LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Deviataci zo Základnej školy Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši si v sprievode riaditeľa Júliusa Lichardusa uplynulý týždeň prebrali Cenu ministra životného prostredia.
Najsnaživejší žiaci pôjdu za odmenu na výlet do bojnickej zoologickej záhrady.
Unikátny prístup žiakov nielen v rámci mesta
Minister životného prostredia uznal záslužnú činnosť ďalších šestnástich kandidátov, no najvyšším ocenením uznal zásluhy piatich z nich vrátane liptovskomikulášskych žiakov.
Cena ministra životného prostredia má už štrnásťročnú tradíciu.
Školu nominovalo Občianske združenie Tatry, ktoré so žiakmi dlhodobo spolupracuje na skultúrnení, skrášlení okolia školy aj sídliska Podbreziny.
Prostredníctvom rôznych aktivít nielen rozzelenali prostredie, v ktorom trávia väčšinu času, ale naštartovali deti zo školy k zodpovednému prístupu a starostlivosti o životné prostredie.
„Tento prístup žiakov školy a jej vedenia pokladáme za unikátny, a to nielen v rámci mesta Liptovský Mikuláš,“ povedal Rudolf Pado, projektový manažér OZ Tatry.
Vnímavejšie k životnému prostrediu
Ocenenie považuje riaditeľ školy za výnimočné a zároveň jedinečné ohodnotenie usilovnosti detí v spolupráci s občianskym združením.
Už niekoľko rokov žiaci pravidelne čistia brehy Smrečianky, sami si postavili a teraz sa starajú napríklad o malé arborétum, bylinkovú špirálu alebo vlastné prírodné jazierko.
„Fádne prostredie sa im podarilo premeniť na zaujímavé a príťažlivé. Takéto aktivity dokážu deti nasmerovať k tomu, aby boli citlivejšie a vnímavejšie k prírode,“ povedal Lichardus.
Kopú, polievajú, plejú, práci sa nevyhýbajú
O svoje zelené plochy so širokou škálou kvetov, kríkov a stromov sa žiaci starajú v rámci vyučovacieho predmetu.
„Deti všetky projekty nadchli, ako ďalšie pozitívum vnímam to, že sa samé pýtajú, kedy ideme robiť niečo nové. O deťoch sa zvykne hovoriť, že sa vyhýbajú manuálnej práci, no pri tých našich to neplatí. Nemajú problém, keď treba kopať jamy, plieť alebo zalievať a naviac, všetko to robia s láskou,“ povedal riaditeľ.