LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Na budove Obchodnej akadémie v Liptovskom Mikuláši učni z odboru strechár - izolatér rekonštruujú poškodenú strešnú krytinu.
Na budove Združenej strednej školy elektrotechnickej v Liptovskom Hrádku zase murári v rámci praxe prerábajú sociálne zariadenia. Drobné stavebné práce robia aj vo vlastných priestoroch na Školskej ulici v Liptovskom Mikuláši
Mikulášska stavebná škola robí všetky práce na školských budovách v majetku Žilinského samosprávneho kraja len za cenu materiálu.
„Kraj financuje materiál, náklady na cestu a organizáciu stavby. My poskytneme prácu a učňom zabezpečíme praktickú prípravu. Pod dohľadom majstrov odborného výcviku sa na stavbách naučia odborné remeselné zručnosti a technologické postupy,“ vysvetlil riaditeľ školy Pavel Šišák.
V zime vyrábajú náradie
Práce odborná škola zabezpečuje hlavne na budovách škôl v rámci okresu Liptovský Mikuláš. „S väčšou vzdialenosť stúpajú prepravné náklady. Dôležitým faktorom je, samozrejme, aj čas. Potom sa nám už práce príliš neoplácajú,“ dodal riaditeľ
Učni nepracujú len priamo v teréne na stavbách alebo strechách, ale niektoré výrobky si pripravujú aj v školských dielňach. „Máme napríklad skužovačku, pomocou ktorej dokážeme vyrobiť napríklad celý odkvapový systém. V zime, keď nie je stavebná sezóna, vyrábame krbové náradia, svietniky, alebo z kovového odpadu aj iné drobné domáce potreby,“ vysvetlil majster odborného výcviku Jozef Klimo.
Záujem o remeslo klesá
Zástupca riaditeľa pre odborný výcvik Ján Poliak doplnil, že ich v súčasnosti trápi nezáujem žiakov o učňovské odbory.
„Zatiaľ máme celkom silné ročníky, dvanásť žiakov chodí do druhého ročníka a tretí navštevuje približne desať žiakov,“ dodal. Či sa im však podarí otvoriť odbor aj v novom školskom roku s istotou odpovedať nevedel. Záujem je vraj stále menší.
„Dostávame množstvo ponúk, či nevieme zabezpečiť vyučených remeselníkov na rôzne stavebné práce nielen doma, ale aj v zahraničí. Často odpovedáme, že to nie je jednoduché. O remeselnícke profesie je na trhu práce veľký záujem, no žiaci ani rodičia si to neuvedomujú. Zaujímajú ich odbory, ktoré nie sú z hľadiska uplatnenia príliš perspektívne,“ skonštatoval Poliak.