LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. S myšlienkou využiť priestor za bránami sa vedenie futbalového klubu Tatran pohrávalo už dlhšie.
„Keď sme budovali umelú trávu na pomocnom ihrisku, odstránili sme z neho ornicu a uskladnili na kraji pozemku. Vedeli sme, že ju v budúcnosti použijeme,“ povedal prezident klubu Milan Mikušiak.
Vybudovať ihrisko s umelou trávou bol podľa klubového prezidenta veľmi dobrý nápad. „Odkedy je v prevádzke, pribudlo v našom klube šesť až osem mužstiev. Nastal veľký rozmach v mládežníckom futbale, a preto nám ďalšia hracia plocha teraz chýba,“ doplnil.
Údržba trávnika nie je jednoduchá
V období, keď futbalisti ihrisko budovali, hľadali cenový kompromis. Vybrali preto strednú technologickú triedu, ktorú vtedy používali aj iné slovenské kluby. Od jesene do jari ho využívajú nielen hráči MFK Tatran, ale aj kluby z okolitých mestských častí.
„Najmenší futbalisti na nej trénujú a hrajú aj niektoré majstrovské zápasy. No v letných mesiacoch nie je veľmi vhodná. Vlasy umelej trávy sú presypané gumovým granulátom, ktorý sa v teplých slnečných dňoch doslova rozpáli a hracia plocha je nevyhovujúca. Musíme ju chladiť vodou,“ povedal M. Mikušiak.
Na majstrovské ale aj prípravné zápasy preto mládež využíva aj ihriská v okolitých obciach, v Liptovskom Jáne, Beňadikovej či Podturni.
„Keby sme všetky tieto mužstvá pustili na hlavnú hraciu plochu, hneď by bola zničená. Údržba tohto trávnika nie je jednoduchá, lebo je pod ním len tenká vrstva ornice. Rekultivácia stojí klub ročne päť až šesťtisíc eur. Je to len základná starostlivosť, aby sme ho udržali v hracom stave,“ doplnil prezident.
Nové ihrisko bude vedľa starej hracej plochy. V rámci úprav ju preto musia celú posunúť južne. Bude to približne o štrnásť metrov, aby dosiahli štandardné minimálne rozmery stokrát šesťdesiatštyri metrov.
„Je to základná podmienka, aby sa na ihrisku mohli hrať majstrovské zápasy všetkých vekových kategórií mládeže. Dospelí na ňom budú môcť hrať stretnutia až do úrovne tretej ligy. Pasportizáciu pre vyššie súťaže stopäť krát šesťdesiatšesť metrov ako pri starej hracej ploche, žiaľ, nedosiahneme. Obmedzujú nás inžinierske siete, ktoré pozemkom prechádzajú popri severnej bráne,“ vysvetlil M. Mikušiak.
Ihrisko vyrovnali takmer zadarmo
Klub zatiaľ práce realizuje s pomocou sponzorov, pomáhajú mu hlavne materiálne. Z pozemku už vyviezli asi tisíc nákladných áut zeminy. Zemné práce by boli veľmi nákladné, klub na to peniaze nemal.
Futbalistom pomohlo aj mesto. Keďže asanuje skládku na Veternej Porube, potrebuje na to veľké množstvo zeminy. Futbalisti to využili a Verejnoprospešné služby v rámci projektu všetku zeminu odvážajú na skládku.
„Mesto má materiál relatívne blízko, nemusí zaň platiť a my sme plochu pod budúcim ihriskom vyrovnali takmer bezplatne,“ doplnil M. Mikušiak. S úpravou sú spojené aj ďalšie práce, museli zvaliť staré garáže na pozemku ale i preložiť vodovodnú či elektrickú prípojku.
„Po dokončení vytvoríme spojenú veľkú trávnatú plochu s tým, že ihriská sa oddelia oplotením. Neplánované investície pôjdu ešte do predĺženia tribúny, ktorú potrebujeme opticky vycentrovať. Asi o päť metrov musíme posunúť aj oplotenie pozemku smerom na východ, našťastie, sú to mestské pozemky, takže sme nemali problém s prenájmom,“ konštatoval prezident.
Klub sa ale pri dokončovacích prácach nevyhne tomu, že o finančný príspevok z rozpočtu bude žiadať aj samosprávu. Predpokladá, že by ho spolu s príspevkom na činnosť klubu stačilo zapracovať do budúcoročného rozpočtu.
„Projekt musíme realizovať na etapy, pretože stále hráme futbalové súťaže. Keď na novú plochu za severnou a južnou bránou zasejeme trávu, budeme ju kosiť, polievať a približne za rok bude terén herne spôsobilý.
Myslím si, že ešte budúcu súťaž odohráme na pôvodnom ihrisku. Potom v sezónnej prestávke by sme posunuli brány a urobili nové čiary i oplotenie, vysvetlil M. Mikušiak.
S mládežou pracujú ako prvoligisti
Do trávnika na starej hracej ploche zatiaľ zasahovať nebudú. Ak by ho rozkopali, nemali by futbalisti kde hrať. No v budúcnosti s jeho úpravou počítajú.
Tatran by mal mať po dokončení hlavné ihrisko, druhú trávnatú hraciu plochu a umelú trávu. Okrem seniorov bude slúžiť pre viac ako dvestopäťdesiat detí.
„Počet mladých futbalistov v klube za posledné roky rapídne stúpol. Ak s nimi chceme pracovať na vyššej úrovni, musíme im vytvoriť kvalitné prostredie. Uchádzame sa preto aj o UEFA Grass-roots licenciu. Dosiahneme tak vyššiu úroveň pri práci s mládežou, ktorú už teraz môžeme smelo porovnávať so susednými prvoligovými klubmi ako Ružomberok či Žilina,“ uzavrel M. Mikušiak.