LIPTOV. V Tatrách sa po zimnej pauze otvárajú turistické chodníky do dolín, sediel, na hrebene a vrcholy. Pohodovú turistiku vo vysokohorskom prostredí na začiatku letnej sezóny komplikuje počasie. Kopce poprášil sneh, ktorý nízke teploty a silný vietor premenili na ľad, v nižších polohách chodníky rozbahnil vytrvalý dážď.
Najvyššie polohy Tatier od vysokohorských chát uzatvárajú tatranskí ochranári každoročne s cieľom ochrániť zraniteľné živočíšstvo a rastlinstvo v jarnom období a zdravie ľudí zas v zime. Sezónna uzávera platí pravidelne už od roku 1979.
Ničia ich počasie, ľudia ale aj deravé vrecká
Na území Žilinského kraja sa nachádza až štvrtina všetkých turisticky značených chodníkov na Slovensku. Stará sa o ne Klub slovenských turistov s výnimkou Západných Tatier, tu na ne dohliada Stredisko terénnych služieb Štátnych lesov Tatranského národného parku (ŠL TANAP-u) na štátnych pozemkoch a urbárske a pozemkové spoločenstvá zas na súkromných územiach.
Lesníci pred tým, ako na chodníky vykročia prví turisti, zmapujú stav chodníkov. Svoj nie práve najvábnejší podpis na nich nezanecháva len počasie, ale aj sami turisti, ktorí v horách zanechávajú vyšliapané skratky a odpad.
Na turistov čaká niekoľko zmien
„Turistické značkované chodníky sprístupňujú širokej verejnosti krásy hôr približne jedno storočie. Naším cieľom je zachovať tento stav pre budúce generácie. Novinky teda nie sú naším cieľom, hoci život ich prináša,“ povedal Juraj Majerčák, vedúci ochranného obvodu Zverovka ŠL TANAP-u.
Na turistov však čaká niekoľko príjemných aj menej potešujúcich noviniek. Tohtoročná zima a nedostatok peňazí sa zahryzli aj do chodníkov, lávok a značenia. Napriek tomu majú správcovia chodníkov aj dobré správy. Obnovy sa dočkal chodník zo Žiarskej chaty na Príslop a Baníkov, vynovia aj chodník Kvačianskou a Prosieckou dolinou a do turistickej mapy pribudla nová, desaťkilometrová trasa z Liptovskej Osady na vrch Končitá. Lesníci plánujú zmeniť trasu na Sivý vrch od nástupu pri horárni Biela skala v 900-metrovom úseku. Turistov potešila aj správa o otvorení útulne pod Rakytovom vo Veľkej Fatre.
Vlani premaľovali lesníci v Tatrách zelenú značku, tento rok obnovia žlté značenie na chodníkoch s celkovou dĺžkou 183 kilometrov.
Kalamita, ťažký sneh a dážď
Pri výstupe na hlavný hrebeň Západných Tatier zo Žiarskej doliny smerom do Žiarskeho aj Smutného sedla by mali turisti počítať s tým, že budú musieť preskakovať pomerne veľké strže.
V Bystrej doline, ktorá je jednou z prístupových ciest na najvyšší vrchol Západných Tatier, zas sneh dosť nepríjemne rozlámal most cez rieku Bystrá.
Lesníkov čaká aj oprava zhnitých odpočívadiel, začať by mali od Jaloveckej doliny.
Šarapatu na Tatranskej magistrále spôsobila nedávna kalamita, trasu medzi ústiami Žiarskej a Bobroveckej doliny zatarasili popadané stromy. Na zátarasu a prebiehajúce práce na odstraňovaní kalamity upozorňujú tabule a miesta sa dajú bez problémov obísť po lúkach okrajom lesa.
Peňazí na opravu a údržbu je stále menej
Dominik Michalík, vedúci Strediska terénnych služieb, očakáva, že dôjde k zhoršeniu stavu tatranskej úrovne na všeobecnú, ktorú vidieť bežne v Európe aj svete.
Dôvodom je neustále klesajúci príspevok štátu na budovanie a udržiavanie turistických značkovaných chodníkov. Súkromní vlastníci sa zas musia spoliehať na pomoc zo strany rôznych nadácií.
„Bude to prehĺbenie a nárast negatívnych javov na turistických chodníkoch z dôvodu erózie a iných prírodných činiteľov ale aj pokračovaniu hmyzovej kalamity v lesných porastoch liptovských i oravských Západných Tatier,“ povedal Michalík.
Opatrnosť sa turistom nedá prikázať
Návštevníci hôr by si mali uvedomiť, že túra je vtedy úspešná a skutočne plnohodnotná, ak sa vrátia domov zdraví. Opatrnosť a pokoru k horám by si preto mali zbaliť do batohu ako prvé.
„Obozretnosť je vecou osobnou a ťažko ju prikázať. Vytváranie nebezpečných situácií nie je všeobecne závislé od poškodenia chodníkov. Tieto situácie vznikajú pri zmene počasia, podmienok v závislosti od expozície alebo osobného zdravotného stavu. Vzhľadom na polohu, možnosti, terénne podmienky, súčasnú vybavenosť aj návštevnosť je nutné najviac pozornosti venovať chodníkom v Žiarskej, Jamníckej a Račkovej doline,“ upozornil Michalík.