LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ, REVÚCA. Hlavným organizátorom je známy hudobník Vladimír Sendrei, ktorý dohliadal na súťaž a radil účinkujúcim. Bol to práve on, kto vyberal deti, ktoré vystúpili na pódiu kultúrneho domu v Revúcej počas spevácko tanečnej predhliadky talentovanej rómskej mládeže.
Realizátori, ktorými boli občianske združenia Lačho drom z Kokavy nad Rimavicou, Revúcke Dobré slovo, Klub Rómskej mládeže v Poltári a mikulášske občianske združenie Jesko, pripravili na prvú júnovú sobotu pútavý spoločensko-kultúrny, spevácky aj tanečný program.
Pred preplnenou sálou, v ktorej sedelo neuveriteľných šesťsto divákov, predviedli účinkujúci bohatý program, ktorý bol zároveň finále súťaže malej Rómskej Superstar Čercheňora.
Hlavný program v Revúcej otvoril film z výberového kola Čercheňora v Liptovskom Mikuláši pre deti do 14 rokov. Práve z neho vzišli štyria reprezentanti, ktorý postúpili do záverečného kola v Revúcej. Vo veľkom finále sa predviedlo celkom šestnásť účinkujúcich.
Letný tábor speváčky Idy Kellarovej
Vaneska Balážová, Boženka Balážová, Sara Balážová a Jožko Durstin reprezentovali liptovský región.
Hudobný sprievod pre viacerých spevákov zabezpečoval nádejný klavirista Mikulášan Patrik Baláž.
Už len účasť na finálovom predstavení bola pre mladých spevákov zážitkom, svoje vystúpenie si poctivo trénovali. Aj keď nemohol byť každý víťazom, predsa len odmenu dostali všetci účastníci. Účasťou na celoslovenskom kole si zabezpečili jedinečnú možnosť hudobne sa rozvíjať pod dohľadom fenomenálnej rómskej jazzovej speváčky Idy Kellarovej počas dvojtýždňového pobytu v letnom tábore, ktorý organizuje pre talentované deti.
Hudobných odborníkov zo združenia Divé maky zaujala Sara Balážová, ktorá za klavírneho sprievodu svojho otca zaspievala pesničku Jekh džives suno has man, teda Jeden deň som mal sen.
Diskutovali o rómskej problematike
Súčasťou dňa bola aj diskusia za okrúhlym stolom. Zameriavala sa na rómsku problematiku a celkovo sa do nej zapojilo dvadsať zástupcov občianskych združení z Gemera, Novohradu a Liptova, ale aj z Maďarska. Okrúhly stôl moderoval Dušan Plaček, predseda liptovskomikulášskeho združenia Jesko.
Zaujímavé boli príspevky Zlatice Ruskovej, známej autorky knihy rómskych rozprávok, ktorá otvorila tému chudoby v rómskych osadách, rozdielnom prístupe k deťom v školách, avšak zároveň pochválila tie školy, ktoré môžu byť ostatným príkladom.
Hlavnou témou debaty bola potreba vzdelávania rómskych detí, pretože je to jedna z ciest, ako im pomôcť v lepšom zaradení sa do pracovného života v budúcnosti. Zástupcovia združení ďalej predstavovali svoje projekty s mládežou a ekologické aktivity s dospelými.
Kto bol na revúckej Čercheňore, musel uznať, že sála bola plná naozajstných vychádzajúcich aj žiarivých hviezd. Emotívne boli vystúpenia Lilianky Oláhovej známej aj z televíznej súťaže minitalent alebo poltárskej Divej ruže, hudobnej skupiny Gipy Tama a iných.
Deti by sa mali podieľať na tvorbe vlastnej kultúry
Výkony detí a krásna atmosféra odmenili organizátorov za ich úsilie. Veríme, že kto prišiel a videl, určite príde aj nabudúce, pretože je veľmi dôležité, aby deti nepodliehali terajším módnym trendom a pasívne neprijímali ľahko konzumovateľné komerčné produkty rôznych médií a zároveň mali pozitívnu motiváciu a vzor v dospelých.
Myšlienku trefne vystihol Vladimír Sendrei: „Organizátori majú eminentný záujem na tom, aby sa mladá generácia Rómov podieľala na vytváraní vlastnej kultúry v súlade s ich rómskou kultúrnou tradíciou. Veríme že Čercheňora nezhasne ani v roku 2014.“
Autor: Dušan Plaček