť ľudia pozrieť priamo na internetovej stránke obce, ale aj na iných turistických internetových stránkach. Týmto spôsobom chcú podporiť cestovný ruch v obci a okolí.
Za málo peňazí dokážu ochrániť veľké hodnoty
Nikde na Slovensku nestráži lesy kamerový systém, Liptovská Kokava bude prvou obcou s takýmto systémom a radi by ho ponúkli aj do iných oblastí s častým výskytom lesných požiarov.
Na realizáciu projektu prispeli Európska únia, časť išla zo štátneho rozpočtu a piatimi percentami sa na financovaní podieľala obec Liptovská Kokava. O ďalšiu prevádzku sa bude starať obec na vlastné náklady.
„Peniaze na údržbu systému sú zanedbateľné v porovnaní so škodami, ktoré môžu spôsobiť lesné požiare,“ povedal starosta.
Ostrú prevádzku monitorovacieho systému lesov chcú spustiť už v jeseni. Ešte pred- tým ho ale odskúšajú a ukážu verejnosti pri simulovanom požiari.
O prívalovej vlne vedia s predstihom
V Liptovskej Kokave už majú skúsenosti s podobným projektom ochrany pred prírodnými živlami. V roku 2007 spustili monitorovanie povodňových stavov na rieke Belá, vďaka čomu v predstihu vedia obyvatelia Liptovskej Kokavy, Vavrišova, Pribyliny a Dovalova, že hrozí povodeň.
„Systém funguje na báze snímania zrážok v dolinách od Tichej cez Kôprovú po Jamnícku. V jednotlivých potokoch máme sondy, ktoré sledujú prietoky a my cez počítač vidíme, koľko vody napršalo v každej doline. Vďaka tomu vieme, že napríklad o šesť hodín treba vyhlásiť tretí stupeň povodňovej aktivity, pretože príde veľká voda,“ opísal Porubän s tým, že monitorovací systém sa obciam, cez ktoré preteká Belá, osvedčil a doteraz bez problémov funguje.