Album Mám miesto hlavy pu(n)k pokrstia na koncerte

Nový album liptovskej kapely Ploštín Punk sa volá Mám miesto hlavy pu(n)k. Názov je spojený s príhodou, ktorá sa muzikantom stala počas nahrávania.

Ploštín Punk pokrstí nový album na koncerte.Ploštín Punk pokrstí nový album na koncerte. (Zdroj: ARCHÍV SKUPINY)

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Keď do prvej pesničky Ich liebe dich potrebovali nahrať pozadie, aplauz zbor a rôzne výkriky, zavolali kamarátovi Martinovi Plauterovi, ktorý má početnú rodinu. Prišli šiesti bratia s manželkami a, samozrejme, aj deťmi. V štúdiu ich bolo asi tridsať a všetci z plného hrdla kričali.

„Chceli sme, aby to vyzeralo ako na koncerte v Nemecku. Aby mal podmaz podobnú atmosféru, potrebovali sme stovky hlasov. Tak asi dve hodiny vykrikovali do mikrofónov Ploštín Punk, Ploštín Punk na všetky možné spôsoby. Plauterovci tak dlho skandovali, že odteraz môžu s nami vystupovať pod menom Skan-Dal Brothers,“ povedal textár a ideový vodca kapely Ján Dzúr.

SkryťVypnúť reklamu

Spontánny názov trochu upravili

Na druhý deň, keď Tomáš Plauter telefonoval s gitaristom Jožom Fašánkom, aby mu opísal svoje pocity z predchádzajúceho dňa, zhrnul ich do jednej vety.

„Som z toho kriku chorý, mám miesto hlavy punk.“ Výrok sa muzikantom zapáčil a stal sa názvom albumu. „Trochu sme ho upravili a za punk sme dali do zátvorky puk. Na album sme zaradili aj pesničku Mám namiesto hlavy puk a keďže vyjde asi týždeň po skončení svetového hokejového šampionátu, výrok nám tematicky aj ideovo sadol,“ dodal J. Dzúr.

V podstate kapela ani iný názov albumu nevymýšľala, čakala na spontánnu príležitosť. Už spolu hrajú dvadsať rokov a vydali tri albumy. Náhoda im prihrala mnoho zaujímavých zážitkov. Preto verili, že ich ani teraz neobídu. Album vychádza približne po pol roku, ako ho v mikulášskom štúdiu u Joža Matejku nahrali.

SkryťVypnúť reklamu

„Mixoval ho Bobo Kantor v Prahe. Najprv si ho nechal niekoľko mesiacov odležať, potom dohral niektoré chýbajúce zvuky a nakoniec ho pekne doladil. Všetko robil v Prahe, v Mikuláši sme ho nechceli, je to sukničkár,“ doplnil J. Dzúr.

Na albume je trinásť pesničiek a niektoré z nich už budú fanúšikovia poznať aj z koncertov. Asi najznámejšia je Mám namiesto hlavy puk, na albume je ako bonus.

No sú tam aj úplné novinky. Napríklad pieseň s ekologickým pozadím Divožienka, či príbeh o dvoch japonských milencoch, ktorí sa vozili na motorke Pionier Gendo a Keiko. Tak ako na predchádza- júcich albumoch ani tu nechýbajú ženské mená.

Gitarista predviedol svoj talent

„K populárnej Hane, Maruške, Malvíne, Zinajde, Marusii či Aranke pribudli na štvrtej platni princezná Ingrid zo Škandinávie i mladá Srbka Gordana. V pesničkách zaznejú aj netradičné nástroje ako okarína či severské flauty. Oproti predchádzajúcim albumom má gitarovejší zvuk a v hudbe je menej dychov,“ doplnil J. Dzúr.

SkryťVypnúť reklamu

„Máme vynikajúceho gitaristu Jána Hrdka a nechceli sme, aby len postával a fajčil. Preto sme ho vyťažili, aby mohol svoj talent predviesť naplno. O čo menej bude dychová sekcia hrať, o to viac bude spievať a tancovať,“ dodal.

