LIPTOV. Väčšina slovenských internátov mení v letnom období svoje typické osadenstvo. Študentské izby sa menia na ubytovne pre turistov, detské tábory, trénujúcich športovcov, ale napríklad aj pre skupiny robotníkov.
Internáty majú oproti klasickému ubytovaniu v penziónoch a hoteloch veľkú výhodu v nižšej cene. Návštevníkom poskytujú strechu nad hlavou priamo v meste a tak nemusia riešiť problémy s dopravou.
Na druhej strane ale musia obetovať trochu súkromia a počítať so spoločným sociálnym zaradením.
Cena sa znižuje dĺžkou pobytu
Stredoškolské internáty v liptovskom regióne patria tak isto ako školy pod Žilinský samosprávny kraj. V troch mestách môžu v priebehu školského roka ubytovať viac ako 620 stredoškolákov.
V Liptovskom Mikuláši funguje internát pri Obchodnej akadémii. Hrádockých stredoškolákov ubytovávajú v dvoch internátoch pri Strednej odbornej škole elektrotechnickej a Strednej odbornej škole lesníckej.
V Ružomberku využívajú študenti internáty pri Strednej odbornej škole polytechnickej a Školský internát na Námestí Andreja Hlinku, ktorý je s kapacitou 200 lôžok najväčším stredoškolským internátom v re-gióne. Cena sa pohybuje od šesť do osem eur za noc, suma často závisí od dĺžky pobytu.
Ubytovávajú väčšie skupiny
Ak však chcú návštevníci Liptova ušetriť na ubytovaní a spoliehať sa na posteľ v stredoškolskom internáte, mali by si zistiť, či ubytovávajú aj malé skupiny. Stredoškolské internáty v regióne väčšinou ponúkajú svoje priestory väčším organizovaným skupinám.
Túto možnosť využívajú najmä športovci. Zvyšný čas využívajú na potrebné opravy.
„Internát pri Strednej odbornej škole elektrotechnickej v Liptovskom Hrádku prichýli cez letné prázdniny športový klub. Internát pri Strednej odbornej škole polytechnickej v Ružomberku budú počas prázdnin využívať v rámci letnej prípravy dorasteneckých družstiev žiakov školy,“ vysvetlila Hana Danová, hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja.
Na internáte pri Obchodnej akadémií v Liptovskom Mikuláši sa môžu ubytovať len skupiny nad 45 osôb, školský internát na Námestí A. Hlinku v Ružomberku poskytuje ubytovanie pre viac ako 60 ľudí v jednom termíne. Výnimkou je internát pri Strednej odbornej škole lesníckej v Liptovskom Hrádku, ktorý ubytuje návštevníkov podľa záujmu.
Ponúkajú aj krátkodobé ubytovanie
Ružomberské vysokoškolské internáty, v ktorých cez rok býva približne 260 študentov Katolíckej univerzity, ponúkajú ubytovanie aj malým skupinám či jednotlivcom aj na kratšie obdobie. Pobyt si však treba vopred zarezervovať cez telefón alebo internetovú stránku univerzity. Cena za noc v zrekonštruovaných internátoch na Plavisku alebo priamo pri univerzite na Hrabovskej ceste je sedem až deväť eur v závislosti od dĺžky pobytu.
„Návštevníci, ktorí využili ubytovanie v našich internátoch, boli spokojní, v predošlých rokov máme dobré skúsenosti,“ povedala Renáta Šrámeková, riaditeľka ubytovacích a stravovacích zariadení Katolíckej univerzity v Ružomberku.
Šrámeková zároveň upozornila na práve prebiehajúcu rekonštrukciu kúrenia v priestoroch internátu na Hrabovskej ceste. „Počas prázdnin bude tento internát zatvorený,“ dodala.
Autor: Lubica Kubišová