LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. V rámci kampane s názvom Exfajčiari sú nezastaviteľní dostanú bezplatnú pomoc všetci tí, ktorí sa rozhodli prestať fajčiť. V priestoroch železničnej stanice v Liptovskom Mikuláši 31. mája im poskytnú pracovníčky regionálneho úradu verejného zdravotníctva poradenstvo pri zanechaní fajčenia, odmerajú oxid uhoľnatý vo vydýchnutom vzduchu. Okrem toho okoloidúcim rozdajú propagačné materiály so zameraním na informácie o dôsledkoch fajčenia.
Kampaň Exfajčiari sú nezastaviteľní sa zameriava na pomoc ľuďom vo veku od 25 do 34 rokov s cieľom odučiť ich fajčiť, alebo, aby ostali nefajčiarmi a sa stali nezastaviteľnými vo svojich životoch, kde fajčenie nemá miesto.
Výnimočný výraz nezastaviteľní zdôrazňuje pozitívny prínos života bez tabaku, k nemu patrí lepšie zdravie, lepšia sociálna interakcia, viac peňazí a, samozrejme, aj lepšia kvalita života. Osvetová kampaň má trojročné trvanie a je podporovaná Európskou komisiou. Nepoukazuje na negatívne dôsledky fajčenia ako pri iných kampaniach, naopak, zdôrazňuje výhody, ktoré prináša život nefajčiara a ukazuje inšpiratívne výsledky bývalých fajčiarov ako motiváciu na zbavenie sa zlozvyku fajčenia.
Podľa aktuálneho prieskumu Eurobarometer Špeciál, ktorého výsledky zverejnili v máji 2012, je viac ako štvrtina občanov EÚ v práci aspoň príležitostne vystavená tabakovému dymu. Celkovo fajčí 28 percent populácie Európskej únie. Z hľadiska so- cioekonomických aspektov fajčia respondenti vo veku 25 až 40 rokov častejšie ako staršie vekové skupiny, pričom manuálne pracujúci robotníci, živnostníci a samostatne zárobkovo činné osoby fajčia viac ako opýtaní v iných kategóriách povolaní.
Traja z piatich fajčiarov sa pritom pokúsili prestať fajčiť. Najviac fajčiarov sa pokúša prestať fajčiť bez externej pomoci a najčastejším motívom sú zdravotné obavy.
„Obavy o vlastné zdravie sú síce v Európskej únii najčastejším motívom pre skončenie s fajčením, Slovensko je však v tomto špecifické. Až 54 percent bývalých fajčiarov uvádza, že príčinou ich rozhodnutia sú vysoké ceny tabakových výrobkov,“ priblížil prieskum Róbert Ochaba, vedúci odboru podpory zdravia z Úradu verejného zdravotníctva SR.