LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. „Začínal som ako 14-ročný, keď som mal šestnásť, už som súťažil za dospelých. V Ondrašovej sme mali hasičské družstvá mužov, žien, dorastencov a ako jedni z prvých aj žiacke družstvá. Každú nedeľu sme chodievali cvičiť za vochtereň, kde bolo ihrisko,“ začal svoje rozprávanie Pavol Fiačan.
„Chodili sme na súťaže, bolo ich dosť a vždy sme sa snažili vyhrať. Poriadali sme výlety do Bobroveckej doliny a tanečné zábavy v Sihoti u Kapalu aj Pod lipami, kde bolo vybétonované koleso. Dnes je tam postavený dom. Každoročne sme stavali a zdobili aj vianočný strom, hrávali sa divadlá.“
Okrem pravidelných tréningov, súťaží a hasení požiarov robili ondrašovskí dobrovoľní hasiči aj preventívne prehliadky, aby požiarom zabránili. Kontrolovali napríklad, či je inštalácia v poriadku alebo či nie sú deravé komíny.
Najviac zásahov mali cez povodne
Aj keď úlohou hasičov je hlavne hasiť oheň, paradoxne, najviac ich vraj potrápila voda. „Najviac zásahov sme mali cez povodne. Robili sme hrádze, vláčili vrecia, skaly. V roku 1958 sme boli na súťaži v Bobrovci, ale boli dažde a súťaž zrušili. Keď sme prišli domov, siréna už trúbila a bol zaplavený celý dolný koniec Ondrašovej,“ povedal Pavol Fiačan.
„Keď som spomenul sirénu, prišla mi na um jedna príhoda. Keď sme ju kúpili, bolo ju treba odskúšať. Predseda, ktorý bol predo mnou, mal humno, tak sme ju vyskúšali tam. Ale čo sa stalo? Kury mu neprišli tri dni domov.“
Pôvodne bola zelená
Keď sme si pozerali staré fotografie, na jednej z nich bola aj červená Tatra 805, ktorú volali Tatralejdy. Ondrašovskí hasiči ju dostali v polovici 50. rokov minulého storočia za odmenu ako vzorový hasičský zbor. Pôvodne vraj bola zelená, ale dali ju prestriekať na červeno.
Koncom 90. rokov už bola v zlom technickom stave a vymenili ju za aviu. Tatralejdy urobila ondrašovským hasičom veľkú službu, mnohí na ňu dodnes nostalgicky spomínajú a je im za ňou smutno. V súčasnosti je údajne v martinskom múzeu.
V každom dome musel byť železný hák
Cisár Jozef II. vydal v roku 1788 prvý protipožiarny poriadok, na základe ktorého vydal župan Liptovskej stolice Požiarny poriadok stolice liptovskej. Prikazoval napríklad nechodiť s fajkou v budovách, v každom desiatom dome držať železný hák, vydržiavať nočnú stráž a v prípade požiaru zhodiť zo susedných domov strechu z dôvodu nešírenia ohňa. Od roku 1859 už musel byť v Liptovskej župe železný hák v každom dome a pred ním sud s vodou. Veľmi to však asi nepomáhalo, a tak od roku 1886 bola každá obec v Uhorsku povinná zo zákona založiť si hasičský útvar.
„Hasičstvo v Ondrašovej je spojené so šľachtickým rodom Pongrácovcov. Prvú hasičskú zbrojnicu postavili na pongrácovských komposesorátskych pozemkoch v Ondrašovej už začiatkom 80. rokov 19. storočia," povedal predseda Pozemkového spoločenstva Komposesorát Ondrašová Kazimír Krivoš.
Oficiálnu kroniku Dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) v Ondrašovej však začali písať až v roku 1924, kedy prijali aj stanovy. Prvým veliteľom DHZ bol učiteľ na tamojšej ľudovej škole Václav Matejka, rodák z Čiech. V obecnej kronike sme sa dočítali, že zbor pozostával z 33 riadnych a 9 podporujúcich členov.
