Kysucké múzeum v Čadci privítalo účastníkov vernisáže krajskej postupovej súťažnej prehliadky neprofesionálnej výtvarnej tvorby Výtvarné spektrum 2013.
Po roku sa do Čadce znova sústredili diela neprofesionálnych výtvarníkov z piatich regiónov Žilinského samosprávneho kraja. Počet prihlásených výtvarníkov z kraja bol 95, prihlásených diel bolo 210. Z liptovskej regionálnej súťaže Jarný salón postúpilo so svojimi dielami 23 výtvarníkov.
Na výstave sú diela vytvorené rôznymi výtvarnými technikami, od klasickej kresby, olejomaľby, akrylu, pastelu, po diela vytvorené kombináciami jednotlivých výtvarných techník, rezervážou, kolážou, tiež diela z drôtu, drevorezby, diela z keramiky či kameňa.
Hlavnú cenu získal Štefan Packa
„Odborná porota mala náročnú úlohu pri rozhodovaní z takého veľkého množstva výtvarných diel vybrať a oceniť najlepšie,“ povedal na vernisáži predseda poroty akademický maliar Pavol Muška.
Liptovskí výtvarníci zaznamenali na krajskej postupovej prehliadke opäť veľký úspech.
Znakom toho je aj udelenie hlavnej ceny výtvarníkovi Štefanovi Packovi za koláže Pocta Martinovi Martinčekovi a Zvedavý pohľad.
V kategórii insitnej tvorby získal cenu Rastislav Frič z Ružomberka za olejomaľby Niekde a Odorov 34.
Čestné uznanie za maľbu akrylom Skrytá mačka získala Monika Dobrovičová, Irina Slaninková za dielo Mráz vytvorené kombinovanou technikou, Ľubomír Hajdučík za obrazy maľované akrylom Trh I. a Trh II.
Výstava Výtvarné spektrum v Čadci potrvá do 20. júna. Ocenené diela postupujú do Trenčína, kde sa v septembri odprezentujú spoločne s najlepšími dielami z celého Slovenska na rovnomennej výstave Výtvarné spektrum 2013.
Úspech rezbára a maliara v Novom Targu
Liptovskí umelci boli úspešní aj na Bienále insitného umenia a Art Brut poľsko-slovenského pohraničia Edwarda Sutora. Hlavným organizátorom a iniciátorom podujatia je Združenie Euroregión Tatry so sídlom v Nowom Targu, ktorý k spolupráci pozval aj iné kultúrne inštitúcie, medzi ktorými bolo aj Liptovské kultúrne stredisko v Liptovskom Mikuláši.
Cieľom výstavy je prezentácia insitného umenia amatérskej tvorby v oblasti maliarstva a sochárstva a art brut (výraz označuje takzvané surové umenie). Bienále sa zúčastnilo päťdesiat výtvarníkov.
Za liptovský región prihlásilo do súťaže Liptovské kultúrne stredisko dvoch autorov, rezbára Pavla Lofaja z Likavky, ktorý v Nowom Targu predstavil svoju tvorbu štyrmi originálnymi drevorezbami a za drevorezbu Minotaurus získal ocenenie. Maliar Rastislav Frič z Ružomberka predstavil svoju tvorbu olejomaľbou Burning bar.
Výstava v Nowom Targu potrvá do konca júna, potom ju presťahujú do Kežmarku.
Autor: TS