LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Medzi lauerátmi v Zlatej sále Bojnického zámku boli traja dlhoroční členovia Olympijského klubu Liptova Anna Blahútová-Droppová, Juraj Szunyog a Juraj Sýkora, ďalej tréner ružomberských basketbalistiek v sezóne 2012/2013 Štefan Svitek a školský atlét Marek Hercút.
Cenu za aktívne šírenie a propagáciu myšlienok fair play si prevzala bývalá vynikajúca československá reprezentantka v zjazdovom lyžovaní Anna Blahútová-Droppová. „Veľmi si vážim trinástu a pätnástu priečku na pretekoch Svetového pohára,“ oprášila milé spomienky v súčasnosti docentka na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského Anna Blahútová.
Navzájom si pomáhajú
„Ďalej celkom 3. miesto v Európskom pohári za rok 1974, no asi najvyššie staviam svoju štvrtú priečku vo finále Európskeho pohára v sedemdesiatom šiestom v obrovskom slalome. Tam sa vtedy zišla svetová špička, až na 10. mieste skončila dvojnásobná olympijská víťazka zo Sapora Švajčiarka Marie-Theres Nadigová.“
Niekdajšia veľká zjazdárka lyžiam zostala dodnes verná a pravidelne ju vídať na veteránskych podujatiach. „V tom našom veteránskom športe existuje neobyčajná súdržnosť,“ tvrdí Anna Blahútová. „Udržujeme kontinuitu a navzájom si pomáhame. Potrebujú to najmä tí starší, medzi nami máme aj zrelých osemdesiatnikov.“
Preteky nikdy nevzdal
„Nemám veľmi rád nejaké bilancovania a pohľady späť,“ dal nám hneď na známosť Juraj Szunyog, dlhoročný stredoškolský pedagóg, v mladosti aktívny atlét – vytrvalec a potom úspešný ružomberský tréner „kráľovnej športu“, ktorý si z Hornej Nitry odniesol Diplom za celoživotné pôsobenie v súlade s princípmi humanizmu a v duchu fair play. No napokon sa nám ho podarilo trochu zlomiť. „Nepamätám sa, že by som niekedy preteky vzdal,“ povedal 72–ročný Juraj Szunyog.
„Ani keď boli na to dôvody - do krvi zodraté prsty na nohách alebo iné zranenia. Ako tréner som sa snažil spolu so svojimi zverencami hľadať cesty k úspechom. Každý bol v niečom iný, dával možnosť mi uplatniť individuálny prístup, no všetci zanechali v mojej pamäti jedinečné spomienky. Ako učiteľovi telesnej výchovy mi išlo o to, aby žiaci dostávali možnosť rozvíjať svoj talent v rôznych pohybových aktivitách. Mnohí z nich potom našli uplatnenia v športových kluboch.“
Diplom za aktívne šírenie a propagáciu myšlienok fair play SOV udelil Jurajovi Sýkorovi, telovýchovnému lekárovi, primárovi oddelenia funkčnej diagnostiky a telovýchovného lekárstva Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku. „Ako ortopéd som riešil rôzne úrazy, a tak som sa dostal k športovcom,“ vysvetlil lekár Juraj Sýkora svoj medicínsky prestup pred tridsiatimi rokmi.
„V Liptove sme telovýchovné lekárstvo dokázali posunúť na takú úroveň, že škálou vyšetrení sme sa mohli rovnať komukoľvek v Európe.“ Bez doktora Sýkoru sa neuskutočnilo v našom regióne azda ani jedno významnejšie športové podujatie vrátane dvoch svetových univerziád. Náš športový lekár pracoval aj na klubovej úrovni. „Bol som tiež pri reprezentáciách. Pri lyžiaroch, hokejistoch,“ doplnil doktor Sýkora.
Anjelky museli vyhrať
Basketbalový tréner Štefan Svitek sa stal držiteľom Ceny za príkladný čin v duchu fair play. Bolo to v januári 2012 ešte za Svitekovho angažmánu v Good Angels Košice.
Tamojší funkcionári od neho chceli, aby anjelky v Európskej lige zdolali francúzsky Montpellier najviac o štyri body, a tak sa v play – off vyhli ruskému UMMC Jekaterinburg. No tréner neposlúchol a Košičanky vyhrali 70:61. Za to, že Svitek nepošliapal svoju česť, dostal od generálneho manažéra Good Angels Daniela Jendrichovského automaticky vyhadzov.
Pomohol súperovi
Diplom za príkladný čin v duchu fair play bol udelený študentovi Hotelovej akadémie v Liptovskom Mikuláši Marekovi Hercútovi.
Na stredoškolských pretekoch v atletike v areáli Gymnázia M. M. Hodžu v Liptovskom Mikuláši v behu na 400 m Hercút zbadal, že pretekár za ním nešťastne spadol. On napriek tomu, že 50 m pred cieľom bežal na vedúcej pozícii, zastal a rozhodol sa pomôcť súperovi.