Zostava kapely sa v podstate nezmenila, iba na koncertoch zastúpi netradičné hudobné nástroje klarinetista Ján Filka alebo klávesák Alino Rak. O nádejných hitoch nechcel J. Dzúr hovoriť. Vraj prichádzajú nečakane.

„Pesničku Ovčia koža chcú fanúšikovia všade, kde prídeme. Dokonca aj jeden Nemec od Fiľakova, ktorý inak po slovensky nevedel ani ceknúť, ju vedel naspamäť. No keď vychádzala druhá platňa, mali sme dilemu, či ju tam vôbec zaradíme.

Dnes je asi populárnejšia ako Nás čaká Hollywood či Aranka Španielka. Uvidíme teda, čo z novej tvorby chytí ľudí na koncertoch najviac za srdce,“ doplnil.

Ak chcú muzikanti vydať vlastný album, J. Dzúr povedal, že musia mať veľa nápadov, hotové texty, ale i viac pesničiek, z ktorých by si dokázali vybrať. Napriek tomu ešte nevedia, či vybrali dobre a trafili sa do vkusu fanúšikov.

„Samozrejme, album vždy stojí veľa peňazí, takže potrebujeme aj bohatých sponzorov,“ doplnil.

Album pokrstia na koncerte

Textár povedal, že Ploštín Punk je špecifická kapela. Sú asi jediní, ktorí na koncertoch predávajú pätnásť rokov starý album.

„Od tretieho cédečka uplynulo už deväť rokov a ľudia na koncertoch si už pýtali nové veci. No keď ich zahráme, väčšinou sa upokoja a počúvajú, čo to je. Potom po dvoch-troch koncertoch ich pieseň chytí, už si ju pýtajú a postupne si ju obľúbia,“ vysvetlil liptovský muzikant.

Krst nového albumu Mám miesto hlavy pu(n)k bude v sobotu 25. mája na koncerte v Dome kultúry v Liptovskom Mikuláši. Ploštín Punk odohrá väčšinu skladieb z nového albumu, ale pridajú aj niektoré staré hity.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 646
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 923
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 164
  4. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 3 712
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 539
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 998
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 2 613
  1. Rado Surovka: Pomáhať a chrániť ?
  2. Aleksander Prętnicki: Posledná audiencia - Bratislavský expres
  3. Marcel Karvay: Bohovia kapitalizmu [Varovanie: nečítajte ak ste náchylní k existenciálnej depresii]
  4. Dalibor Eštočák: Pokora, ktorú sme stratili
  5. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  6. Alexander Hričko: SMERujeme do priepasti
  7. Imunoblog: Veľké jarné upratovanie… tela!
  8. Emil Lobotka: Ukrižuj
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 836
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 487
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 18 748
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 605
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 411
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 949
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 514
  8. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 217
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Ilustračné foto.

Tunelový variant naprojektovali v roku 2006.


18

Predať svoje ojazdené auto v priebehu cca dvoch hodín? Áno, je to možné, dokonca sa tento čas dá ešte skrátiť. A to bez toho, aby ste museli opustiť pohodlie svojho domova či kancelárie.


Tréner Trnavy Michal Gašparík určite myslí na odvetu proti Ružomberku.

Trnava má možnosť na reparát.


Nedeľňajšia pátracia akcia sa začínala pred budovou ružomberskej štátnej polície. Ivetino telo napokon našli len pár metrov odtiaľ.

Jej telo objavili neďaleko policajného oddelenia.


8
  1. Rado Surovka: Pomáhať a chrániť ?
  2. Aleksander Prętnicki: Posledná audiencia - Bratislavský expres
  3. Marcel Karvay: Bohovia kapitalizmu [Varovanie: nečítajte ak ste náchylní k existenciálnej depresii]
  4. Dalibor Eštočák: Pokora, ktorú sme stratili
  5. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  6. Alexander Hričko: SMERujeme do priepasti
  7. Imunoblog: Veľké jarné upratovanie… tela!
  8. Emil Lobotka: Ukrižuj
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 836
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 487
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 18 748
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 605
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 411
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 949
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 514
  8. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 217
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu