Biopotraviny ľudia kedysi nekupovali, mali ich doma vo dvore

Jedálny lístok a stravovacie návyky sa vyvíjajú tak isto ako móda, literatúra, technika. No klasické ľudové jedlá majú stále miesto v našej kuchyni, veď niekedy naozaj dobre padne vymeniť stejky za bryndzové šúľance alebo šajtlavu.

Kysnuté koláče kedysi piekli len pri významných udalostiach.Kysnuté koláče kedysi piekli len pri významných udalostiach. (Zdroj: DAGMARA SARITA)

Výbornou radou pre gazdinku, ktorá bezradne listuje v kuchárskej knihe a vyberá recept na zajtrajší obed, je oprášiť jedlá starých mám. Popri dnešnej modernej kuchyni, do ktorej si našli cestu nepôvodné suroviny, je rokmi overený recept „alá liptovská starká" príjemnou zmenou, ktorú ocenia nielen hladné krky, ale aj peňaženka.

Ľudia jedli to, čo si dopestovali alebo dochovali. Hoci je Liptov región, ktorý charakterizuje chladné počasie, strava našich predkov nebola jednotvárna. Dokonca dedinská inteligencia či zemianska vrstva vedela pripraviť pochúťky, ktoré mohli smelo konkurovať jedálnemu lístku vyššej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Dobrá gazdinka nič nevyhodila

Tradičná liptovská kuchyňa sa vyznačuje jednoduchosťou, sýtosťou no najmä tým, že je lacná a zdravá, čo gazdinky uvítajú najmä dnes. Kuchárske knihy na začiatku 20. storočia predovšetkým radili, ako ušetriť pri správnom varení a skladovaní potravín.

Kuchárka nemala byť len šikovná, ale aj šporovlivá. Gazdinky napríklad už vtedy vedeli, že cesto s kvasnicami pri vyprážaní nevsakuje toľko oleja ako cesto s práškom do pečiva.

„Zužitkovali všetko, nič nevyhadzovali. Typické bolo, že z jedného jedla sa pripravilo viacero pokrmov,“ opísala Iveta Zuskinová, autorka knihy Kuchyňa liptovských gazdiniek, ktorá nadväzuje na úspešnú publikáciu Kuchyňa starých materí z Liptova.

Zo zvyškov gazdinky nevarili pritom žiadne podradné jedlá, zeleninu, ktorá zostala využili ešte na chutné fašírky, alebo zvyškové mäso pomleli a naplnili ním pirohy. Okrem toho sa dnešné kuchárky dozvedia užitočné rady, čo robiť, aby sa polievka nezamútila, ktorých sedem korení jej dodá tú pravú chuť, aby nepraskol jablkový závin alebo kedy bude piškótové cesto vysoké.

SkryťVypnúť reklamu

Novú chuť dodá jedlu drobný doplnok

„V staršom období prevládali kašovité jedlá zo zŕn a obilnín. Konzumovali sa s mliekom, škvarkami alebo rastlinným olejom, či so sušeným ovocím a medom. Vďaka zavedeniu striedavého obrábania pôdy, pestovaním zemiakov, zeleniny a rozvojom ovocinárstva došlo v 19. storočí k zvýšeniu úrodnosti a tým aj skvalitneniu stravovania,“ vysvetlila Zuskinová.

Knihy okrem popisu niekdajšieho spôsobu prípravy jedál, stravovania a stolovania, užitočných rád, ako šetriť v kuchyni, obsahujú aj zaujímavé recepty, ktoré sa vyrovnajú súčasným pokrmom. Skúste halušky posypať trochou rasce, či do klasických bryndzových halušiek zamiešať nadrobno pokrájané uvarené zemiaky, dostanú tým novú chuť.

Mäsový vývar jedávali bohatí alebo chorí

Vďaka valaskej kolonizácii sa na jedálniček Liptákov dostali ovčie mäso a mlieko. Zemiaky, ktoré sú neodmysliteľnou prísadou väčšiny jedál, sa začali pestovať až na prelome 18 a 19. storočia. Dokonca nahrádzali múku, čím sa nielen šetrila múka, ale napríklad aj zlepšila kvalita chleba.

SkryťVypnúť reklamu

Druhou zložkou bola kapusta, z ktorej sa varili polievky na desiatky spôsobov, pridávala sa aj do koláčov. Zo sladkej kapusty piekli kapustníky, z kyslej zas meteníky.

Dnes si nedeľný obed nevieme predstaviť bez hovädzej či kuracej polievky. Nie vždy to bolo ale tak, hovädzia polievka bola výsadou skôr meštianských rodín, v ľudovej kuchyni hovädzina na stole chýbala.

Krava sa nechovala na mäso ale na mlieko. Hydinu tiež nechovali, aby skončila na domácom pekáči, ale pre vajcia, ktoré predávali na trhoch. Preto slepačiu polievku varievali len chorým alebo ženám po pôrode.

Huby s kapustou ako plnka do závinu

Po suroviny na prípravu jedál nechodili gazdinky iba do dvora alebo na jarmok. Bohatým zdrojom boli aj horské lúky a lesy.

Výbornou a nezvyčajnou plnkou do závinu nie je len klasický mak či tvaroh, ale aj nazbierané huby zmiešané s kapustou. Na lúkach našli aj mätu, ktorá ozvláštnila bryndzové pirohy, žihľavu zas nepoužívali iba do čaju, ale pridávali ju aj do mäsovej alebo zapraženej polievky.

Stále sa dá variť z kvalitných potravín

Hoci klímu Liptova charakterizujú chladnejšie teploty, ľudia si vždy dokázali vypestovať všetko, čo potrebovali. Na takmer celom území Liptova sa výborne darilo kapuste, dokonca v Štrbe sa vo veľkom pestovala mrkva, ktorú gazdovia na vozoch dodávali do ostatných obcí. Ľudia bez problémov dopestovali všetku koreňovú zeleninu, hrach či šošovicu.

„Najúrodnejšia pôda bola v Liptovskej kotline, teda na území, ktoré zatopili vody Liptovskej Mary,“ vysvetlila Zuskinová.

Nie každý má dnes možnosť dopestovať si zdravé potraviny doma, či chovať úžitkové zvieratá. Dostať sa ku kvalitným surovinám, mäsu či mlieku však nie je také náročné, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

„V Liptove funguje množstvo družstiev, ktoré ponúkajú hovädzie, bravčové, baranie či morčacie mäso alebo mlieko z vlastných podhorských chovov,“ priblížila Zuskinová.

Z jedálneho lístka sa vytratili strukoviny

Kuchyňa starých mám dokazuje, že súčasná móda biopotravín nie je nič nové. Väčšina jedál sa pripravovala z doma vypestovaných surovín, z domácich chovov či lesných plodov. Len málo potravín si museli gazdinky kupovať. Nebolo ich síce veľa, ale spotrebovali všetko a neplytvali nimi.

Čaro a chuť doma vypestovanej zeleniny či bylín dnes znova objavuje aj veľa mladých ľudí. Okrem vítaného relaxu a možnosti vyvetrať si hlavu prácou sa tešia z toho, že záhrada sa im bohato odmení.

Aj pre potravinové škandály sa ľudia viac zaujímajú o to, čo jedia a vracajú sa k tradičným a overeným zdrojom. Stále častejšie sa zamýšľajú nad tým, že hoci strava našich predkov bola skromnejšia ako dnes, ľudí vtedy netrápili napríklad cukrovka, zvýšený cholesterol alebo potravinové alergie.

Lekári čoraz hlasnejšie upozorňujú na to, že z dnešného jedálneho lístka sa vytratili strukoviny, čím sa ochudobňujeme o prirodzený prísun zdravej vlákniny. Aj keď typickú stravu charakterizujú skôr primitívne jedlá, obsahuje zložky, ktoré dnes ľuďom v tele veľmi chýbajú.

Človek vyrástol a žije v prostredí, ktoré ho poznačilo prírodnými podmienkami. Starí ľudia to rešpektovali, čo sa odrazilo v ich jedle a koniec koncov aj na ich zdraví.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 943
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 346
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 721
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 080
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 142
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 999
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 2 927
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 444
  1. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  2. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  3. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  4. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  5. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  6. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  7. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  8. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 978
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 971
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 38 359
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 31 621
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 443
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 820
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 014
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 920
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Boris Valábik.

Liptáci nemali vyvážený tím a trápili sa.


2
Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku je národnou kultúrnou pamiatkou.

Peter Gnida je aj na vedúcom poste Zvolenského zámku.


1
Bývalí zamestnanci si nenechali ujsť príležitosť vidieť budovu posledný raz ako obchodný dom.

Prvé pohyblivé schody Priora fascinovali generácie detí.


Zuzana Bernardová (Stromková) oslepla na jedno oko.

Mala strach, že neuvidí vyrastať svoje deti.


1
  1. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  2. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  3. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  4. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  5. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  6. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  7. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  8. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 978
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 971
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 38 359
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 31 621
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 443
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 820
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 014
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 920
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu