RUŽOMBEROK. „Moje pocity sú vynikajúce,“ nezakrýval spokojnosť hlavný ťahúň skvelej stolnotenisovej exhibície Marián Bystričan.
„To, čo som očakával, sa aj naplnilo. Teší ma, že po štyroch rokoch hlavne naši mladí adepti tohto športu na vlastné oči videli žijúce legendy. Väčšia motivácia pre takéto decká azda ani nemôže byť.“ Bystričan bol takisto kľúčovým organizátorom veľkého predstavenia z júna 2009, keď Ružomberčania tlieskali stolnotenisovým majstrom sveta Švédom Jan-Ove Waldnerovi a Jörgenovi Perssonovi.
Bol to mimoriadny zážitok
Česť zahrať si s európskymi pingpongovými osobnosťami dostali dve mladučké slovenské reprezentantky, dvanásťročné mladšie žiačky z ružomberského ŠKST Katarína Belopotočanová a Nikoleta Púchovanová. „Musíme im to dávať na stred,“ zhodli sa ružomberské dievčatká.
Na skúsených velikánov však ani táto taktika nemohla platiť. Napriek tomu sa Púchovanová tešila z jedného vyhratého setu s Panským. Pre obe talentované hráčky to bol predovšetkým mimoriadny zážitok a vydarený prológ pred „finále“.
Nuž a potom prišiel hlavný „chod“, exhibičný duel Orlowski versus Panský. „My sme stará škola, takže nebudeme hrať do jedenásť, ale do dvadsaťjeden a stačí nám jeden set,“ upozornil Orlowski Bernarda Hatalu, hlavného rozhodcu celého večera.
Ružomberskému arbitrovi, ktorý od deväťdesiateho šiesteho má medzinárodnú licenciu, nezostávalo nič iné ako prikývnuť. A to ešte netušil, aké ďalšie prekvapenia mu obaja aktéri pripravia. Ich duel začal vážnou prestrelkou, no postupne prišli na rad rôzne kúsky, ktoré často dávali do pohybu dlane pol tisícky divákov.
Panský smečoval po výskoku na stôl, miesto klasických rakiet sa v rukách hráčov objavilo aj iné náčinia, ktoré takisto stolnotenisové hviezdy počúvali – drevená lopatka, maličká pálka, teflónová panvica či poltopánka.
Diváci boli skvelí
O osem rokov mladší Panský (roč. nar. 1960) medzi výmenami loptičiek zaradil aj gymnastické premety. Asi štyridsať minút trvalo ich parádne divadlo. Po skončení na ukazovateli stálo skóre 21:18. No to tentoraz nebolo absolútne dôležité.
„Už dvadsať rokov chodíme s našou exhibíciou po svete,“ podotkol Orlowski (roč. nar. 1952). „No stále aj aktívne hráme stolný tenis. S družstvom KT Praha som teraz postúpil z tretej do druhej českej ligy. Od novej sezóny za nás bude hrať aj Panský.“ Z Koniarne obaja Česi odchádzali nadšení.
„Bolo to nádherné. Skvelí diváci, perfektná organizácia,“ žiaril Orlowski, majster Európy v dvojhre z roku 1974. Práve tento triumf si držiteľ viacerých medailí z „Europy“ i zo „sveta“ najviac váži.
Panský zase jednoznačne dva tituly vicemajstra sveta vo štvorhre.