BEŠEŇOVÁ. V tesnej blízkosti územia s novopostavenými domami chce súkromný investor postaviť malú vodnú elektráreň na rieke Váh. Hať by mala pretnúť rieku približne 1300 metrov od vyrovnávacej vodnej nádrže Bešeňová v smere na Liptovskú Teplú.
Celé okolie má štrkovité podložie, už teraz majú ľudia pri výdatných dažďoch problémy s presakovaním spodných vôd do pivníc. Investor sa okrem využitia hydroenergetického potenciálu Váhu ako obnoviteľného zdroja energie, odvoláva na protipovodňovú ochranu tamojších domov.
Ľudí argumenty nepresvedčili, spísali petíciu, v ktorej svoj nesúhlas prejavilo takmer dvesto obyvateľov Bešeňovej.
Nechcú mlčiacu vodu bez života
Zámer výstavby zmietlo zo stola zastupiteľstvo v susednej Liptovskej Teplej, nesúhlasili s ním ani obecní poslanci z Bešeňovej. Paradoxne, aj ministerstvo životného prostredia navrhovanú činnosť z hľadiska ochrany prírody a krajiny v Bešeňovej označilo ako neprijateľnú a odporučilo ju nerealizovať.
Obyvatelia Bešeňovej odmietajú elektráreň z viacerých dôvodov. Obec žije čulým cestovným ruchom, navštevuje ju najviac turistov z celého Ružomberského okresu.
„Nechceme mať z Váhu mlčiacu a stojacu vodu bez rýb s naplaveninami. Úsek rieky od mosta do Bešeňovej je krásnym miestom, vedia to domáci aj turisti. Chodí sem aj množstvo rybárov, ktorí si tento vychytený úsek pochvaľujú, ale využívajú ho aj vodáci. O týchto ľudí, by sme prišli,“ povedala majiteľka ubytovacieho zariadenia v Bešeňovej.
Ohrozí rodinné domy pred aj pod haťou
Investor zdôvodnil potrebu výstavby elektrárne aj tým, že ochráni nehnuteľnosti v blízkosti rieky. Pod haťou plánoval prehĺbiť dno o tri metre.
Výstavba malej vodnej elektrárne by mala podľa poslanca Jaroslava Slušňáka a zároveň iniciátora petície práve opačný efekt.
„Zvýšenie hladiny o 1,5 metra pred haťou v zastavanej oblasti bude mať nepochybne negatívny vplyv na spodné vody v štrkovom podloží. Pri výdatnejších dažďoch sa podložie nasýti a je vysoko pravdepodobné, že všetky domy v blízkosti Váhu budú mať vodu v pivniciach,“ upozornil Slušňák s tým, že voda nebude mať kde odtekať, keďže podložie bude nasiaknuté vodou ako špongia.
Od postavenia Liptovskej Mary povodeň nebola
Pod haťou by vznikla podľa poslanca úplne opačná situácia. Tým, že by malo dôjsť k prehĺbeniu koryta o tri metre, ľudia zas stratia vodu v studniach alebo možnosti vykurovania tepelnými čerpadlami.
„Investor môže predpokladať, môže mať odborné posudky, no svoj majetok riskujú vždy tí ľudia, ktorí budú žiť v blízkosti elektrárne,“ upozornil Slušňák.
Odkedy funguje Liptovská Mara, v Bešeňovej povodeň nemali. „Veľká priehrada zadržiava sezónne zrážky. Nikdy sme sa preto necítili ohrození Váhom ani sme s povodňami nemali výrazné problémy, dokonca ani pri posledných záplavách z roku 2010,“ dodal poslanec.
Poslanci podporili názor ľudí
Starosta Bešeňovej zvolal verejné prerokovanie zámeru navrhovateľa s obyvateľmi obce. Argumenty investora ale ľudí nezlomili a sú presvedčení, že odmietavý postoj obce je prejavom zdravého rozumu.
„Ľudia dali jednoznačne najavo svoj názor. Na základe ich vôle, ktorú prejavili v petícii, sme dali návrh poslancom na zamietavé stanovisko. Poslanci tento návrh podporili a malú vodnú elektráreň na území obce odmietli,“ povedal starosta Bešeňovej Martin Baran.
Budú pokračovať v príprave projektu
Navrhovateľ projektu Pavel Krivoš si je napriek tomu istý, že výstavba malej vodnej elektrárne by Bešeňovej prospela.
„Stavba by obci pomohla, za naše peniaze chceme urobiť protipovodňovú ochranu a pravdepodobne zlepšíme ochranu pred spodnými vodami. Tým, že podhrabeme dno, vylepšíme situáciu a som presvedčený, že dôjde k zlepšeniu problému so spodnými vodami,“ povedal Krivoš.
Investor aj napriek odmietavému postoju obcí Liptovská Teplá a Bešeňová bude naďalej pokračovať v príprave projektu, až kým o zámere nerozhodnú kompetentné orgány.
„Aj keby sme predsa len mohli stavať, je otázne, či to budeme chcieť v takom nepriateľskom prostredí s ľuďmi, ktorí idú sami proti sebe,“ uzavrel navrhovateľ.