LIPTOV. Jedinou vodnou plochou, kde si môžete počas letných horúcich dní schladiť hlavu bez strachu o čistotu vody, je Liptovská Mara na pláži pri Liptovskom Trnovci. Je to zároveň jediné schválené kúpalisko v prírode v celom Žilinskom kraji. Podľa hygienikov má vynikajúci kvalitu vody na kúpanie.
Výsledky z pravidelných dvojtýždňových testov vody sú pri vstupe na pláž. Okrem Liptovskej Mary ľudia vyhľadávajú aj iné vodné nádrže, napríklad v Hrabovskej doline, v Bobrovci, alebo kade a prírodné kúpaliská v Kalamenoch, Stankovanoch či v Liptovskom Jáne.
Kvalita vody nie je pod dohľadom
Okrem toho, že kvalitu vody v nich nik nekontroluje, nemajú zodpovedného prevádzkovateľa.
„Tieto lokality nespĺňajú ani ďalšie požiadavky, ako vybavenosť areálu, toalety, sprchy, a nie je tu ani zabezpečená záchranná služba,“ povedal Ivan Hudák, riaditeľ odboru hygieny životného prostredia na Úrade verejného zdravotníctva v Liptovskom Mikuláši.
Zároveň upozornil, že kúpanie v takýchto vodných plochách je na vlastnú zodpovednosť a riziko. „Z hľadiska možných zdravotných a bezpečnostných rizík kúpanie v takýchto lokalitách nie je možné odporúčať,“ spresnil Hudák.
Voda na Mare nie je všade bezpečná
Liptáci a turisti sa ale zvyknú ovlažiť v Liptovskej Mare aj na miestach mimo platenej pláže, kvalita vody tu už ale môže byť iná.
„V iných častiach nádrže Liptovská Mara kvalita vody nie je kontrolovaná. V tomto prípade ide o kúpanie na vlastné riziko návštevníkov, či už pre možné zdravotné následky z dôvodu nevyhovujúcej kvality vody alebo aj pre bezpečnostné riziká,“ doplnil Hudák.
Pri kúpaní v prírodných kúpaliskách predstavujú zdravotné riziko najmä sinice, ktoré sa vyskytujú na hladine ako vodný kvet, ktorý môže vyvolať alergické reakcie, črevné ťažkosti či problémy so zrakom. Tvrdenie, že kúpanie sa v chladnejšej vode na začiatku sezóny je bezpečné, sa môže vypomstiť. Výskyt baktérií, vírusov a parazitov v takýchto vodách je síce menej frekventovaný, ale nie vylúčený.
ZÁSADY KÚPANIA VO VOĽNEJ PRÍRODE
- Nevstupujte do neznámej stojatej či tečúcej vody.
- Nevstupujte do vody, ktorá na vás pôsobí odpudivo.
- Rešpektujte značenia o zákaze kúpania a upozornenia v okolí vodnej plochy.
- Do hlbokej vody by sa mali odvážiť iba zdatní plavci a ani tí nikdy nie jednotlivo.
- Do vody vstupujte postupne a vyhýbajte sa prudkému ochladeniu organizmu.
- Nekúpte sa vo vodách, kde sa zhromažďuje vodné vtáctvo.
- Nevstupujte do zelenej vody s premnoženými riasami či sinicami.
- Nevstupujte do vodných plôch, v okolí ktorých ste našli uhynuté vtáky alebo zvieratá.