LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Občianske združenie (OZ) Tatry oznámilo Slovenskej inšpekcii životného prostredia na základe ohlásení občanov prostredníctvom mobilnej aplikácie TrashOut existenciu ďalších 600 nelegálnych skládok odpadu.
Podľa predsedu OZ Tatry Rudolfa Pada je to rekcia na nečinnosť kompetentných štátnych orgánov po minuloročnom oznámení celkom 1100 nelegálnych skládok.
„Väčšina obvodných úradov životného prostredia nám ani po pol roku neoznámila, či už začala vo veci našich podnetov konať. Máme informácie, že na niektorých úradoch nebol realizovaný ani jediný úkon v zmysle zákona o správnom konaní. Zdá sa, že v tejto krajine neexistuje žiadna sila a autorita, ktorá by donútila orgány štátnej správy konať," kritizoval Pado.
Zároveň upozornil na zvláštnu protichodnosť stanovísk okresných prokuratúr k povinnosti príslušných úradov začať správne konanie.
„Od nutnosti okamžitého konania až po to, že nie sú viazané žiadnou lehotou. V takom prípade ťažko hovoriť o právnom štáte. Skôr je to zametanie oznámení do zabudnutia a štátne ignorovanie občianskeho záujmu o veci verejné," prízvukoval.
Neúnosná situácia dospela podľa neho do takého štádia, že OZ Tatry zvažuje upozorniť Európsku komisiu. „Mnohé ustanovenia zákona o odpadoch sú kodifikované iba preto, aby zalepili zrak predstaviteľom únie. Páchatelia skutkov proti životnému prostrediu majú u nás väčšie práva ako aktívni občania, ktorým záleží na ich bezprostrednom okolí," dodal Pado.
Hovorca Slovenskej inšpekcie životného prostredia Michal Štefánek v reakcii na to povedal, že riešenie oznámených nelegálnych skládok odpadu je v kompetencii príslušných obvodných úradov životného prostredia a samospráv. „V tomto zmysle sme odpovedali aj OZ Tatry," dodal Štefánek.