LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Božena Uličná je vychovávateľka a pracuje s viacnásobne postihnutými deťmi v občianskom združení (OZ) Nezábudka pri Špeciálnej základnej škole na Kuzmányho ulici v Liptovskom Mikuláši.
Na podporu projektu Spolu, stretnutia viacnásobne postihnutých detí s ich nadanými rovesníkmi (OZ) Nezábudka požiadala o grant od nadácie. „Pre postihnuté deti robíme rôzne pestré aktivity, aby nesedeli len v škole. Veľa sme cestovali, robili sme deťom výlety, školy v prírode a dokonca sme s nimi boli aj pri mori,“ vysvetlila B. Uličná.
Chcú prekonať zaužívané stereotypy
S nápadom spojiť nadaných s postihnutými prišla učiteľka Lenka Palajová a deťom z občianskeho združenia Nezábudka sa to veľmi páčilo.
„V bežnom života sa postihnuté deti s nadanými takmer vôbec nestretávajú. Je to zaujímavá kombinácia dvoch extrémov a sme veľmi zvedaví, ako budú na seba reagovať,“ dodala L. Palajová.
Často, keď sú vychovávateľky kdesi v teréne, ľudia na postihnuté deti pozerajú ako na niečo iné.
„Niektorí sa otočia a odídu, no niektorí sa k nim priblížia a snažia sa im prihovoriť. Je to v podstate skúšobný projekt, chceli by sme ním prekonať akési zaužívané stereotypy, aby ľudia postihnuté deti akceptovali ako súčasť našej spoločnosti,“ vysvetlila L. Palajová.
Z nadaných detí môže v budúcnosti vyrásť elita národa. Preto je veľmi dôležité, aby sme im ešte v mladom veku ukázali, že aj takíto ľudia medzi nami žijú. „Potom neskôr, keď možno budú v budúcnosti rozhodovať o vážnych veciach, ťažkú situáciu postihnutých budú vedieť objektívnejšie riešiť,“ doplnila B. Uličná.
Deti nemajú problém so socializáciou
Desať postihnutých detí z Liptova sa s nadanými stretli v škole v Považskej Bystrici. Na cestu vlakom sa veľmi tešili. Navzájom sa predstavili a pri riešení pripravených výtvarných úloh začali vzájomne komunikovať. Šestnásť nadaných deti v podstate pomáhalo postihnutým pri ich riešení.
„Naše deti nemajú problém so socializáciou, pravidelne to vidíme na prechádzkach mestom, problém sú skôr reakcie okolia, ľudia nevedia, ako sa k nim majú správať,“ dodala B. Uličná.
Väčšina deti z občianskeho združenia Nezábudka má stredne ťažké a ťažké mentálne postihnutie. Niekoľko ich je aj ľahko postihnutých a niektoré deti majú hlboký postih, to znamená, že v trinástich rokoch života sú mentálne na úrovni trojročných.
„V našom zariadení môžu byť deti až do osemnásť rokov. Potom naň na dva alebo tri roky nadväzuje praktická škola. Neskôr sa o postihnutých ľudí stará rodina alebo končia v ústavoch,“ vysvetlila B. Uličná.