Obec kúpila patričný výstroj a staršiu striekačku na dvoch kolesách, ktorú miestny kováč Ondrej Varinský prerobil na štvorkolesovú. Kúpila aj hadice a urobila lešenie na ich sušenie. Hasiči žiadali od obce aj rovnošaty, ale dostali iba 15 prilieb a 13 opaskov so sekerkami. Neskôr nadobudli hasičské blúzy a čiapky, nohavice si dali ušiť zo svojho.
Fláderku majú dodnes a je funkčná
V roku 1935 si kúpili novú motorovú striekačku značky Fláder a prestavali pôvodnú hasičskú zbrojnicu na novú, v 50. rokoch k nej pristavili garáž. Fláderka v nej stojí dodnes a je dokonca stále funkčná. Pôvodná ručná striekačka, ktorú ťahal konský záprah, sa nezachovala.
„Dali sme ju do Lehotských do humna, ale tam ju voľakto rozobral, a tak išla do šrotu. Banujem, lebo som plánoval dať ju pred zbrojnicu a urobiť tam malý park, ale nebolo už z nej nič,“ skonštatoval Pavol Fiačan, ktorý bol predsedom DHZ v Ondrašovej dvadsať rokov a veľkou mierou sa zaslúžil o jeho rozkvet. Doma má množstvo hasičských ocenení a diplomov, ktorými sa ale nechváli.
V hasičskej zbrojnici mali druhý televízor v dedine
O úspechoch ondrašovských hasičoch svedčia aj mnohé trofeje, poháre a diplomy, uložené v hasičskej zbrojnici. Je v nej aj celá hasičská výzbroj a výstroj vrátane fláderky a striekačiek – PS 8 a dvoch PS 12.
„V zasadačke bol v 50. rokoch aj druhý televízor v dedine značky Kriváň. Keď boli majstrovstvá sveta v hokeji, všetci tam chodili pozerať, nedalo sa tam skoro dýchať, lebo zasadačka bola malá, iba asi 4 x 4 metre. Potom sme ju zväčšili, prebúrali sme priečku, vchod sme dali inde a teraz sa tam vojde asi 40 ľudí. Postupne sme urobili inštaláciu, vodovod, kanalizáciu, wc, strechu, novú omietku... Finančne prispelo na materiál mesto a komposesorát, práce sme robili svojpomocne,“ dodal Pavol Fiačan.
Starosti im robí zastaraná technika
V súčasnosti je predsedom DHZ v Liptovskej Ondrašovej Marek Poliak. „Náš zbor má 30 členov, z toho aktívnych je asi polovica. Máme iba družstvo mužov, trénujeme raz za týždeň, okrem toho chodíme na školenia, udržiavame a repasujeme techniku. Najnovšie sme opravili striekačku PS 8. Obnovili sme aj zbor, je chuť robiť, ale trápi nás, že máme zastaranú hasičskú techniku a chýbajú nám finančné prostriedky na jej obnovu,“ povedal súčasný šéf ondrašovských hasičov.
Tento rok zasahovali dvakrát. „Prvý zásah bol technický – zanesený most v Ondrašovej a druhýkrát sme zasahovali pri požiari v Jasnej,“ spresnil M. Poliak.
Najbližšie ondrašovskí hasiči predvedú ukážky svojej činnosti v Liptovskom Mikuláši v rámci Bambiriády a 18. mája si zmerajú svoje sily v 1. kole okrskovej súťaže na ihrisku v Liptovskej Ondrašovej.
V lete sa na ňom uskutoční aj 16. ročník súťaže družstiev v požiarnom útoku O putovný pohár DHZ Liptovská Ondrašová, ktorá má v posledných rokoch aj druhý názov - O pohár primátora. Vlani sa domácim hasičom nedarilo možno preto, že mali deravé hadice. Jozef Gonda, poslanec za mestskú časť Ondrašová, sľúbil, že urobí všetko pre to, aby im zabezpečil nové hadice alebo finančné prostriedky na ich kúpu a obnovu hasičskej techniky.
A všetkým hasičom v okolí odkazuje, aby v lete prišli na súťaž do Ondrašovej, že už majú nový putovný pohár. Ten predchádzajúci si totiž vlani natrvalo odniesli hasiči do Bobrovčeka, keďže vyhrali tretíkrát za sebou.